Zabranie na izbę wytrzeźwień przez policję z prywatnego mieszkania

• Data: 2024-06-09 Autor: Marek Gola

Wczoraj późnym wieczorem zapukała do mnie policja. Jeden sąsiad zgłosił zakłócanie ciszy. Policja chciała mnie ukarać mandatem 500 zł, ale byłem przekonany, że nie było żadnego zakłócania. Chwilę później przybyło jeszcze trzech policjantów. Po chwili rozmowy wraz z kolegą zostaliśmy zakuci w kajdanki i wyprowadzeni na izbę wytrzeźwień z prywatnego mieszkania. Sąsiad bardzo często dzwoni na straż miejską, policję, a zdarzyło się, że nawet na straż pożarną. Czy policja ma prawo zabrać kogoś na izbę wytrzeźwień z prywatnego mieszkania? Zostałem zabrany tak, jak mnie zastali, nie miałem możliwości poinformowania nikogo, bez portfela kluczy. Na izbie okazało się, że mamy ok. 1 promila alkoholu.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zabranie na izbę wytrzeźwień przez policję z prywatnego mieszkania

Picie alkoholu i awantury

W pierwszej kolejności zachodzi pytanie, czy zgadza się Pan z treścią protokołu, a w szczególności z opisem powodów zatrzymania i doprowadzenia. Z protokołu wynika bowiem, że Pan miał się awanturować z pozostałymi mieszkańcami. Czy tak, w rzeczywistości było? O ile się Pan z powyższym nie zgadza, czy może Pan przedstawić dowody na przedstawiany przez Pana stan faktyczny?

O ile stan alkoholu w wydychanym powietrzu nie był zbyt wysoki, o tyle istotne znaczenie dla sprawy będzie miało to, czy rzeczywiście się Pan awanturował. Pan pisze, że tak nie było, zaś z protokołu wynika zupełnie coś innego. Zachodzi zatem pytanie, czy ma Pan dowody na swoje twierdzenia? Jeżeli tak, może Pan zgłosić zażalenie. U podstaw zażalenia leży przepis art. 40 ust. 6 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zażalenie na doprowadzenie do izby wytrzeźwień

Osobie doprowadzonej do izby wytrzeźwień lub placówki, jednostki policji, podmiotu leczniczego, w warunkach, o których mowa w ust. 1, przysługuje zażalenie do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce doprowadzenia. W zażaleniu osoba doprowadzona może domagać się zbadania zasadności i legalności doprowadzenia, jak również decyzji o przyjęciu albo zatrzymaniu oraz prawidłowości ich wykonania. W przypadku, gdy zażalenie składa się za pośrednictwem izby wytrzeźwień lub placówki albo jednostki policji, podmiot ten przekazuje zażalenie niezwłocznie sądowi określonemu w ust. 6.

Do rozpoznania zażalenia stosuje się przepisy ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 534). Skarżący ma prawo wziąć udział w posiedzeniu sądu. W przypadku stwierdzenia bezzasadności lub nielegalności doprowadzenia, przyjęcia albo zatrzymania, albo poważnych nieprawidłowości związanych z ich wykonywaniem sąd określony w ust. 6 zawiadamia o tym prokuratora i przełożonego doprowadzającego albo przełożonego osób dokonujących przyjęcia albo zatrzymania.

Przykłady

 

Niesłuszne oskarżenie przez sąsiada

Marek i jego żona siedzieli w swoim mieszkaniu, oglądając film i popijając wino. Był piątkowy wieczór, więc pozwolili sobie na chwilę relaksu. Nagle, około północy, usłyszeli głośne pukanie do drzwi. To była policja. Okazało się, że sąsiad z dołu zgłosił zakłócanie ciszy nocnej. Policjanci weszli do mieszkania i stwierdzili, że Marek i jego żona są pod wpływem alkoholu. Pomimo że nie stwarzali zagrożenia ani nie zachowywali się agresywnie, oboje zostali przewiezieni na izbę wytrzeźwień. Marek był oburzony, ponieważ czuł, że cała sytuacja była niesprawiedliwa i oparta na fałszywych oskarżeniach.

 

Niespodziewana wizyta rodzinna przerwana przez policję

Anna organizowała małe przyjęcie rodzinne z okazji urodzin swojego syna. Było trochę hałasu, dzieci biegały i śmiały się, ale nie było żadnych kłótni ani agresywnych zachowań. Jeden z sąsiadów, który już wcześniej zgłaszał różne incydenty, zadzwonił na policję, twierdząc, że w mieszkaniu Anny odbywa się awantura. Policjanci pojawili się na miejscu, a Anna, będąc pod wpływem alkoholu, nieco głośno wyraziła swoje niezadowolenie z ich wizyty. W rezultacie została zabrana na izbę wytrzeźwień, mimo że jej goście i rodzina próbowali wyjaśnić sytuację.

 

Przyjacielska impreza skończona w izbie wytrzeźwień

Tomasz zaprosił kilku przyjaciół na małe spotkanie w swoim mieszkaniu. Wieczór upływał na rozmowach i śmiechach, przy umiarkowanej ilości alkoholu. Nagle, późnym wieczorem, do drzwi zapukała policja. Sąsiad zgłosił rzekomą bójkę w mieszkaniu Tomasza. Policjanci, widząc, że Tomasz i jego przyjaciele są pod wpływem alkoholu, zabrali ich na izbę wytrzeźwień, mimo że w mieszkaniu panowała spokojna atmosfera. Tomasz nie miał szansy poinformować nikogo z rodziny ani zabrać swoich rzeczy. W izbie wytrzeźwień okazało się, że wszyscy mieli mniej niż 1 promil alkoholu we krwi.

Podsumowanie

 

Zabranie na izbę wytrzeźwień z prywatnego mieszkania budzi wiele kontrowersji i pytań o legalność takich działań. Przypadki niesłusznych oskarżeń przez sąsiadów pokazują, że decyzje policji mogą być subiektywne i nie zawsze uzasadnione. Osoby dotknięte takimi sytuacjami mają prawo złożyć zażalenie do sądu, domagając się zbadania zasadności i legalności doprowadzenia.

Oferta porad prawnych

 

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, w tym zażaleń na decyzje policji dotyczące doprowadzenia na izbę wytrzeźwień. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie prawne dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »