• Data: 2024-05-20 Autor: Artykuł Partnera
Grupa przestępstw narkotykowych nie jest szczególnie szeroka. Jako takowe kwalifikujemy czyny określone we wcześniej wspomnianej ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. W niej wymieniane są przestępstwa takie jak:
posiadanie substancji zabronionych
udzielanie narkotyków lub dopalaczy osobie trzeciej
wprowadzanie środków zabronionych do obrotu
wytwarzanie, przetwarzanie bądź przerabianie narkotyków
posiadanie i nabywanie narzędzi potrzebnych do produkcji narkotyków
przywóz oraz wywóz narkotyków
udzielanie narkotyków osobie trzeciej w celach zarobkowych
Z punktu widzenia prawa mianem narkotyków określamy substancje, których posiadanie, a także inne czynności z nimi związane są zabronione. Dokładną listę narkotyków możemy znaleźć w wykazie środków odurzających i substancji psychotropowych. Dzieli się go na grupy i każda z nich zawiera nawet kilkanaście środków. Do najpopularniejszych narkotyków zaliczamy marihuanę, LSD, metamfetaminę, opium, kokainę, czy kodeinę.
Trudność obrony w tego typu sprawach zależy od tego, o jakich dokładnie przestępstwach i narkotykach mówimy. W przypadku substancji określanych jako tzw. narkotyki miękkie możemy liczyć na łagodniejsze potraktowanie przez wymiar sprawiedliwości. Co innego w przypadku tzw. narkotyków twardych.
Najniższy wymiar kary przewidziany jest dla osób oskarżonych o posiadanie. W takim wypadku ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku przestępstwa tego typu możemy liczyć na znaczne ograniczenie wymiaru kary. Takie sprawy są jednymi z najczęstszych w tym dziale prawa.
Nie we wszystkich sprawach o przestępstwo narkotykowe musimy skończyć z wyrokiem skazującym. Art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii mówi jasno, że postępowanie może zostać umorzone nawet przed rozpoczęciem śledztwa lub dochodzenia. Aby do tego doszło, orzeczenie kary wobec sprawcy, musi być niecelowe ze względu na niski stopień społecznej szkodliwości czynu oraz jego okoliczności.
Jak to wygląda w praktyce? Na umorzenie możemy liczyć, jeśli spełnione zostanie kilka przesłanek. Po pierwsze ilość posiadanych narkotyków musi być nieznaczna. Po drugie substancja zakazana powinna być przeznaczona wyłącznie na użytek własny. Po trzecie posiadanie jej wiąże się z niską szkodliwością społeczną takiego czynu. Dlatego najczęściej umorzenia dotyczą spraw o posiadanie niewielkich ilości tzw. narkotyków miękkich przeznaczonych na użytek własny.
Jeśli liczymy na jak najmniejszy wymiar kary, nie obędzie się bez zatrudnienia adwokata. Do kontaktu ze swoim obrońcą prawo ma każdy zatrzymany jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem. Adwokatów, którzy zajmują się obroną w tego typu sprawach, można znaleźć na stronie https://bskancelaria.pl/. Kancelaria Adwokacka Bednarczyk Sokołowski specjalizuje się w reprezentowaniu swoich klientów m.in. w sprawach karnych.
Z pomocy prawnej udzielanej przez dobrego pełnomocnika nie powinniśmy rezygnować, nawet jeśli spodziewamy się umorzenia. Zatrudniając adwokata, możemy liczyć na kompleksową pomoc na każdym etapie postępowania, zaczynając od zatrzymania, a kończąc na rozprawie sądowej. Dobry prawnik udzieli pomocy w dobraniu linii obrony, dzięki której będziemy mieli największą szansę na umorzenie sprawy lub otrzymanie łagodnego wyroku.
Zapytaj prawnika