Potrącenie pijanego pieszego na przejściu

• Data: 2024-10-24 Autor: Marek Gola

Mój syn potrącił na przejściu dla pieszych pieszego. Kierowca był trzeźwy pieszy pijany. W momencie wypadku było po zmroku i padał deszcz. Pieszy doznał uszczerbku na zdrowiu powyżej 7 dni. Pojazd poruszał się z niewielką prędkością. Syn ma zatrzymane prawo jazdy i przedstawione zarzuty o czyn z art. 177 § 1 Kodeksu karnego. Pieszemu udzielił pomocy, nie był karany. Poszkodowany po wypadku poruszał się o własnych siłach. W trakcie zdarzenia zwrócił się do syna z propozycją o zapłatę 2500 zł. Proszę o poradę, co dalej robić w tej sprawie, co grozi za zarzucany czyn.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Potrącenie pijanego pieszego na przejściu

Ostrożność kierowcy

W chwili obecnej, pomimo tego, że pieszy był w stanie nietrzeźwości, mając na uwadze warunki panujące na drodze (zmrok, deszcz), Pański syn powinien był poruszać się po niej z należytą ostrożnością. Na pewno na korzyść syna przemawia kilka okoliczności, które jednak nie zwalniają go z odpowiedzialności: niska prędkość poruszania się pojazdu, nietrzeźwość pieszego, stan trzeźwości, dotychczasowa niekaralność. 

Kontakt z osobą poszkodowaną

Osobiście stoję na stanowisku, że syn powinien podjąć kontakt z poszkodowanym i zaoferować pomoc. Powyższe ma istotne znaczenie, bowiem sąd i organy ścigania oceniają zachowanie nie tylko bezpośrednio po zdarzeniu (kiedy działa się pod wpływem emocji), ale także w późniejszym okresie, tj. kilka tygodni, miesięcy od zdarzenia. O ile Pański syn wyrazi chęć pomocy, zupełnie inne będą sankcje stosowane wobec tegoż.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Warunkowe umorzenie postępowania

W mojej ocenie, mając na uwadze w szczególności zachowanie syna oraz stan pieszego, syn powinien starać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Zgodnie z art. 177 § 1 Kodeksu karnego „kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Z kolei warunkowego umorzenia postępowania nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności. Tym samym pierwszy wymóg warunkowego umorzenia jest już spełniony. W dalszej kolejności ustawodawca wskazuje, że sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. 

O ile zatem syn nie był nigdy karany, mniemam, że mandatów karnych za naruszenie przepisów prawa o ruchu drogowym nie ma, względnie ma ich niewiele, to zasadna jest próba pojednania się z pokrzywdzonym, udzielenie mu niezbędnej w odniesieniu do możliwości syna pomocy i podjęcie starań o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Wyraźnie podkreślić należy jednak, iż wyrok warunkowo umarzający postępowanie nie jest skazaniem.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Umorzenie a skazanie

Warunkowe umorzenie postępowania nie jest bowiem skazaniem w rozumieniu karnoprocesowym. Wskazać należy na postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Karna z dnia 17 maja 2000 r., sygn. akt I KZP 7/2000, zgodnie z którym „w trybie przewidzianym w art. 387 kpk dopuszczalne jest tylko wydanie wyroku skazującego, a nie wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne”. Sąd Najwyższy rozróżnia zatem skazanie od warunkowego umorzenie postępowania.

Podobne stanowisko przyjmowane jest w doktrynie. Podkreśla się, iż wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne nie jest wyrokiem skazującym (zob. np. A. Bulsiewicz i inni: Przebieg postępowania karnego, Toruń 1999, s. 163).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Konsekwencje potrącenia pijanego pieszego

W takiej sytuacji sąd może obciążyć syna kosztami postępowania, nawiązką na rzecz poszkodowanego i określić okres próby od 1 do 3 lat (nie mylić z warunkowym zawieszeniem kary pozbawienia wolności – potocznie zawiasami). Nie sądzę, by sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów, aczkolwiek przy warunkowym umorzeniu postępowania może być to nałożone na okres 1 roku. Okres próby to nic innego jak czas, kiedy każde inne przestępstwo skutkować będzie ponownym rozpatrzeniem ww. sprawy. 

Przykłady

Nietrzeźwy pieszy wbiegł na przejście w ostatniej chwili Pan Marek, wracając z pracy, potrącił pieszego, który nagle wbiegł na przejście w stanie nietrzeźwości. Było po zmroku, padał deszcz, a widoczność była ograniczona. Mimo że pojazd poruszał się z prędkością poniżej dozwolonego limitu, kierowca nie zdołał zatrzymać samochodu na czas. Poszkodowany doznał złamania nogi i spędził w szpitalu ponad tydzień. Sąd uznał, że odpowiedzialność leży częściowo po stronie pieszego z powodu jego nietrzeźwości i nieostrożności. Pan Marek, który udzielił pomocy poszkodowanemu i wcześniej nie był karany, otrzymał warunkowe umorzenie postępowania.

 

Pijany pieszy bez odblasków potrącony na nieoświetlonym przejściu Pani Katarzyna wracała z rodziną po zmroku, kiedy potrąciła pieszego przechodzącego przez przejście na nieoświetlonej drodze. Pieszy był pod wpływem alkoholu i nie miał żadnych elementów odblaskowych, co dodatkowo utrudniało jego zauważenie. Mimo że Katarzyna jechała z dozwoloną prędkością i zareagowała natychmiast, nie zdołała uniknąć zderzenia. Poszkodowany doznał urazu głowy i spędził w szpitalu 10 dni. Ze względu na złe warunki pogodowe i fakt, że pieszy był nietrzeźwy, sąd nie orzekł zakazu prowadzenia pojazdów, ale nakazał Katarzynie wypłacenie poszkodowanemu nawiązki i warunkowo umorzył postępowanie.

 

Pieszy pijany, ale na pasach – kontrowersyjny wyrok Pan Tomasz potrącił pieszego, który przechodził przez przejście, będąc pod wpływem alkoholu. Warunki atmosferyczne były trudne – padał deszcz, a droga była śliska. Tomasz jechał wolno, jednak nie zdołał zahamować na czas. Poszkodowany po zdarzeniu chciał zrezygnować z formalnej drogi sądowej, domagając się jedynie odszkodowania w wysokości 2000 zł. Mimo że pieszy był nietrzeźwy, sąd uznał, że to Tomasz naruszył zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego, poruszając się zbyt blisko przejścia. Tomasz został ukarany grzywną, a prawo jazdy zatrzymano mu na trzy miesiące, mimo warunkowego umorzenia postępowania.

Podsumowanie

Potrącenie pijanego pieszego na przejściu to złożona sytuacja, w której odpowiedzialność nie zawsze leży wyłącznie po stronie nietrzeźwego pieszego. Kierowca, mimo trzeźwości i niskiej prędkości, również musi zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych. Istotne znaczenie mają okoliczności zdarzenia, takie jak stan trzeźwości obu stron, zachowanie kierowcy po wypadku oraz dotychczasowa niekaralność. W wielu przypadkach, przy spełnieniu odpowiednich warunków, możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania, co może uchronić kierowcę przed poważniejszymi konsekwencjami prawnymi.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism procesowych, które pomogą Ci w skutecznym rozwiązaniu Twojej sprawy – szybko, dyskretnie i bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc dostosowaną do Twoich potrzeb! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »