Zapytaj prawnika ›
Pomoc prawna w sprawach karnych Pomoc prawna w pozostałych sprawach prawnych

Zespół prawników

Specjaliści z różnych dziedzin prawa

Zadaj pytanie prawnikowi

(bezpłatna wycena)

Wycena do 2 godzin

(w większości przypadków do 1 h)

Chcę zapytać prawnika

(bezpłatna wycena)

Zadanie pytania nic Cię nie kosztuje

Poznanie wyceny do niczego nie zobowiązuje

Chcę zapytać prawnika

(bezpłatna wycena)

Europejski Nakaz Aresztowania a przedawnienie kary

• Stan prawny na: 2026-07-24

Przebywasz za granicą i obawiasz się powrotu do Polski, bo nadal widniejesz jako osoba poszukiwana Europejskim Nakazem Aresztowania? Sam upływ czasu nie zawsze oznacza, że ENA, list gończy albo wpis w systemach poszukiwawczych znikną automatycznie. Najpierw trzeba ustalić, czy chodzi o przedawnienie karalności, czy o sprawdzenie stanu poszukiwania po prawomocnym wyroku.

W artykule wyjaśniamy, jak liczyć terminy przedawnienia, dlaczego osoba nadal może widnieć w rejestrach oraz jakie kroki podjąć przed przyjazdem do Polski.


Masz podobny problem prawny?

Opisz sprawę i otrzymaj wycenę porady od prawnika. Samo zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Opisz sprawę prawnikowi ›

Wycena zwykle w ciągu 1 godziny • Pracujemy 7 dni w tygodniu

Europejski Nakaz Aresztowania a przedawnienie kary
Najważniejsze:
  • Europejski Nakaz Aresztowania nie wygasa tylko dlatego, że osoba od wielu lat mieszka za granicą lub państwo wykonania odmówiło jej przekazania do Polski.
  • Po prawomocnym wyroku najczęściej ocenia się przedawnienie wykonania kary, a nie przedawnienie karalności czynu.
  • Kara pozbawienia wolności nieprzekraczająca 5 lat co do zasady przedawnia się po 15 latach od uprawomocnienia się wyroku, ale każdą sprawę trzeba sprawdzić w aktach.
  • Wpis w systemach poszukiwawczych może pozostać do czasu formalnego uchylenia podstawy poszukiwań, ENA albo zarządzenia wykonania kary.
  • Przed podróżą do Polski warto ustalić sygnatury spraw i złożyć właściwe wnioski do sądu, zamiast zakładać, że przedawnienie nastąpiło automatycznie.

Stan prawny: 20 maja 2026 r.

Czy Europejski Nakaz Aresztowania przedawnia się automatycznie?

Nie. Europejski Nakaz Aresztowania jest instrumentem służącym do zatrzymania i przekazania osoby między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W Polsce wydaje go właściwy sąd okręgowy, gdy istnieje podejrzenie, że osoba ścigana przebywa w innym państwie UE. ENA może dotyczyć zarówno osoby, wobec której toczy się postępowanie karne, jak i osoby prawomocnie skazanej, która ma odbyć karę.

Warto poprawnie nazwać sytuację: w sprawach ENA nie chodzi zwykle o deportację, lecz o przekazanie osoby na podstawie nakazu. Odmowa przekazania przez państwo, w którym dana osoba mieszka, nie oznacza jeszcze, że polski wyrok przestał istnieć, kara się przedawniła albo że sąd w Polsce automatycznie uchylił wszystkie poszukiwania.

Zgodnie z art. 607b Kodeksu postępowania karnego wydanie ENA jest niedopuszczalne, jeżeli nie wymaga tego interes wymiaru sprawiedliwości. Dodatkowo ENA nie powinien być wydawany w sprawie o przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do roku albo w celu wykonania kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze do 4 miesięcy. Jeżeli więc nakaz dotyczy dawnych spraw, pierwszym krokiem jest sprawdzenie, jaka kara została prawomocnie orzeczona i czy nadal może być wykonywana.

Masz problem prawny podobny do opisanego w artykule?

Opisz swoją sprawę prawnikowi ›

Wycena zwykle w ciągu 1 godziny • Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje

Przedawnienie karalności a przedawnienie wykonania kary

Europejski Nakaz Aresztowania może dotyczyć zarówno ścigania przed wyrokiem, jak i wykonania prawomocnie orzeczonej kary. Dlatego przed oceną terminu trzeba ustalić, na jakim etapie znajduje się sprawa i na jakiej podstawie wydano nakaz.

Pełne rozróżnienie terminów dotyczących niewykonanego wyroku oraz wpływu listu gończego i pobytu za granicą omawia artykuł przedawnienie wykonania kary i list gończy. Ten tekst koncentruje się dalej na skutkach utrzymywania ENA w systemach i sposobie wystąpienia do właściwego sądu.

Dlaczego osoba nadal widnieje jako poszukiwana?

Najczęstszy powód jest prosty: w systemach sądowych i policyjnych nadal istnieje formalna podstawa poszukiwań. Może to być ENA, list gończy, nakaz doprowadzenia do zakładu karnego, zarządzenie poszukiwania albo wpis do Systemu Informacyjnego Schengen. Dopóki organ, który zarządził poszukiwania, nie stwierdzi, że podstawa odpadła i nie uchyli odpowiednich decyzji, wpis może pozostać widoczny.

W sprawach takich jak alimenty, oszustwo kredytowe, wyłudzenie pożyczki czy podobne zdarzenia trzeba oddzielić odpowiedzialność karną od cywilnych lub egzekucyjnych zobowiązań pieniężnych. Inaczej ocenia się karę pozbawienia wolności, inaczej grzywnę, obowiązek naprawienia szkody, alimenty i egzekucję komorniczą. Jeżeli problem dotyczył kilku dawnych spraw, pomocna może być osobna analiza, czy w grę wchodzi poszukiwanie za sprawy majątkowe, czy wykonanie prawomocnej kary.

Nie należy też zakładać, że sama nieodebrana korespondencja zawsze wstrzymuje przedawnienie. Art. 104 Kodeksu karnego stanowi, że przedawnienie nie biegnie, jeżeli przepis ustawy nie pozwala na wszczęcie lub dalsze prowadzenie postępowania karnego. To wymaga sprawdzenia konkretnej podstawy prawnej i decyzji w aktach. Sam fakt, że ktoś mieszka za granicą albo nie odebrał pisma na dawnym adresie, nie powinien być automatycznie traktowany jako pewne wyłączenie przedawnienia.

Na obliczenie terminu mogą wpływać także przepisy szczególne, w tym dawne regulacje covidowe dotyczące biegu przedawnienia. Ich znaczenie bywa sporne i zależy od dat czynu, wyroku oraz przyjętej przez sąd oceny prawnej, dlatego w starszych sprawach warto sprawdzić akta, a nie opierać się wyłącznie na prostym kalkulatorze lat.

Ważne: Jeżeli planujesz podróż do Polski, najpierw ustal sygnatury spraw, treść wyroków oraz aktualne zarządzenia wykonawcze. W sprawach z ENA zatrzymanie na granicy albo podczas kontroli może nastąpić zanim uda się wyjaśnić, że kara powinna być już uznana za niewykonalną.

Czy KRK pokazuje, że ktoś jest poszukiwany?

Krajowy Rejestr Karny służy przede wszystkim do gromadzenia danych o osobach prawomocnie skazanych, wobec których orzeczono określone środki albo wobec których zapadły inne rozstrzygnięcia wskazane w ustawie. Informacja z KRK nie jest tym samym, co pełne sprawdzenie statusu poszukiwania, ENA, wpisu SIS albo listu gończego.

Jeżeli po wpisaniu imienia i nazwiska w internecie pojawia się informacja o poszukiwaniu, warto ustalić, z jakiego źródła pochodzi. Publiczne komunikaty Policji, wzmianki w wyszukiwarce, informacja z sądu, zaświadczenie z KRK i wpis w SIS to różne rzeczy. Każda z nich może wymagać innego działania.

Najbezpieczniej jest sprawdzić:

  • czy istnieje prawomocny wyrok i kiedy się uprawomocnił,
  • jaka kara albo środek podlega wykonaniu,
  • czy wydano list gończy, ENA, nakaz doprowadzenia albo zarządzenie poszukiwań,
  • czy sąd prowadzi postępowanie wykonawcze,
  • czy była decyzja o zawieszeniu postępowania albo inne zdarzenie wpływające na bieg przedawnienia,
  • czy po ewentualnym przedawnieniu sąd formalnie uchylił ENA i poszukiwania.

Co zrobić, gdy podejrzewasz przedawnienie?

W pierwszej kolejności należy zebrać dokumenty: sygnatury spraw, odpisy wyroków, informacje o karach, daty uprawomocnienia, postanowienia wykonawcze i korespondencję z sądu. Jeżeli osoba przebywa za granicą, często praktycznym rozwiązaniem jest ustanowienie obrońcy lub pełnomocnika w Polsce, który uzyska wgląd do akt i sprawdzi aktualny status w sądzie.

Po analizie akt można rozważyć złożenie do właściwego sądu wniosku o:

  • stwierdzenie, że kara nie podlega już wykonaniu z powodu przedawnienia,
  • uchylenie zarządzenia poszukiwań, listu gończego, nakazu doprowadzenia albo ENA,
  • aktualizację informacji przekazanych do Policji, SIS lub innych systemów,
  • doręczenie postanowienia potwierdzającego zakończenie postępowania wykonawczego.

Dopiero formalne rozstrzygnięcie sądu daje realną podstawę do usunięcia lub aktualizacji wpisów. Samo przekonanie skazanego, że minęło 10 albo 15 lat, zwykle nie wystarczy.

Przykłady

Poniższe przykłady pokazują, dlaczego w sprawach ENA i dawnych wyroków trzeba badać dokumenty, a nie tylko liczyć lata od wyjazdu z Polski.

PRZYKŁAD 1

Pan Adam od 14 lat mieszka w Holandii. Uważa, że kara za dawny wyrok za oszustwo powinna się już przedawnić. Po sprawdzeniu akt okazuje się jednak, że wyrok uprawomocnił się później, niż zapamiętał, a do wykonania pozostała kara 1 roku i 2 miesięcy pozbawienia wolności. Termin z art. 103 § 1 K.k. trzeba więc liczyć od daty uprawomocnienia wyroku, a nie od dnia wyjazdu z Polski.

PRZYKŁAD 2

Pani Marta była poszukiwana w celu odbycia 6 miesięcy pozbawienia wolności. Państwo, w którym mieszka, odmówiło przekazania jej do Polski. Po latach zakłada, że sprawa jest zakończona, ale w aktach nadal znajduje się ENA i zarządzenie doprowadzenia do zakładu karnego. Dopiero wniosek do sądu wykonawczego i postanowienie o uchyleniu poszukiwań mogą doprowadzić do aktualizacji danych.

PRZYKŁAD 3

Pan Krzysztof miał dwie sprawy: jedną dotyczącą alimentów, drugą dotyczącą kredytu. W jednej kara pozbawienia wolności uległa już przedawnieniu wykonania, ale w drugiej nadal istnieje obowiązek naprawienia szkody i odrębne czynności egzekucyjne. Sąd uchyla poszukiwania w zakresie kary, lecz zobowiązania majątkowe wymagają osobnego wyjaśnienia.

Podsumowanie

W sprawach dotyczących ENA, przedawnienia i dawnych wyroków najważniejsze jest ustalenie, czy postępowanie nadal trwa, czy istnieje już prawomocny wyrok. Jeżeli wyrok zapadł, zasadnicze znaczenie ma przedawnienie wykonania kary z art. 103 K.k. oraz to, czy sąd formalnie uchylił czynności poszukiwawcze.

Osoba mieszkająca od lat za granicą nie powinna opierać się wyłącznie na własnym obliczeniu terminu. Trzeba sprawdzić akta, system wykonawczy i aktualne zarządzenia. Dopiero po uzyskaniu właściwego postanowienia można oczekiwać wykreślenia ENA, listu gończego albo innych wpisów poszukiwawczych.

FAQ

Czy ENA znika po przedawnieniu kary?

Powinien zostać uchylony, jeżeli odpadła podstawa jego wydania, ale w praktyce wymaga to formalnego działania sądu. Sam upływ terminu nie zawsze powoduje natychmiastową aktualizację wszystkich systemów.

Czy mogę bezpiecznie przyjechać do Polski, jeżeli minęło 15 lat od wyroku?

Nie należy zakładać tego bez sprawdzenia akt. Trzeba ustalić dokładną datę uprawomocnienia wyroku, wysokość kary, ewentualne zdarzenia wpływające na bieg terminu oraz to, czy nadal istnieje nakaz doprowadzenia, list gończy lub ENA.

Czy odmowa przekazania przez inne państwo UE kończy sprawę w Polsce?

Nie zawsze. Odmowa przekazania dotyczy postępowania w państwie wykonania ENA. W Polsce nadal może istnieć wyrok, postępowanie wykonawcze i wpis poszukiwawczy, dopóki właściwy sąd ich nie uchyli lub nie stwierdzi braku podstaw do wykonania kary.

Czy KRK pokaże mi, czy jestem poszukiwany?

Informacja z KRK dotyczy przede wszystkim danych o skazaniach i określonych rozstrzygnięciach. Nie zastępuje pełnego sprawdzenia ENA, SIS, listu gończego ani zarządzeń wykonawczych w sądzie.

Jaki wniosek trzeba złożyć do sądu?

To zależy od stanu akt. Najczęściej składa się wniosek o stwierdzenie, że kara nie podlega wykonaniu z powodu przedawnienia, oraz o uchylenie poszukiwań, listu gończego, ENA lub nakazu doprowadzenia. Wniosek powinien wskazywać sygnaturę, datę wyroku, wysokość kary i sposób obliczenia terminu.

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie?

Opisz swoją sprawę prawnikowi ›

Wycena zwykle w ciągu 1 godziny
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje

Źródła:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555

Ustawa z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym - Dz.U. 2000 nr 50 poz. 580

Informacja Rzecznika Praw Obywatelskich dotycząca przepisów covidowych o przedawnieniu - BIP RPO

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Karolina Grygorcewicz

Opracowanie redakcyjne na podstawie porady prawnej. Ekspert merytoryczny: Karolina Grygorcewicz

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w Szczecinie. Ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Zielonej Górze. Specjalizuje się głównie w prawie pracy, gospodarczym, rodzinnym i opiekuńczym i cywilnym. Obecnie...

>> więcej informacji

Potrzebujesz pomocy prawnika?

Opisz sprawę i otrzymaj wycenę porady. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika ›

Wycena zwykle w ciągu 1 godziny
Pracujemy 7 dni w tygodniu

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »
Pojęcia w słowniku Europejski nakaz aresztowania