Wznowienie śledztwa w sprawie o oszustwo po latach a przedawnienie

Zostałem oskarżony o oszustwo z art. 286 § 1 K.k. za czyny popełnione w 2004 roku. Śledztwo było zawieszone w 2011 i ponownie podjęte w 2024 r. (z nową sygnaturą akt). Po kilku dniach akt oskarżenia został skierowany do sądu. Czy w mojej sprawie nie doszło do przedawnienia?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wznowienie śledztwa w sprawie o oszustwo po latach a przedawnienie

Ustanie karalności

Zgodnie z treścią art. 101 Kodeksu karnego (K.k.):

§ 1. Karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:

1) 30 – gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa;

2) 20 – gdy czyn stanowi inną zbrodnię;

2a) 15 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat;

3) 10 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata;

4) 5 – gdy chodzi o pozostałe występki.

5)(uchylony)

§ 2. Karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż z upływem 3 lat od czasu jego popełnienia.

§ 3. W wypadkach przewidzianych w § 1 lub 2, jeżeli dokonanie przestępstwa zależy od nastąpienia określonego w ustawie skutku, bieg przedawnienia rozpoczyna się od czasu, gdy skutek nastąpił. (…).

Karalność za przestępstwo oszustwa i okresy przedawnienia

Z uwagi na znikomą znajomość sprawy i znikomy opis czynu, poniżej wskazuje jak wygląda karalność za oszustwo.

Zgodnie bowiem z treścią art. 286 § 1 K.k.: Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Okresy przedawnienia są zróżnicowane, przepis art. 101 § 1 K.k. przewiduje odrębne okresy przedawnienia dla różnych kategorii przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego. Wyznaczenie różnych okresów przedawnienia „jest wyrazem uznania przez ustawodawcę kryteriów przemawiających za rezygnacją ze ścigania ze względu na zanik celowości reakcji karnej. Jeżeli zatem ustawodawca określa różne terminy przedawnienia (zależne od wagi czynu) i stanowi, iż z chwilą ich upływu rezygnuje z prawa do reakcji karnej, gdyż reakcja taka byłaby niecelowa, to – zgodnie z założeniem racjonalności ustawodawcy – rezygnacja taka, ściśle związana z erozją celowości ścigania przez upływ czasu, musi mieć charakter trwały” (uchwała SN(7) z 7.6.2002 r., I KZP 15/02, OSNKW 2002, Nr 7-8, poz. 49).

W art. 101 § 1 pkt 2a-4 K.k. zostały rozwarstwione okresy przedawnienia dla występków ściganych z oskarżenia publicznego, w zależności od wysokości kary grożącej za występek. W polskim porządku karnym przestępstwo oszustwa przedawnia się więc po upływie lat 15.

Z uwagi na powyższe, jeżeli okres ten od popełnienia czynu minął, prawdopodobnie mogło dojść do przedawnienia karalności – sąd powinien to zauważyć, jeżeli nie, proszę podnieść w piśmie taki zarzut.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zawieszenie postępowania i wstrzymanie biegu przedawnienia karalności

Proszę jednak mieć na uwadze, iż przed przedawnieniem karalności wszczęto wobec Pana postępowanie – jeżeli było ono jedynie zawieszone, a nie umorzone, to nie mogło dojść przedawnienia, albowiem co do zasady postępowanie było w toku. Aby więc zbadać, czy doszło faktycznie w Pana przypadku do przedawnienia karalności – konieczne jest zapoznanie się z aktami i sprawdzenie dlaczego i czy postępowanie było zawieszone, czy umorzone.

Przykłady:

Przypadek przedsiębiorcy

Pan Jan prowadził działalność gospodarczą w latach 90., kiedy to zawarł kilka umów handlowych z dostawcami. Jeden z kontrahentów oskarżył go w 2005 roku o oszustwo finansowe, twierdząc, że Pan Jan świadomie zamówił towary, wiedząc, że nie zapłaci. W 2010 roku śledztwo zostało zawieszone, ponieważ kluczowy świadek wyjechał za granicę. W 2023 roku świadek wrócił do Polski, a śledztwo wznowiono. Akt oskarżenia trafił do sądu w 2024 roku. Pan Jan, dowiedziawszy się o sprawie, powołał się na zarzut przedawnienia, wskazując na okres, który upłynął od popełnienia czynu.

 

Nieświadomy spadkobierca

Pani Anna odziedziczyła nieruchomość po zmarłym wujku. Po kilku latach okazało się, że wujek był podejrzany o oszustwo przy sprzedaży działki sąsiedniej w 2003 roku. Śledztwo w tej sprawie zawieszono w 2008 roku z powodu braku dowodów. W 2022 roku nowy właściciel działki zgłosił się z dodatkowymi dokumentami, co spowodowało wznowienie postępowania. Pani Anna została wezwana do sądu jako spadkobierczyni, odpowiadając z majątku po zmarłym. Podniosła zarzut przedawnienia, argumentując, że od rzekomego przestępstwa minęło ponad 15 lat.

 

Oszustwo internetowe

Pan Michał w 2004 roku został oskarżony o oszustwo w związku ze sprzedażą towaru przez internet, który nigdy nie dotarł do kupującego. Postępowanie zostało zawieszone w 2007 roku z powodu trudności w ustaleniu miejsca pobytu Pana Michała. W 2023 roku, podczas rutynowej kontroli drogowej, jego dane zostały ponownie zweryfikowane, a postępowanie wznowiono. W 2024 roku trafiło do sądu. Pan Michał, zaskoczony, argumentował, że doszło do przedawnienia, powołując się na fakt, że od czynu minęło ponad 15 lat.

Podsumowanie

Kwestia przedawnienia karalności za oszustwo zależy od wielu czynników, takich jak okres przedawnienia określony w Kodeksie karnym, zawieszenie postępowania czy ewentualne wznowienie śledztwa. Aby skutecznie podnieść zarzut przedawnienia, konieczne jest dokładne zapoznanie się z aktami sprawy oraz ustalenie, czy i kiedy bieg przedawnienia został przerwany lub zawieszony. Decydujące znaczenie ma tutaj precyzyjna analiza prawna i działania obrony.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksowe porady prawne online oraz profesjonalne przygotowanie pism procesowych, w tym wniosków dotyczących przedawnienia karalności. Gwarantujemy indywidualne podejście i wsparcie na każdym etapie sprawy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl