Zapytaj prawnika ›
Pomoc prawna w sprawach karnych Pomoc prawna w pozostałych sprawach prawnych

Zespół prawników

Specjaliści z różnych dziedzin prawa

Zadaj pytanie prawnikowi

(bezpłatna wycena)

Wycena do 2 godzin

(w większości przypadków do 1 h)

Chcę zapytać prawnika

(bezpłatna wycena)

Zadanie pytania nic Cię nie kosztuje

Poznanie wyceny do niczego nie zobowiązuje

Chcę zapytać prawnika

(bezpłatna wycena)

Strona głównaSłownik pojęć › Postępowanie przygotowawcze

Postępowanie przygotowawcześledztwo / dochodzenie

Pierwszy etap procesu karnego — prowadzony przez prokuratora lub policję, przed wniesieniem aktu oskarżenia. Obejmuje śledztwo (sprawy cięższe) i dochodzenie (sprawy lżejsze). art. 297 K.p.k.

To pierwszy etap procesu karnego, prowadzony przez prokuratora lub policję pod jego nadzorem, jeszcze przed sądem. Jego celem jest ustalenie, czy popełniono przestępstwo, wykrycie sprawcy i zebranie dowodów. Przybiera formę śledztwa (sprawy poważniejsze) albo dochodzenia (sprawy lżejsze). Kończy się wniesieniem aktu oskarżenia, umorzeniem albo warunkowym umorzeniem postępowania.

PrzykładPo złożeniu zawiadomienia o oszustwie policja, pod nadzorem prokuratora, prowadzi dochodzenie: przesłuchuje świadków, zabezpiecza dokumenty i analizuje przepływy pieniędzy. Celem tego etapu jest ustalenie, czy popełniono przestępstwo i kto je popełnił, oraz zebranie i utrwalenie dowodów na potrzeby przyszłej rozprawy. Gdy materiał wskazuje konkretną osobę, prokurator przedstawia jej zarzuty i — jeśli dowody są dostateczne — kieruje akt oskarżenia do sądu. Przy braku podstaw postępowanie się umarza, a gdy w ogóle nie ma znamion przestępstwa — odmawia się jego wszczęcia. Cięższe sprawy prowadzi się w formie śledztwa.

PoradyWznowienie śledztwa po latach · Ugoda u mediatora i umorzenie śledztwa

Zobacz też: podejrzany · akt oskarżenia

‹ Wróć do słownika pojęć prawa karnego
Masz pytanie z prawa karnego? Zadaj pytanie prawnikowi › — bezpłatna wycena.

Potrzebujesz pomocy prawnika?

Opisz sprawę i otrzymaj wycenę porady. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika ›

Wycena zwykle w ciągu 1 godziny
Pracujemy 7 dni w tygodniu

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »