Indywidualne porady prawne
Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 2018-01-26
Podczas wyprzedzania kolumny trzech pojazdów (A, B i C) doszło do kolizji. Wyprzedzający X został zepchnięty przez pojazd B na pobocze, po czym hamując, uszkodził jadący za nim pojazd C. Kierujący pojazdem A odjechał z miejsca kolizji (nie został uszkodzony). Do kolizji doszło w terenie niezabudowanym, w miejscu, w którym wyprzedzanie jest dozwolone. Wezwano policję. Po wysłuchaniu zeznań świadków (kierowcy i pasażera pojazdu B oraz kierowcy i dwóch pasażerów pojazdu C) – policja uznała winę wyprzedzającego X (kierowca jechał sam). Kierowca pojazdu X nie przyznał się jednak do winy, ale nie zrobił również zdjęć miejsca kolizji (bo nie miał aparatu). Jedyne co ma, to zdjęcia uszkodzeń swojego auta. Czy kierowca pojazdu X ma jeszcze szansę wygrać tę sprawę w sądzie?
Sytuacja kierowcy pojazdu X faktycznie nie jest prosta. Jest jednak możliwość, która daje pewną szansę temu kierowcy i warto ją wykorzystać – mianowicie opinia biegłego.
W tym celu należy złożyć wniosek dowodowy, zgodnie z art. 167 Kodeksem postępowania karnego (K.p.k.): „Dowody przeprowadza się na wniosek stron albo z urzędu”. We wniosku należy wskazać na jaką okoliczność biegły ma sporządzić opinię. W opisywanym stanie biegły winien ocenić, czy przy ustalonych uszkodzeniach pojazdów możliwa jest wersja zdarzenia prezentowana przez kierowcę.
Aby ustalić, czy uszkodzenia pojazdów odpowiadają przebiegowi zdarzenia, konieczna jest wiedza specjalistyczna. Zgodnie z art. 193 K.p.k. – jeżeli stwierdzenie okoliczności mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy wymaga wiadomości specjalnych, zasięga się opinii biegłego albo biegłych.
W zależności od polecenia organu procesowego biegły składa opinię ustnie lub na piśmie.
Opinia powinna zawierać:
Jeżeli opinia jest niepełna lub niejasna albo gdy zachodzi sprzeczność w samej opinii lub między różnymi opiniami w tej samej sprawie, można wezwać ponownie tych samych biegłych lub powołać innych (art. 200 i 201 K.p.k.).
Jeżeli opinia będzie korzystna dla kierowcy pojazdu X, to rozstrzygnięcie sądu go uniewinni, w przeciwnym razie faktycznie sprawa zakończy się uznaniem tego kierowcy za winnego.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika