Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem lub zatarciem skazania?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana przepisów karnych Polaka z obywatelstwem holenderskim

Marek Gola • Opublikowane: 2016-09-05

Zostałem skazany na 3 lata. Jestem obywatelem holenderskim, Holandia nie wyda mnie Polsce. Wiem, że zmieniły się przepisy karne. Po ilu latach obecnie przedawnia się grzywna i wyrok? Czy policja może za mną wydać ENA? Gdzie mogę być bezpieczny?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Szybkie i profesjonalne odpowiedzi, które mnie satysfakcjonowały. Bardzo grzeczny stosunek do klienta. Dziękuje.
Barbara
Polecam. Szybka profesjonalna porada prawna.
Katarzyna
Szybka odpowiedź i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Lucyna, 62 lata, nauczyciel
Zagodnienie wyjaśnione obszernie, szczegółowo, wyczerpijąco. Odpowiedz przesłana szybko. Odpowiedzi na pytania dodatkowe również przesłano szybko. Porada bardzo pomocna w rozwiązaniu problemu.
Szymon, 55 lat
 Fachowa porada i błyskawiczna odpowiedź
Helena, 64 lata, sprzataczka

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k.

Z treści Pana pytania wynika, że został Pan skazany na 3 lata pozbawieniem wolności. Na dzień dzisiejszy jest Pan obywatelem holenderskim. Holandia nie wyda Pana celem wykonania kary pozbawienia wolności. Ponadto została na Pana nałożona grzywna oraz koszty sądowe.

Nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:

  • 30 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą,
  • 15 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności nie przekraczającą 5 lat,
  • 10 – w razie skazania na inną karę.

Innymi słowy kary pozbawienia wolności nie będzie można wykonać po upływie 15 lat, a grzywny po upływie 10 lat. Przepisy w tym zakresie nie uległy zmianie.

Przepis art. 641 Kodeksu postępowania karnego normuje instytucję przedawnienia ściągnięcia kosztów procesu i określa termin przedawnienia prawa do ściągnięcia zasądzonych kosztów postępowania. Zgodnie z treścią powyższego przepisu „prawo do ściągnięcia zasądzonych kosztów procesu przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, kiedy należało je uiścić”. Bieg terminu rozpoczyna się od uprawomocnienia się orzeczenia o zasądzeni kosztów.

W sytuacji, gdy nie nastąpi ściągnięcie kosztów procesu karnego w ciągu 3 lat od dnia, w którym należało je uiścić, postępowanie wykonawcze w tym zakresie należy umorzyć na podstawie art. 15 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego, wobec stwierdzenia przyczyny wyłączającej to postępowanie. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 9 czerwca 2006 r., sygn. akt I KZP 12/2006 wskazał, iż „kodeks postępowania karnego odwołuje się do »prawa do ściągania« należności, a więc zamyka definitywnie jakąkolwiek możliwość dochodzenia zapłaty kosztów, nawet opartą na dobrowolnym uiszczeniu ich przez zobowiązanego. W tym kontekście, dostrzec należy treść art. 206§1 k.k.w. (jedynego przepisu regulującego zagadnienia wykonawcze w zakresie należności sądowych), który określa, że sąd wzywa osobę zobowiązaną do uiszczenia kosztów sądowych do ich zapłacenia w terminie 30 dni, a w razie bezskutecznego upływu tego terminu należności te ściąga się w drodze egzekucji. Przepis ten nie zawiera dla sądu jakichkolwiek wskazań co do dalszego postępowania po nieskutecznym zakończeniu egzekucji. W szczególności, nie zobowiązuje po upływie 3 letniego terminu z art. 641 k.p.k., do dokonywania kolejnych wezwań czy zapytań, które pozwoliłyby ustalić wolę dłużnika w zakresie wywiązania się z zapłaty należności”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli chodzi o europejski nakaz aresztowania (dalej ENA), to najistotniejszym z punktu widzenia Pana interesu jest treść art. 607b Kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym „wydanie nakazu jest niedopuszczalne:

1) w związku z prowadzonym przeciwko osobie ściganej postępowaniem karnym o przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do roku,

2) w celu wykonania kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze do 4 miesięcy albo innego środka polegającego na pozbawieniu wolności na czas nieprzekraczający 4 miesięcy”.

W chwili obecnej może być za Panem wydany ENA. ENA dotyczy państw Unii Europejskiej, ale także Norwegia i Islandii podpisały z Unią w tym zakresie porozumienie. W mojej ocenie spokojny może się Pan czuć w Szwajcarii.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem lub zatarciem skazania?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy przestępstwo kradzieży ulega przedawnieniu?

Jeśli ktoś coś ukradnie, to czy taki czyn ulega przedawnieniu i jeśli tak, to po jakim czasie?

Wyrok za jazdę po alkoholu a wymóg niekaralności

Czy osoba 5 lat temu skazana za jazdę pod wpływem alkoholu (kara grzywny i 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów) może teraz starać się o przyjęcie do...

Obcowanie płciowe z nieletnią siostrą – przedawnienie

Za namową 18-letniego brata, jego 13-letnia siostra odbyła z nim kilkakrotnie stosunek seksualny. Od tych zdarzeń minęło 15 lat, czy czyn brata uległ...

Przedawnienie czynu ucieczki z miejsca śmiertelnego wypadku

17 lat temu jechałem ulicą pewnego miasta, nagle na jezdnię wyskoczył pijany człowiek. Potrąciłem go ze skutkiem śmiertelnym. Spanikowałem i uciekłem...

W jaki sposób starać się o zatarcie wyroku?

Kiedy i w jaki sposób mogę się starać o zatarcie wyroku, który otrzymałem w 2010 roku? Wyrok był za dwa przestępstwa z artykułu...

Jaki okres na zatarcie kary

W 2008 roku było skazanie na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata z art. 233 K.k. (składanie fałszywych zeznań). Czy nadal widnieje...

Przedawnienie podejrzenia o przestępstwo

Od 12 lat na stale mieszkam w Anglii. Kilka dni temu doręczono mi wezwanie do prokuratury w Polsce. Napisano, że jestem podejrzany o przestępstwo...

Kiedy następuje zatarcie skazania?

W 2013 r. mąż został zatrzymany przez policję i ta odebrała mu prawo jazdy na rok. Miał jeszcze wyrok w zawieszeniu na dwa lata, karę grzywny...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »