Kategoria: Przedawnienie, zatarcie skazania

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem lub zatarciem skazania?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatarte skazanie a ubieganie się o pracę

Łukasz Marciniak • Opublikowane: 2018-01-19

W 2014 roku zostałem skazany z art. 178a § 1 Kodeksu karnego, tj. za jazdę w stanie nietrzeźwości samochodem. Skazanie to uległo zatarciu – czyli z mocy prawa uważa się mnie za skazanego. Czy mogę zostać np. instruktorem nauki jazdy, gdzie też jest mowa o tym, iż nie mogę być skazany między innymi za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz inne czyny karalne? Jak mam traktować takie zapisy, skoro w świetle prawa jestem osobą niekaraną?

 

Łukasz Marciniak

»Wybrane opinie klientów

Błyskawicznie udzielona porada prawna. Wyczerpujące omówienie problemu oraz wskazanie innej możliwości postępowania. Polecam eporady24.pl osobom zainteresowanym poradą prawną.
Bożena
Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD

Zgodnie z art. 106 ustawy Kodeks karny z chwilą zatarcia skazania uważa się ja za niebyłe, a wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych. Oznacza to, że po zatarciu kary, będzie Pan traktowany w świetle prawa za osobę niekaraną. Tym samym może się Pan na to powoływać we wszystkich sferach życia, w tym ubiegając się o pracę.

 

Pytanie zasadnicze brzmi, czy ten wyrok, w Pana przypadku, faktycznie uległ już zatarciu. Okres zatarcia liczy się od daty uprawomocnienia się wyroku skazującego. Natomiast jego długość zależy od orzeczonej w wyroku kary.

 

Przestępstwo z art. 178a § 1 przewiduje możliwość orzeczenia kary grzywny, kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Kwestia długości okresu potrzebnego do zatarcia skazania reguluje art. 107. Zgodnie z jego treścią, w razie skazania na karę ograniczenia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy samego prawa z upływem 3 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. W razie skazania na karę grzywny zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Natomiast w przypadku skazania na karę pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym 3 lat, sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Konkludując, jeżeli upłynęły już terminy do zatarcia wyroku z mocy prawa (w Pana przypadku poza skazaniem na pozbawienie wolności), to jest Pan osobą niekaraną i może ubiegać się o zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego, który to również powinien potwierdzać. W konsekwencji może się Pan ubiegać o każdą pracę wymagającą przedstawienia takiego zaświadczenia.

 

Na marginesie dodam, że polecałbym wystąpić o takie zaświadczenie przed ubieganiem się o pracę. Wynika to z faktu, że czasami niektóre skazania nie są automatycznie usuwane z rejestru (zwykły ludzki błąd) – w takim przypadku należy wyjaśnić tę sprawę w KRK, żeby miał Pan czyste konto i nie doszło do sporu z przyszłym pracodawcą.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem lub zatarciem skazania?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »