Kategoria: Przedawnienie, zatarcie skazania

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem lub zatarciem skazania?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatarcie wyroku po zakończeniu warunkowego zawieszenia kary

Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 2018-09-19

W 2011 r. zostałem prawomocnie skazany, w areszcie śledczym odsiedziałem 10 miesięcy, po czym w 2012 r. zostałem warunkowo wypuszczony na 2 lata. Ten okres zakończył się w 2014 r. Czy w takim wypadku po 6 miesiącach od zakończenia warunkowego zawieszenia kary pozbawienia wolności mój wyrok nie powinien ulec zatarciu? Grzywnę spłaciłem w całości.

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Przepis art. 76 § 1 Kodeksu karnego, zgodnie z którym skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, ma zastosowanie w przypadku instytucji warunkowego zawieszenia kary. W Pana przypadku mamy do czynienia z instytucją warunkowego przedterminowego zwolnienia opisana w art. 78 Kodeksu karnego. Zgonie natomiast z art. 82 §1  Kodeksu karnego „jeżeli w okresie próby i w ciągu 6 miesięcy od jej zakończenia nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia”.

Jak czytamy, karę uważa się za odbytą po okresie próby i dalszych 6 miesiącach. Powstaje tu zatem fikcja prawna odbycia całości kary pozbawienia wolności. Natomiast, w przypadku odbycia kary zastosowanie mają przepisy ogólne dotyczące zatarcia, a mianowicie art. 107 Kodeksu karnego:

„§ 1. W razie skazania na karę pozbawienia wolności wymienioną w art. 32 pkt 3 lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.

§ 2. Sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat”.

Tym niemniej, jeśli upłynął okres, o którym mowa w § 2, tj. 5 lat od chwili udzielenia warunkowego zwolnienia, to może ubiegać się Pan o zatarcie skazania już w tym momencie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem lub zatarciem skazania?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »