Indywidualne porady prawne
Autor: Mateusz Rzeszowski
W 2011 r. zostałem prawomocnie skazany, w areszcie śledczym odsiedziałem 10 miesięcy, po czym w 2012 r. zostałem warunkowo wypuszczony na 2 lata. Ten okres zakończył się w 2014 r. Czy w takim wypadku po 6 miesiącach od zakończenia warunkowego zawieszenia kary pozbawienia wolności mój wyrok nie powinien ulec zatarciu? Grzywnę spłaciłem w całości.
Przepis art. 76 § 1 Kodeksu karnego, zgodnie z którym skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, ma zastosowanie w przypadku instytucji warunkowego zawieszenia kary. W Pana przypadku mamy do czynienia z instytucją warunkowego przedterminowego zwolnienia opisana w art. 78 Kodeksu karnego. Zgonie natomiast z art. 82 §1 Kodeksu karnego „jeżeli w okresie próby i w ciągu 6 miesięcy od jej zakończenia nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia”.
Jak czytamy, karę uważa się za odbytą po okresie próby i dalszych 6 miesiącach. Powstaje tu zatem fikcja prawna odbycia całości kary pozbawienia wolności. Natomiast, w przypadku odbycia kary zastosowanie mają przepisy ogólne dotyczące zatarcia, a mianowicie art. 107 Kodeksu karnego:
„§ 1. W razie skazania na karę pozbawienia wolności wymienioną w art. 32 pkt 3 lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.
§ 2. Sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat”.
Tym niemniej, jeśli upłynął okres, o którym mowa w § 2, tj. 5 lat od chwili udzielenia warunkowego zwolnienia, to może ubiegać się Pan o zatarcie skazania już w tym momencie.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika