Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zakup leków na receptę przez internet

Autor: Marek Gola

Kupiłem leki przez stronę internetową. Były to leki na receptę, a ja takich nie posiadałem. Czy zgłaszając sprawę na policję mogę sam sobie zaszkodzić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup przez internet leków na receptę

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego, przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne zwanej dalej ustawą oraz przepisy Kodeksu karnego.

Z treści Pana pytania wynika, że zakupił Pan przez internet leki, których zakup wymaga przedłożenia recepty. Zastanawia się Pan, co się stanie, jeżeli zgłosi Pan sprawę na policję.

Istotnym z punktu widzenia Pana interesu jest, iż jako świadek w ewentualnej sprawie może Pan uchylić się od odpowiedzi na pytanie, wówczas jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić Pana lub osobę dla Pana najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Osoba, od której zakupić miał Pan tabletki, w mojej ocenie naruszyła przepis art. 124 ustawy, zgodnie z którym, kto wprowadza do obrotu lub przechowuje w celu wprowadzenia do obrotu produkt leczniczy, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jak podnosi się w literaturze „Stosownie do art. 124 u.p.f., czynem zabronionym jest wprowadzanie do obrotu lub przechowywanie w celu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego, bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Ratio legis wskazanego przepisu ustawy nie wywołuje większych wątpliwości. Ustawodawca penalizuje w nim bowiem działania sprzeczne z art. 3 u.p.f., na podstawie którego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do obrotu dopuszczone są wyłącznie produkty lecznicze, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Ministra Zdrowia, Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską” (cyt. Marta Koremba, Komentarz do art. 124 ustawy – Prawo farmaceutyczne).

Zobacz też: Czy kupowanie leków przez internet jest karalne

Odpowiedzialność za składanie fałszywych zeznań

Mniemać zatem należy, iż osoba od której zakupił Pan takie leki nie była uprawniona do wprowadzenia do obrotu tego rodzaju produktu leczniczego. Pana zeznania mogą jedynie pomóc w poszukiwaniu sprawcy tego przestępstwa. Nie wskazuje Pan bowiem w treści pytania, jakoby zakup leku nastąpił w aptece internetowej, która posiada uprawnienia do tego rodzaju działalności.

Wyraźnie zatem podkreślić należy, iż od Pana zależy, czy będzie chciał Pan współpracować z policją i poda wszystkie wiadome Panu informacje, czy też nie. Proszę jednak pamiętać o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Odpowiedzialność karna jest nie tylko za składanie fałszywych zeznań, ale także za zatajenie czegoś co jest Panu wiadome. Niestety w chwili obecnej nie wie Pan co policja wie na temat przeprowadzonej przez Pana transakcji, a czego nie wie.

Z uwagi na przedstawiony przez Pana stan faktyczny nie widzę podstaw do pociągnięcia Pana do odpowiedzialności karnej. W mojej ocenie należy wskazywać, iż nie miał Pan świadomości, iż zakup leków na receptę przez internet nie jest dozwolony. Nie sądzę, aby Pana zachowaniu można było przypisać jakikolwiek czyn karalny.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl