Kategoria: Procedury

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wystąpienie o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów

Marek Gola • Opublikowane: 2017-02-03

Syn kierował motorowerem pod wpływem alkoholu. Zatrzymała go policja, miał 0,80 mg/l, więc dostał zakaz kierowania pojazdem na okres 4 lat. Za kilka dni miną już 2 lata od tego zdarzenia. Czy syn może wystąpić do sądu o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k.

Z treści Pana pytania wynika, że syn został zatrzymany, prowadząc motorower. Znajdował się wówczas w stanie nietrzeźwości (0,80 mg/l). Od wyroku skazującego minęło już blisko 2 lata. Zastanawia się Pan, czy możliwe jest wystąpienie o skrócenie okresu obowiązywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż syn został skazany pod rządami uprzednio obowiązujących przepisów K.k., zgodnie z którymi:

„Art. 178a. [Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego]

§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. (uchylony).

§ 3. (uchylony).

§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Pomimo tego o możliwości skrócenia obowiązującego zakazu prowadzenia pojazdów decydują przepisy obowiązujące na dzień dzisiejszy. Co prawda nie podaje Pan na jakiej podstawie prawnej orzeczono względem syna zakaz prowadzenia pojazdów, ale przyjmuję dla potrzeb niniejszej opinii, że był to przepis art. 42 § 2 K.k. – obligatoryjne orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów.

Co do zasady sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środki karne wymienione w art. 39 pkt 1-3, uznać je za wykonane, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok. Jednakże powyższego nie stosuje się, jeżeli środki karne wymienione w art. 39 pkt 2, 2a i 3 orzeczono na podstawie art. 41 § 1a albo art. 42 § 2 K.k.

W mojej ocenie, nie mając wglądu do treści wyroku, mogę jedynie przypuszczać, iż orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów nastąpiło na mocy art. 42 § 2 K.k. W związku z tym z przykrością stwierdzić należy, iż nie ma możliwości skrócenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »