Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wypiłem alkohol po wypadku, co mi grozi?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2017-10-27 • Aktualizacja: 2021-07-20

Miałem kolizję z innym autem, którego kierowca nie ustąpił mi pierwszeństwa. Była to jego wina. Trafiłem do szpitala. Pobrano mi krew zaraz po wypadku i na wypisie ze szpitala miałem 0,0 promila. Będąc w szoku najprawdopodobniej wypiłem alkohol po wypadku. Było to 100 ml wódki, którą wiozłem ze sobą. W szpitalu pobrano mi jeszcze raz krew około trzech godzin po wypadku. Czy jeśli badanie coś mi wykaże to mam szansę na obronę? Co mi grozi?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wypiłem alkohol po wypadku, co mi grozi?

Spożycie alkoholu po wypadku i dodatni wynik

Z treści Pana pytania wynika, że uczestniczył Pan w kolizji. Winnym kolizji był kierowca drugiego pojazdu. Zaraz po kolizji pobrano Panu krew celem przebadania, czy kierował Pan pojazd po spożyciu alkoholu, względnie w stanie nietrzeźwości. Na wypisie ze szpitala wpisano 0,0 promila. Prócz powyższego w szpitalu także pobrano Panu krew. Problem w tym, że najprawdopodobniej po kolizji spożył Pan 100 ml wódki, którą posiadał Pan przy sobie.

O ile drugie badanie wyjdzie dla Pana niekorzystnie, wówczas będzie Pan zmuszony podjąć obronę. W mojej ocenie zasadnym będzie wówczas złożenie wniosku o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego toksykologa na okoliczność ustalenia, czy spożycie alkoholu (wódki) w ilości 100 ml bezpośrednio po zdarzeniu (w nerwach) może prowadzić do wyniku, który będzie wówczas dla Pana niekorzystny. Chodzi zatem o ustalenie, czy alkohol mógł być spożyty przed zdarzeniem, czy też po zdarzeniu. Na pewno na Pana korzyść przemawia pierwszy wypis, który wskazuje, iż mamy do czynienia z trzeźwością.

Wydanie opinii przez biegłego toksykologa

O ile drugi byłby dla Pana niekorzystny, wówczas policja będzie mogła zwrócić się do biegłego toksykologa celem wydania opinii na okoliczność ustalenia, czy ustalony w Pana krwi poziom alkoholu mógł być następstwem spożycia po zdarzeniu, czy też mógł być spożyty przed zdarzeniem, co z kolei wskazywałoby na prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu (w zależności od wielkości).

Do czasu ewentualnego postawienia Panu zarzutu sprawa toczy się in rem, czyli w sprawie. Z momentem przedstawienia zarzutu postępowanie toczy się in personam. Ciężar udowodnienia Panu prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości spoczywa na prokuraturze.

Z treści Pana opisu wynika, iż sporo jest wątpliwości. Na podstawie art. 6 K.p.k. nie dające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego.

Biegły toksykolog jest w stanie wyliczyć, czy w okresie od opuszczenia pojazdu do chwili zatrzymania osiągnięcie stanu poziomu alkoholu, w którym znajdował się Pan w chwili sprawdzenia krwi jest możliwe, czy też nastąpiło ono wcześniej.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »