Kategoria: Alkohol, narkotyki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypiłem alkohol po wypadku, co mi grozi?

Marek Gola • Opublikowane: 2017-10-27

Miałem kolizję z innym autem, którego kierowca nie ustąpił mi pierwszeństwa. Była to jego wina. Trafiłem do szpitala. Pobrano mi krew zaraz po wypadku i na wypisie ze szpitala miałem 0,0 promila. Będąc w szoku najprawdopodobniej wypiłem alkohol po wypadku. Było to 100 ml wódki, którą wiozłem ze sobą. W szpitalu pobrano mi jeszcze raz krew około trzech godzin po wypadku. Czy jeśli badanie coś mi wykaże to mam szansę na obronę? Co mi grozi?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego zwanego dalej K.p.k. oraz przepisy Kodeksu karnego.

Z treści Pana pytania wynika, że uczestniczył Pan w kolizji. Winnym kolizji był kierowca drugiego pojazdu. Zaraz po kolizji pobrano Panu krew celem przebadania, czy kierował Pan pojazd po spożyciu alkoholu, względnie w stanie nietrzeźwości. Na wypisie ze szpitala wpisano 0,0 promila. Prócz powyższego w szpitalu także pobrano Panu krew. Problem w tym, że najprawdopodobniej po kolizji spożył Pan 100 ml wódki, którą posiadał Pan przy sobie.

O ile drugie badanie wyjdzie dla Pana niekorzystnie, wówczas będzie Pan zmuszony podjąć obronę. W mojej ocenie zasadnym będzie wówczas złożenie wniosku o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego toksykologa na okoliczność ustalenia, czy spożycie alkoholu (wódki) w ilości 100 ml bezpośrednio po zdarzeniu (w nerwach) może prowadzić do wyniku, który będzie wówczas dla Pana niekorzystny. Chodzi zatem o ustalenie, czy alkohol mógł być spożyty przed zdarzeniem, czy też po zdarzeniu. Na pewno na Pana korzyść przemawia pierwszy wypis, który wskazuje, iż mamy do czynienia z trzeźwością. O ile drugi byłby dla Pana niekorzystny, wówczas policja będzie mogła zwrócić się do biegłego toksykologa celem wydania opinii na okoliczność ustalenia, czy ustalony w Pana krwi poziom alkoholu mógł być następstwem spożycia po zdarzeniu, czy też mógł być spożyty przed zdarzeniem, co z kolei wskazywałoby na prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu (w zależności od wielkości).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Do czasu ewentualnego postawienia Panu zarzutu sprawa toczy się in rem, czyli w sprawie. Z momentem przedstawienia zarzutu postępowanie toczy się in personam. Ciężar udowodnienia Panu prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości spoczywa na prokuraturze.

Z treści Pana opisu wynika, iż sporo jest wątpliwości. Na podstawie art. 6 K.p.k. nie dające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego.

Biegły toksykolog jest w stanie wyliczyć, czy w okresie od opuszczenia pojazdu do chwili zatrzymania osiągnięcie stanu poziomu alkoholu, w którym znajdował się Pan w chwili sprawdzenia krwi jest możliwe, czy też nastąpiło ono wcześniej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »