Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wyłudzenie kredytu na dane innej osoby

Autor: Katarzyna Siwiec

Ktoś na dane mojej dziewczyny wyłudził kredyt/pożyczkę w firmie. Nigdy nie został zgubiony dowód osobisty, kredyt została udzielony na podstawie imienia i nazwiska, serii i numeru dowodu osobistego. Kredyt jest na kwotę 3900 zł + 1600 zł prowizji + karne odsetki. Kredyt został wzięty w styczniu tego roku, sprawa została odkryta wczoraj przy sprawdzaniu zdolności kredytowej w BIK oraz dzisiaj zgłoszona na policję. Umowa została zawarta przez internet, a papierowe dokumenty dostarczone przez kuriera i podpisane przez oszusta. Co mamy zrobić, spłacać kredyt? Jakie pisma wysłać do banku, jak zadbać w najlepszy sposób o nasz interes?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spotkałam się już z takimi sytuacjami ale, jak do tej pory, w przypadku kradzieży dowodu osobistego. Tym niemniej, skoro zgłosiliście Państwo ten fakt na policję, proponowałabym na początek napisanie pisma do pożyczkodawcy z informacją, że Pana dziewczyna nigdy nie zaciągała zobowiązania, że podpis na dokumentach nie pochodzi od niej, że sprawa została zgłoszona na policję i że generalnie Pana dziewczyna nie poczuwa się do żadnej płatności.

Następnie, po odmowie zapłaty przez Pana dziewczynę, jeśli pożyczkodawca nie odstąpi od swoich roszczeń (oczywiście może to zrobić) będzie musiał skierować sprawę na drogę postępowania sądowego, twierdząc, że to Pana dziewczyna zaciągnęła pożyczkę. Ona będzie się mogła bronić, że umowy nigdy nie podpisała i wyłudzono te pieniądze na jej dane osobowe. Powinna powołać wnioski dowodowe z postępowania toczącego się przed policją i opinię z biegłego sądowego z zakresu grafologii, który zbada pismo i potwierdzi, że to nie jest pismo Pani dziewczyny. W wyniku takiej opinii sąd oddala powództwo i na tym cały proces się kończy.

Miałam już w swoim życiu dwie tego rodzaju sprawy i tak to dokładnie przebiegało i również w tym przypadku, celem ochrony Pana dziewczyny, przebiegać powinno. Niestety nie ma innej drogi. jeśli pomimo wszystko pożyczkodawca nie uwierzy argumentacji Pana dziewczyny i będzie chciał jednak dochodzić spłaty. Jeżeli jednak, na podstawie pisma, poweźmie informację, że zobowiązanie z tytułu pożyczki zostało zaciągnięte w ramach czynu przestępnego, jest szansa, że odstąpi od żądania zapłaty, stąd w pierwszej kolejności bardzo proszę poinformować firmę o tym fakcie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl