Kategoria: Procedury

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyłudzenie kredytu na dane innej osoby

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-08-04

Ktoś na dane mojej dziewczyny wyłudził kredyt/pożyczkę w firmie. Nigdy nie został zgubiony dowód osobisty, kredyt została udzielony na podstawie imienia i nazwiska, serii i numeru dowodu osobistego. Kredyt jest na kwotę 3900 zł + 1600 zł prowizji + karne odsetki. Kredyt został wzięty w styczniu tego roku, sprawa została odkryta wczoraj przy sprawdzaniu zdolności kredytowej w BIK oraz dzisiaj zgłoszona na policję. Umowa została zawarta przez internet, a papierowe dokumenty dostarczone przez kuriera i podpisane przez oszusta. Co mamy zrobić, spłacać kredyt? Jakie pisma wysłać do banku, jak zadbać w najlepszy sposób o nasz interes?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Błyskawicznie udzielona porada prawna. Wyczerpujące omówienie problemu oraz wskazanie innej możliwości postępowania. Polecam eporady24.pl osobom zainteresowanym poradą prawną.
Bożena
Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD

Spotkałam się już z takimi sytuacjami ale, jak do tej pory, w przypadku kradzieży dowodu osobistego. Tym niemniej, skoro zgłosiliście Państwo ten fakt na policję, proponowałabym na początek napisanie pisma do pożyczkodawcy z informacją, że Pana dziewczyna nigdy nie zaciągała zobowiązania, że podpis na dokumentach nie pochodzi od niej, że sprawa została zgłoszona na policję i że generalnie Pana dziewczyna nie poczuwa się do żadnej płatności.

Następnie, po odmowie zapłaty przez Pana dziewczynę, jeśli pożyczkodawca nie odstąpi od swoich roszczeń (oczywiście może to zrobić) będzie musiał skierować sprawę na drogę postępowania sądowego, twierdząc, że to Pana dziewczyna zaciągnęła pożyczkę. Ona będzie się mogła bronić, że umowy nigdy nie podpisała i wyłudzono te pieniądze na jej dane osobowe. Powinna powołać wnioski dowodowe z postępowania toczącego się przed policją i opinię z biegłego sądowego z zakresu grafologii, który zbada pismo i potwierdzi, że to nie jest pismo Pani dziewczyny. W wyniku takiej opinii sąd oddala powództwo i na tym cały proces się kończy.

Miałam już w swoim życiu dwie tego rodzaju sprawy i tak to dokładnie przebiegało i również w tym przypadku, celem ochrony Pana dziewczyny, przebiegać powinno. Niestety nie ma innej drogi. jeśli pomimo wszystko pożyczkodawca nie uwierzy argumentacji Pana dziewczyny i będzie chciał jednak dochodzić spłaty. Jeżeli jednak, na podstawie pisma, poweźmie informację, że zobowiązanie z tytułu pożyczki zostało zaciągnięte w ramach czynu przestępnego, jest szansa, że odstąpi od żądania zapłaty, stąd w pierwszej kolejności bardzo proszę poinformować firmę o tym fakcie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »