Indywidualne Porady Prawne
Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2017-07-31 • Aktualizacja: 2021-07-20
Od 2 lat mieszkam w innym kraju. Przed wyjazdem miałem stawić się na policję do wyjaśnienia w sprawie kradzieży, ale tego nie zrobiłem. Teraz żyję spokojnie, pracuję. Dowiedziałem się jednak, że jest za mną wydany list gończy. Czy i jak mogę wyprostować błąd sprzed lat? Miałem wyrok 3 lat w zawieszeniu na 5 i kuratora. Co robić?
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. oraz przepisy Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.).
W pierwszej kolejności zasadne jest ustalenie, czego dokładnie wyrok dotyczy, a także jaką karę i środki karne orzeczono. Co prawda wskazuje Pan na karę 3 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 5 lat oraz dozór kuratora, ale jak mniemam, nie ma Pan pewności w tym zakresie.
Z uwagi na powyższe, zanim podejmie Pan jakiekolwiek kroki w zakresie, co dalej, winien Pan zwrócić się do Krajowego Rejestru Karnego z wnioskiem o wydanie informacji o Pana karalności. Wykaz punktów KRK przesyłam w linku https://bip.ms.gov.pl/Data/Files/_public/bip/krk/wykaz_punktow_informacyjnych_krk.pdf
Opłata od wniosku wynosi 30 zł. Pozwolę sobie wskazać na możliwość zaznajomienia się z osobami poszukiwanymi za pomocą strony internetowej która działa od 1 października 2009 r., a której administratorem jest Komenda Główna Policji w Warszawie pod adresem http://poszukiwani.policja.pl/ Owszem może Pan uzyskać informacje osobiście za 20 zł (poprzez system elektroniczny), ale osobiście jest sceptycznie nastawiony do tego systemu, bowiem mam obawy, czy organy nie wejdą w posiadanie Pana miejsca pobytu jak będzie Pan dokonywał przelewu za uzyskaniu takiej informacji.
Informację taką, o ile kartoteka będzie pusta, uzyska Pan lub Pana pełnomocnik od ręki. W Rejestrze gromadzi się dane o osobach:
Znając treść wyroku, nie będzie miejsca na przypuszczenia, lecz na konkretne kroki.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika