Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wycofanie oskarżenia

Marek Gola • Opublikowane: 2019-01-25

W lutym tego roku mój syn pod wpływem alkoholu był agresywny w stosunku do mnie. Wezwałem policję i wywieźli go do izby wytrzeźwień. Policja zebrała ode mnie zeznania. Myślałem, że pomogą mi go skierować na jakiś odwyk. Założyliśmy mu z żoną niebieską kartę. Po tej akcji wyjechał do pracy za granicę. Niedawno wrócił i nie pije. Mieszka z nami i szuka pracy. Niestety dostałem dzisiaj zawiadomienie z sądu, iż zawiadamia mnie jako pokrzywdzonego za czyn art. 210 § K.k. w sprawie przeciwko synowi. Czy ja mogę wycofać jakoś oskarżenie? Oczekiwałem w emocjach wtedy pomocy.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Szybkie i profesjonalne odpowiedzi, które mnie satysfakcjonowały. Bardzo grzeczny stosunek do klienta. Dziękuje.
Barbara
Polecam. Szybka profesjonalna porada prawna.
Katarzyna
Szybka odpowiedź i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Lucyna, 62 lata, nauczyciel
Zagodnienie wyjaśnione obszernie, szczegółowo, wyczerpijąco. Odpowiedz przesłana szybko. Odpowiedzi na pytania dodatkowe również przesłano szybko. Porada bardzo pomocna w rozwiązaniu problemu.
Szymon, 55 lat
 Fachowa porada i błyskawiczna odpowiedź
Helena, 64 lata, sprzataczka

W pierwszej kolejności pozwolę sobie wskazać, iż podany przez Pana przepis art. 210 § 1 Kodeksu karnego (K.k.) dotyczy porzucenia osoby małoletniej poniżej 15. roku życia lub osoby nieporadnej. Zgodnie z przepisem „kto wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego poniżej lat 15 albo o osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny osobę tę porzuca, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. Opis sprawy z kolei w ogóle nie pasuje do tego przepisu, bowiem ani nie pisze Pan o małoletnim, ani też nie wskazuje, by był Pan nieporadny życiowo. Z treści Pana pytania wynika, że to syn miał się nad Panem znęcać, ale osobiście nie widzę podstaw do tego, by zachowanie syna kwalifikować jako czyn z art. 210 § 1. W mojej ocenie, zanim Pan w ogóle pójdzie na policję, winien Pan zadzwonić na policję i zapytać, czy aby na pewno ma być Pan świadkiem w sprawie o czyn z art. 210 § 1 K.k., gdyż jeżeli tak, to nie ma Pan wiedzy o żadnym takim zachowaniu (chyba że sprawa dotyczy czegoś i kogoś innego).

Zgodnie z ww. przepisem kto wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego poniżej lat 15 albo o osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny osobę tę porzuca, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jak słusznie zauważył SN w wyroku z dnia 4 czerwca 2001 r., sygn. akt V KKN 94/99, „Porzucenie oznacza działanie polegające na opuszczeniu dziecka lub osoby nieporadnej, połączone z zaprzestaniem troszczenia się o nią, bez zapewnienia jej opieki ze strony innych osób. Do istoty porzucenia należy więc pozostawienie osoby, nad którą miałaby być roztoczona opieka, własnemu losowi, przy czym chodzi tu nie tylko o zaniechanie opieki nad osobą małoletnią lub nieporadną, lecz także o uniemożliwienie takiej osobie udzielenia natychmiastowego wsparcia”. Kubicki podkreśla, iż porzucenie może polegać na kombinacji działania z zaniechaniem, a więc zarówno na działaniu, jak i na samym zaniechaniu" (Kubicki, Przestępstwo…, s. 45).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Z treści Pana pytania nie możemy mówić o porzuceniu, lecz o naruszeniu nietykalności cielesnej. Innymi słowy, radzę sprawdzić jeszcze raz wezwanie, a gdyby okazało się, że rzeczywiście wskazany jest tam przepis art. 210 § 1 K.k., wówczas zasadne byłoby ustalenie na policji, czy nie doszło do pomyłki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Kradzież dokonana przez pracownika bez umowy

Jestem właścicielem małej firmy. Pracownik, który świadczył na moją rzecz pracę (bez umowy o pracę), okradł mnie na kwotę 10 000 zł. Jakie mam...

Podszywanie się w internecie pod inną osobę i zniesławienie

Za pośrednictwem portalu społecznościowego przeprowadziłem dwie rozmowy z pewną dziewczyną. W trakcie rozmów zorientowałem się, że konto,...

Bezprawne korzystanie z cudzej karty kredytowej

Przed 3 laty, po kilkunastu latach związku rozstałem się ze swoją partnerka. Rozstanie było burzliwe i wiele moich rzeczy, w tym dokumenty...

Podszywania się przez konkurencję w celu przejęcia partnerów biznesowych

Jestem posiadaczem kilku stron internetowych, które przynoszą zyski. Konkurencja zgłosiła się do moich partnerów biznesowych, podając moją stronę jako...

Zgłoszenie kradzieży w sklepie

W dniu dzisiejszym dokonano w moim sklepie kradzieży. Zadzwoniłam po ochronę centrum handlowego, następnie przy ochroniarzu zadzwoniłam po policję....

Fałszywe oskarżenie o prowadzenie po alkoholu

Pewna osoba fałszywie oskarżyła mnie o prowadzenie na drodze prywatnej po alkoholu (z powodu konfliktu ze mną). Policja pobrała moją krew, być...

Szantażysta ma moje intymne zdjęcia i żąda pieniędzy, co robić?

Straciłam głowę i wysłałam mężczyźnie poznanemu przez Internet swoje zdjęcia, na których widać moją twarz oraz części intymne. Sprowokował mnie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »