Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wniosek o paszport dla dziecka a ukrywający się ojciec

Autor: Marek Gola

Mój partner ma 2 wyroki, które zostały prawdopodobnie odwieszone. On jednak wyjechał i się ukrywa i jest poszukiwany. Mamy dziecko, dla którego chcę złożyć wniosek o wydanie paszportu. Jak nie wydać partnera w tej sytuacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprawdzenie partnera w KRK

W pierwszej kolejności w mojej ocenie Pani partner winien przede wszystkim sprawdzić, jaki jest jego statut w Krajowym Rejestrze Karnym. Na ten moment bowiem Państwo domniemujecie, a nie macie wiedzy, czy wyroki zostały odwieszone, czy też nie. Na Państwa miejscu zleciłbym zatem sprawdzenie partnera w KRK przez pełnomocnika.

Opłata od wniosku wynosi 30 zł. Pozwolę sobie wskazać na możliwość zaznajomienia się z osobami poszukiwanymi za pomocą strony internetowej która działa od 1 października 2009 r., a której administratorem jest Komenda Główna Policji w Warszawie pod adresem http://poszukiwani.policja.pl/, zaznaczyć należy jednak, że nie wszystkie osoby poszukiwane znajdują się w tej bazie.

Zasadne jest nadto udzielenie pełnomocnictwa radcy prawnemu lub adwokatowi, gdyż gdyby był wydany taki list gończy, zarządzona byłaby kara pozbawienia wolności, wówczas musiałby on na podstawie udzielonego pełnomocnictwa skierować do Krajowego Rejestru Karnego wniosek o wydanie informacji o osobie Pani partnera. W Rejestrze gromadzi się dane o osobach poszukiwanych listem gończym. Informacja z KRK związana jest z uiszczeniem opłaty w kwocie 30 zł. Owszem może Pani uzyskać informacje osobiście za 20 zł (poprzez system elektroniczny), ale osobiście jest sceptycznie nastawiony do tego systemu, albowiem mam obawy, czy organy nie wejdą w posiadanie Pani miejsca pobytu jak będzie Pani dokonywała przelewu za uzyskaniu takiej informacji.

Zobacz też: Poszukiwani za alimenty

Wyrobienie dziecku paszportu

Dysponując taką wiedzą, można czynić dalsze kroki celem wyrobienia dziecku paszportu. W mojej ocenie partner może udzielić pełnomocnictwa do reprezentowania jego przed konsulem w sprawie o wyrobienie dziecku paszportu. Konsul, owszem, będzie sprawdzał, czy partner nie jest poszukiwany, ale nie będzie miał możliwości powiadomić o tym policji i zatrzymać partnera w konsulacie. Wyraźnie podkreślić należy, iż konsul nie ma nadto prawa zatrzymać kogokolwiek. Co najwyżej może powiadomić , iż taka osoba przebywa na teranie konsulatu, właściwą dla jego siedziby policję i wnosić o jej zatrzymanie. Sam tego jego uczynić nie można.

Jeżeli sobie Państwo życzą, jestem gotów sprawdzić partnera w KRK w ramach udzielonego pełnomocnictwa.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl