Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek o paszport dla dziecka a ukrywający się ojciec

Marek Gola • Opublikowane: 2018-05-09

Mój partner ma 2 wyroki, które zostały prawdopodobnie odwieszone. On jednak wyjechał i się ukrywa i jest poszukiwany. Mamy dziecko, dla którego chcę złożyć wniosek o wydanie paszportu. Jak nie wydać partnera w tej sytuacji?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

W pierwszej kolejności w mojej ocenie Pani partner winien przede wszystkim sprawdzić, jaki jest jego statut w Krajowym Rejestrze Karnym. Na ten moment bowiem Państwo domniemujecie, a nie macie wiedzy, czy wyroki zostały odwieszone, czy też nie. Na Państwa miejscu zleciłbym zatem sprawdzenie partnera w KRK przez pełnomocnika.

Opłata od wniosku wynosi 30 zł. Pozwolę sobie wskazać na możliwość zaznajomienia się z osobami poszukiwanymi za pomocą strony internetowej która działa od 1 października 2009 r., a której administratorem jest Komenda Główna Policji w Warszawie pod adresem http://poszukiwani.policja.pl/, zaznaczyć należy jednak, że nie wszystkie osoby poszukiwane znajdują się w tej bazie.

Zasadne jest nadto udzielenie pełnomocnictwa radcy prawnemu lub adwokatowi, gdyż gdyby był wydany taki list gończy, zarządzona byłaby kara pozbawienia wolności, wówczas musiałby on na podstawie udzielonego pełnomocnictwa skierować do Krajowego Rejestru Karnego wniosek o wydanie informacji o osobie Pani partnera. W Rejestrze gromadzi się dane o osobach poszukiwanych listem gończym. Informacja z KRK związana jest z uiszczeniem opłaty w kwocie 30 zł. Owszem może Pani uzyskać informacje osobiście za 20 zł (poprzez system elektroniczny), ale osobiście jest sceptycznie nastawiony do tego systemu, albowiem mam obawy, czy organy nie wejdą w posiadanie Pani miejsca pobytu jak będzie Pani dokonywała przelewu za uzyskaniu takiej informacji.

Dysponując taką wiedzą, można czynić dalsze kroki celem wyrobienia dziecku paszportu. W mojej ocenie partner może udzielić pełnomocnictwa do reprezentowania jego przed konsulem w sprawie o wyrobienie dziecku paszportu. Konsul, owszem, będzie sprawdzał, czy partner nie jest poszukiwany, ale nie będzie miał możliwości powiadomić o tym policji i zatrzymać partnera w konsulacie. Wyraźnie podkreślić należy, iż konsul nie ma nadto prawa zatrzymać kogokolwiek. Co najwyżej może powiadomić , iż taka osoba przebywa na teranie konsulatu, właściwą dla jego siedziby policję i wnosić o jej zatrzymanie. Sam tego jego uczynić nie można.

Jeżeli sobie Państwo życzą, jestem gotów sprawdzić partnera w KRK w ramach udzielonego pełnomocnictwa.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »