Indywidualne porady prawne
Autor: Kinga Karaś • Opublikowane: 2018-11-12
Jakiś czas temu nie przyjąłem mandatu w związku z przekroczeniem prędkości. W związku z tym został skierowany wniosek do sądu i dziś otrzymałem odpis z rozprawy i decyzję sądu jako winny popełnienia wykroczenia. Gdzie można odwołać się od tej decyzji?
Poniższa odpowiedź została oparta na przedstawionym przez Pana stanie faktycznym i zawiera ocenę sytuacji prawnej.
Podstawę prawną stanowi: ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (zwana dalej: K.p.w.), ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (zwana dalej: K.p.k.).
W przedstawionym stanie fatycznym mamy do czynienia z wyrokiem nakazowym w sprawie o wykroczenie drogowe.
Zgodnie z art. 93 K.p.w.:
„§ 1. Sąd na posiedzeniu może wydać wyrok nakazowy w sprawach o wykroczenia, w których wystarczające jest wymierzenie nagany, grzywny albo kary ograniczenia wolności. Sąd orzeka bez udziału stron.
§ 2. Orzekanie w postępowaniu nakazowym może nastąpić, jeżeli okoliczności czynu i wina obwinionego nie budzą wątpliwości. Wydając wyrok nakazowy, sąd uznaje za ujawnione dowody dołączone do wniosku o ukaranie.
§ 3. Wyrokiem nakazowym można orzec również środek karny.
§ 4. Postępowanie nakazowe jest niedopuszczalne, jeżeli zachodzą okoliczności określone w art. 21 § 1.”
Zgodnie z art. 54 § 1 K.p.w. w celu ustalenia, czy istnieją podstawy do wystąpienia z wnioskiem o ukaranie oraz zebrania danych niezbędnych do sporządzenia takiego wniosku, policja z urzędu przeprowadza czynności wyjaśniające. Czynności te w miarę możności należy podjąć w miejscu popełnienia czynu bezpośrednio po jego ujawnieniu. Powinny one być zakończone w ciągu miesiąca od ich podjęcia. Zgodnie z § 6 należy niezwłocznie przesłuchać osobę, co do której istnieje uzasadniona podstawa do sporządzenia przeciwko niej wniosku o ukaranie. Osoba taka ma prawo odmówić złożenia wyjaśnień oraz zgłosić wnioski dowodowe, o czym należy ją pouczyć. Przesłuchanie tej osoby zaczyna się od powiadomienia jej o treści zarzutu wpisanego do protokołu przesłuchania.
Wydanie wyroku nakazowego nie jest warunkowane przesłuchaniem osoby, co do której istnieje uzasadniona podstawa do sporządzenia przeciwko niej wniosku o ukaranie, w roli obwinionego (art. 54 § 6 K.p.w.), a tym samym – siłą rzeczy – również i przyznaniem się jego do winy (por. postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 29 czerwca 2011 r., V KK 41/11).
Zgodnie z art. 506 § 1 K.p.k. oskarżonemu i oskarżycielowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do sądu, który wydał wyrok nakazowy, w terminie zawitym 7 dni od doręczenia tego wyroku.
Po wniesieniu sprzeciwu, rekomenduję szczegółowe zapoznanie się z aktami postępowania, a w szczególności sprawdzenie wszystkich warunków technicznych urządzenia pomiarowego, na którego podstawie został wydany wyrok nakazowy. Na tej podstawie może Pan próbować dążyć do uniewinnienia z zarzucanego czynu.
Warunki techniczne jakie powinien spełniać fotoradar określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 22 czerwca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika