Kategoria: Alkohol, narkotyki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wezwanie na policję z powodu zakupu nielegalnego leku

Marek Gola • Opublikowane: 2018-06-25

Przed 2 laty za pośrednictwem Internetu zamówiłam opakowanie leku na odchudzanie Zelixa. Słyszałam, że w innych krajach Unii jest legalny i dlatego się zdecydowałam na zakup (wcześniej brałam ten środek przepisany przez lekarza i był efekt). Produktu jednak nie otrzymałam. Aktualnie otrzymałam wezwanie do osobistego stawiennictwa na policji w charakterze świadka. Czy mogę usłyszeć zarzut zakupu nielegalnego leku? Czy coś mi grozi?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

W pierwszej kolejności podkreślić należy, iż została Pani wezwana w charakterze świadka. Dla Pani istotne jest, że jako świadek może Pani uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie się od odpowiedzi mogłoby narazić Panią lub osobę Pani bliską na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Osoba, od której zakupiła Pani Zelixa, w mojej ocenie naruszyła przepis art. 124 ustawy – Prawo farmaceutyczne, zgodnie z którym – kto wprowadza do obrotu lub przechowuje w celu wprowadzenia do obrotu produkt leczniczy, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jak podnosi się w literaturze: „Stosownie do art. 124 u.p.f., czynem zabronionym jest wprowadzanie do obrotu lub przechowywanie w celu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego, bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Ratio legis wskazanego przepisu ustawy nie wywołuje większych wątpliwości. Ustawodawca penalizuje w nim bowiem działania sprzeczne z art. 3 u.p.f., na podstawie którego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do obrotu dopuszczone są wyłącznie produkty lecznicze, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Ministra Zdrowia, Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską.” (cyt. Marta Koremba, Komentarz do art. 124 ustawy – Prawo farmaceutyczne).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Mniemać zatem należy, iż osoba, od której zakupiła Pani lek Zelixa, nie była uprawniona do wprowadzenia do obrotu tego rodzaju produktu leczniczego. Pani zeznania mogą jedynie pomóc w poszukiwaniu sprawcy tego przestępstwa. Nie wskazuje, jakoby zakup leku nastąpił w aptece internetowej, która posiada uprawnienia do tego rodzaju działalności.

Wyraźnie zatem podkreślić należy, iż od Pani zależy, czy będzie chciała współpracować z policją i poda wszystkie wiadome Pani informacje, czy też nie. Proszę jednak pamiętać o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 8. Odpowiedzialność karna jest nie tylko za składanie fałszywych zeznań, ale także za zatajenie czegoś, co jest Pani wiadome. Niestety w chwili obecnej nie wie Pani, co policja wie na temat przeprowadzonej przez Panią transakcji.

Z uwagi na przedstawiony przez Panią stan faktyczny nie widzę podstaw do pociągnięcia Pani do odpowiedzialności karnej. W mojej ocenie należy wskazywać, iż nie miała Pani świadomości iż zakup Zelixa przez Internet nie jest dozwolony, biorąc pod uwagę dopuszczenie leku w Unii Europejskiej. Nie sądzę, aby Pani zachowaniu można było przypisać jakikolwiek czyn karalny.

Dotychczas w bardzo podobnych do Pani sprawach (jak nie identycznych) ani razu nie spotkałem się z zarzutem wobec osoby, która kupowała taki lek. Zawsze chodziło o ustalenie danych sprawcy czynu – sprzedaży.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »