Kategoria: Świadek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wezwanie na policję w charakterze świadka w sprawie zakupu leków na sen

Marek Gola • Opublikowane: 2019-04-10

Zakupiłam przez internet lek na sen. Towar nie doszedł, a ja dostałam wezwanie na policję w charakterze świadka w tej sprawie. Czego mogę się spodziewać?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Przystępny sposób omówienia problemu, poparty paragrafami. Dziękuję serdecznie Panu Adamowi Dąbrowskiemu.

Danuta, 59 lat
Błyskawicznie udzielona porada prawna. Wyczerpujące omówienie problemu oraz wskazanie innej możliwości postępowania. Polecam eporady24.pl osobom zainteresowanym poradą prawną.
Bożena
Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego, przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne zwanej dalej ustawą oraz przepisy Kodeksu karnego.

Z treści Pani pytania wynika, iż zakupiła Pani przez internet lek Nasen. Mimo zapłacenia za lekarstwo, lekarstwo nie zostało Pani dostarczone. Zamiast niego otrzymała Pani wezwanie do stawiennictwa na policji w charakterze świadka.

W pierwszej kolejności podkreślić należy, iż została Pani wezwana w charakterze świadka. Istotnym z punktu widzenia Pani interesu jest, iż jako świadek może Pani uchylić się od odpowiedzi na pytanie, wówczas jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić Panią lub osobę dla Pani najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Osoba, od której zakupić miała Pani tabletki, w mojej ocenie, naruszyła przepis art. 124 ustawy, zgodnie z którym, kto wprowadza do obrotu lub przechowuje w celu wprowadzenia do obrotu produkt leczniczy, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jak podnosi się w literaturze „Stosownie do art. 124 u.p.f., czynem zabronionym jest wprowadzanie do obrotu lub przechowywanie w celu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego, bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Ratio legis wskazanego przepisu ustawy nie wywołuje większych wątpliwości. Ustawodawca penalizuje w nim bowiem działania sprzeczne z art. 3 u.p.f., na podstawie którego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do obrotu dopuszczone są wyłącznie produkty lecznicze, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Ministra Zdrowia, Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską” (cyt. Marta Koremba, Komentarz do art. 124 ustawy – Prawo farmaceutyczne).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Mniemać zatem należy, iż osoba, od której zakupiła Pani lek nie była uprawniona do wprowadzenia do obrotu tego rodzaju produktu leczniczego. Pani zeznania mogą jedynie pomóc w poszukiwaniu sprawcy tego przestępstwa. Nie wskazuje Pani bowiem w treści pytania, jakoby zakup leku nastąpił w aptece internetowej, która posiada uprawnienia do tego rodzaju działalności.

Wyraźnie zatem podkreślić należy, iż od Pani zależy, czy będzie chciała Pani współpracować z policją i poda wszystkie wiadome Pani informacje, czy też nie. Proszę jednak pamiętać o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 8. Odpowiedzialność karna jest nie tylko za składanie fałszywych zeznań, ale także za zatajenie czegoś, co jest Pani wiadome. Niestety w chwili obecnej nie wie Pani, co policja wie na temat przeprowadzonej przez Panią transakcji, a czego nie wie.

Z uwagi na przedstawiony przez Panią stan faktyczny nie widzę podstaw do pociągnięcia Pani do odpowiedzialności karnej. W mojej ocenie należy wskazywać, iż nie miała Pani świadomości, iż zakup leków na receptę przez internet nie jest dozwolony. Nie sądzę, aby Pani zachowaniu można było przypisać jakikolwiek czyn karalny. Na przesłuchanie proszę ze sobą zabrać dokumentację medyczną, z której wynika, że zmuszona jest Pani przyjmować zakupiony lek i działała Pani celem ratowania własnego życia lub zdrowia (o ile takową dokumentację Pani posiada).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »