Kategoria: Oskarżony

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wezwanie na policję w charakterze oskarżonego

Marek Gola • Opublikowane: 2017-01-06

Zostałam dyscyplinarnie zwolniona za kradzież w pracy. Zgodziłam się na zwrot 700 zł, bo tak mi powiedziano, że tyle mam oddać. Czy słusznie dostaję po dwóch miesiącach od rozwiązania umowy wezwanie na policję w charakterze oskarżonego?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Przystępny sposób omówienia problemu, poparty paragrafami. Dziękuję serdecznie Panu Adamowi Dąbrowskiemu.

Danuta, 59 lat
Błyskawicznie udzielona porada prawna. Wyczerpujące omówienie problemu oraz wskazanie innej możliwości postępowania. Polecam eporady24.pl osobom zainteresowanym poradą prawną.
Bożena
Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego oraz przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k.

Z treści Pani pytania wynika, że za kradzież w pracy została Pani zwolniona w trybie potocznie nazywanym dyscyplinarnym; tj. rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Zgodziła się Pani oddać kwotę 700 zł. Teraz po dwóch miesiącach od rozwiązania umowy o pracę otrzymała Pani wezwanie do stawiennictwa w charakterze „oskarżonego”.

W pierwszej kolejności zachodzi pytanie, czy ma się Pani stawić na policji w charakterze „oskarżonego”, czy też „podejrzanego”. Powyższe ma istotne znaczenie. Mniemam, że przez pomyłkę pisze Pani o oskarżonym. Oskarżonym jest się wówczas, gdy akt oskarżenia zostanie skierowany do sądu. Do tego czasu po przedstawieniu zarzutów jest się podejrzanym.

Mając na uwadze fakt, iż zwróciła Pani pracodawcy 700 zł winna Pani walczyć o umorzenie postępowania za zgodą pracodawcy. Zgodnie z art. 59a § 1 K.k., jeżeli przed rozpoczęciem przewodu sądowego w pierwszej instancji sprawca, który nie był uprzednio skazany za przestępstwo umyślne z użyciem przemocy, pojednał się z pokrzywdzonym, w szczególności w wyniku mediacji i naprawił szkodę lub zadośćuczynił wyrządzonej krzywdzie, umarza się, na wniosek pokrzywdzonego, postępowanie karne o występek zagrożony karą nieprzekraczającą 3 lat pozbawienia wolności, a także o występek przeciwko mieniu zagrożony karą nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia wolności, jak również o występek określony w art. 157 § 1.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Z treści pytania wynika, że do rozpoczęcia przewodu sądowego jeszcze nie doszło. Przewód sądowy rozpoczyna się od zwięzłego przedstawienia przez oskarżyciela zarzutów oskarżenia. Jak na razie do sądu został skierowany akt oskarżenia. Nie jest zatem za późno na skontaktowanie się z pokrzywdzonym i podjęcie z nim mediacji, celem umorzenia postępowania karnego. Warunkiem umorzenia jest jednak niekaranie uprzednio za przestępstwa umyślne, a także zadośćuczynienie krzywdzie.

Proszę zatem jak najszybciej ustalić stan prawny sprawy i uzyskać od pokrzywdzonego pracodawcy oświadczenie, iż zadośćuczyniła Pani swojemu obowiązkowi naprawienia szkody i ten nie rości już względem Pani żadnych praw, i tym samym wyraża zgodę na umorzenie postępowania.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »