Kategoria: Alkohol, narkotyki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uzyskanie prawa jazdy poza granicami kraju

Marek Gola • Opublikowane: 2018-10-10

Ponad 10 lat temu straciłem prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu (kara na 2 lata). Potem wyjechałem z Polski i zrobiłem prawo jazdy za granicą. Czy uzyskane prawo jazdy poza granicami kraju uprawnia mnie do prowadzenia pojazdów w Polsce?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Z treści Pana pytania wynika, że ponad 10 lat temu został wobec Pana orzeczony środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres 2 lat. Po pewnym czasie wyjechał Pan za granicę, gdzie uzyskał ponownie uprawnienia do kierowania pojazdami. Zastanawia się Pan, czy uzyskane prawo jazdy poza granicami kraju uprawnia Pana do prowadzenia pojazdów w Polsce.

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, czy wszelkie sankcje zostały względem Pana wykonane, a zatem, czy prócz orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów, ewentualnie orzeczona kara grzywny, względnie środek karny w postaci świadczenia pieniężnego zostały przez Pana wykonane, tj. zapłacone.

Jeżeli wszelkie „zobowiązania” zostały wykonane to znaczy, że w Krajowym Rejestrze Karnym nie powinien Pan figurować, co z kolei pozwala Panu z czystym sumieniem poruszać się po polskich drogach, bez obaw o zatrzymanie prawa jazdy z uwagi na zakaz prowadzenia pojazdów.

Wiele zależy jednak od tego, czy KRK w odniesieniu do Pana osoby jest „czyste”. Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję bowiem, że prawo jazdy za granicą zostało uzyskane legalnie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »