Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uszkodzenie mienia hotelowego

Marek Gola • Opublikowane: 2018-09-03

Zostałem skazany z art. 288 § 1 Kodeksu karnego na karę grzywny i zwrot 9000 zł poszkodowanemu za uszkodzenie mienia hotelowego. W tej samej sprawie, ale w odrębnym postępowaniu został skazany mój kolega (też z art. 288 § 1 Kodeksu karnego), lecz on otrzymał tylko karę grzywny. Sąd nie zobowiązał go to spłaty kosztów uszkodzenia mienia wspólnie ze mną. Co mogę zrobić, aby kolega zwrócił mi połowę tych kosztów (4500 zł), czyli żeby solidarnie ze mną zapłacił za szkody jakie razem wyrządziliśmy?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c.

Z treści Pana pytania wynika, że wspólnie z kolegą dokonał Pan uszkodzenia mienia hotelowego. Zarówno Pan, jak i kolega zostaliście skazani z art. 288 § 1 K.k. Jednak jedyne Pan został obciążony kosztami naprawienia szkody. Zastanawia się Pan, czy może domagać się od kolegi zwrotu 4500 zł, tytułem połowy kosztów szkody w mieniu hotelowym.

W pierwszej kolejności należałoby dokładnie przeanalizować treść wyroków skazujących zarówno Pana, jak i kolegi. Jeżeli w obydwu wyrokach jest mowa o działaniu wspólnie i w porozumieniu, w mojej ocenie mamy do czynienia z tzw. odpowiedzialnością solidarną.

Na Pana korzyść przemawia art. 11 K.p.c., zgodnie z którym ustalenia wydanego w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego co do popełnienia przestępstwa wiążą sąd w postępowaniu cywilnym. Jednakże osoba, która nie była oskarżona, może powoływać się w postępowaniu cywilnym na wszelkie okoliczności wyłączające lub ograniczające jej odpowiedzialność cywilną. Tym samym winę, szkodę oraz związek przyczynowy miałby Pan udowodniony.

W mojej ocenie należałoby wystąpić do kolegi z wezwaniem do zapłaty (po ustaleniu w wyrokach, że działanie było wspólnie i w porozumieniu), po czym po uchybieniu terminu do zwrotu 4500 zł skierowałbym sprawę do sądu.

Najważniejsze jednak, aby ustalić, że zarzuty Pana i kolegi są tożsame. Wówczas, jak już wskazałem, może Pan powołać się na art. 11 K.p.c., a co najważniejsze ma Pan wykazaną winę, wysokość szkody – sąd obciążając Pana kwotą 9000 zł określił jej wartość.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »