Indywidualne porady prawne
Autor: Eliza Rumowska
Czy osoba chora psychicznie leżąca w szpitalu jest odpowiedzialna za uszkodzenie mienia, za zarażenie personelu, innego pacjenta, itp.?
O odpowiedzialności osoby chorej psychicznie decyduje nie tyle choroba co stan niepoczytalności podczas popełnienia czynów zabronionych. Przepisy Kodeksu karnego określają to następująco:
„Art. 31. [Niepoczytalność, poczytalność ograniczona. Warunki odpowiedzialności karnej]
§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem.
§ 2. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.
§ 3. Przepisów § 1 i 2 nie stosuje się, gdy sprawca wprawił się w stan nietrzeźwości lub odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć.”
W takiej sytuacji należałoby określić i do tego dążyć, czy osoba ta popełniając wskazane przez Pana czyny niedozwolone miała zdolność rozpoznania znaczenia tych czynów, czy też nie. To jest kluczowe ustawowe kryterium. Natomiast w przypadku chorego w szpitalu dochodzą także kwestie, jak do takiej sytuacji doszło i czy szpital jako placówka mająca obowiązek w takich przypadkach zabezpieczać i przeciwdziałać skutkom zachowań osób chorych psychicznie (swych podopiecznych) nie dopuścił się zaniedbań.
Tym oto co podałam w powyższym należy kierować się przy ustaleniu podmiotów odpowiedzialnych za szkody wyrządzone przez osobę chorą psychicznie.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne