Indywidualne porady prawne
Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2018-02-02
Zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli drogowej. Sytuacja miała miejsce w niedzielę o 7 rano na wjeździe do terenu zabudowanego. W wydychanym powietrzu miałem 0,2 promila. O godzinie 22 poprzedniego dnia wypiłem 3 piwa. Czy mam jakieś szanse na utrzymanie prawa jazdy? Nigdy nie byłem karany, potrzebuję samochodu do pracy.
W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż należy powątpiewać, czy w ogóle mamy do czynienia z czynem niezgodnym z przepisami prawa. Pozwolę sobie wskazać, iż ze stanem po spożyciu alkoholu mamy do czynienia w sytuacji, jeżeli poziom alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm2 wydychanego powietrza.
W chwili obecnej powinien Pan zatem udać się na policję i ustalić, za pomocą jakiego urządzenia nastąpił pomiar stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Znając model takiego urządzenia, winien Pan zapoznać się z jego opisem technicznym i ustalić tzw. błąd pomiaru alkomatu, tj. ustalić oznaczenie przewidziane przez producenta alkomatu i akceptowane przez Główny Urząd Miar (GUM) – błąd pomiaru. Błąd taki jest dopuszczalny przez GUM. Niedokładność pomiarowa jest bowiem czymś naturalnym. Dopuszczalna wielkość takiego błędu pomiarowego jest podawana w opisie technicznym alkomatu. Co do zasady błąd taki wynosi 0,02 mg/l, co powoduje, iż w rzeczywistości Pański „wynik” może być mniejszy aniżeli 0,2 promila, co z kolei pozwoli odzyskać prawo jazdy i spowoduje zakończenie postępowania poprzez jego umorzenie.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne