Indywidualne porady prawne
Autor: Marek Gola
Kilka dni temu mój syn w towarzystwie swoich kolegów (wszyscy poniżej 16 lat) spożywał alkohol (u jednego z nich na „domówce”). Syn został pobity przez dwóch chłopców, z którymi się posprzeczał. Wcześniej w jego kierunku rozpylono gaz pieprzowy. Na miejsce została wezwana przez sąsiadów policja. Syn miał niegroźny uraz głowy. Dzieci, które pobiły syna, nie przyznają się do winy. Co w tej sytuacji jako rodzić powinnam zrobić?
Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania w sprawach nieletnich.
W pierwszej kolejności dobrze byłoby, gdyby ustalono wszystkich uczestników tego zdarzenia, czyli – oprócz Pani syna i chłopców, którzy go zaatakowali – także pozostałych nieletnich uczestniczących w tym „spotkaniu towarzyskim”. Mniemam bowiem, że osób tych było więcej. Pisze Pani, że spotkanie miało miejsce u kolegi syna, co nakazuje uznać, że co najmniej ten kolega może być świadkiem, nie uczestnikiem zdarzenia. Każda osoba, która była obecna na tej imprezie, będzie miała decydujące znaczenie dla sprawy. Zachodzi nadto pytanie, czy syn został pobity w mieszkaniu kolegi czy też na klatce schodowej. Pisze Pani, że policja została powiadomiona przez sąsiadów. Zachodzi zatem pytanie, skąd sąsiedzi mieli wiedzę o całym zdarzeniu. Każda osoba, która ma wiedzę w tym przedmiocie, będzie miała istotne znaczenie dla sprawy, bowiem z jej zeznań będzie wynikało, kto używał gazu pieprzowego i w jakim celu, a także czy syn uderzał, któregoś z kolegów, czy też tylko oni w jego kierunku kierowali przemoc. Zachodzi nadto pytanie, czy syn był badany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, czy też nie. Jeżeli był, to proszę ustalić, jaki był pomiar.
Na pewno syn musi być przygotowany na pytanie, czy uderzył któregoś z kolegów, skoro jeden z nich zdecydował się na zastosowanie gazu pieprzowego. Wówczas powinien odpowiedzieć, że nie wie, dlaczego tamten użył gazu pieprzowego, albowiem na pewno nie było to działanie w obronie koniecznej.
Istotne znaczenie będzie miało to, czy syn ma być w sprawie sprawcą, czy też pokrzywdzonym. W tym celu, skoro sprawa została skierowana do sądu, powinna Pani jako przedstawiciel ustawowy domagać się wglądu do akt sprawy.
Zobacz też: Nieletni pod wpływem alkoholu konsekwencje
Na pewno jednak syn może mieć nieprzyjemności w związku ze spożywaniem alkoholu. Zasadnym jest wskazanie, iż wobec nieletnich sąd rodzinny może:
W mojej ocenie wobec syna może zostać zastosowana kara upomnienia.
Reasumując, proszę się skupić na ustaleniu charaktery syna w całym zdarzeniu, które będzie wynikało z akt sprawy. Jeżeli syn będzie pokrzywdzonym, to i tak nie powinna Pani ustępować i walczyć o zadośćuczynienie i odszkodowanie. Nadto wszystkie osoby, które mogą potwierdzić pobicie syna, powinny być przesłuchane w sprawie na Pani wniosek.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne