Kategoria: Alkohol, narkotyki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spożycie alkoholu na parkingu po jeździe a zarzut prowadzenia w stanie nietrzeźwości

Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 2018-09-10

Podczas postoju na parkingu, przed wyjściem z samochodu wypiłem 200 mg alkoholu. Niestety zanim wysiadłem z pojazdu, podjechała policja i zawiozła mnie na komendę na badanie alkomatem. Wyszedł wynik 0,80 mg/l i zabrano mi prawo jazdy. Mam się wkrótce stawić na komendzie. Jak się bronić? Przecież na parking podjechałem trzeźwy!

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Karane jest co do zasady wyłącznie prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem alkoholu. Jak wynika z art. 178a § 1 Kodeksu karnego (K.k.):

„Art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Problem w opisanej sytuacji dotyczy dwóch płaszczyzn. W pierwszej kolejności wiele zależy od okoliczności przeprowadzenia badania. Jeśli policja otrzymała wcześniej zawiadomienie, że spożywał Pan alkohol, a następnie wsiadł do samochodu, lub jeśli dojdzie do świadków dysponujących taką wiedzą, to w przypadku skierowania sprawy do sądu, ten nie da najprawdopodobniej wiary Pańskim zapewnieniom co do spożycia alkoholu dopiero po zaparkowaniu samochodu. Sąd dokonuje bowiem w sprawie ustaleń na podstawie wszystkich przeprowadzonych dowodów, ocenianych swobodnie z uwzględnieniem zasad prawidłowego rozumowania oraz wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego. Jeśli zatem Pana wyjaśnienia nie będą zgadzać się z zeznaniami świadków oraz zasadami logiki, uznane zostaną za niewiarygodne.

Drugi problem polega na tym, czy policjanci mogli założyć, że będzie Pan chciał prowadzić pojazd w stanie, w jakim się Pan znajdował. Czyli przede wszystkim, czy parking, na jakim zaparkował Pan samochód, znajduje się przy Pana miejscu zamieszkania, czy też miał Pan gdzie przenocować, żeby skutki spożycia alkoholu minęły. Jeśli z okoliczności sprawy wynikać będzie, że planował Pan jazdę samochodem pod wpływem alkoholu, to policja może zakwalifikować zdarzenie jako usiłowanie, za które grozi co do zasady taka sama kara jak za dokonanie czynu.

Reasumując, Pana zeznania oceniane będą przez pryzmat wyżej przywołanych wytycznych. Jeśli wynikać będzie z nich, że nie prowadził Pan samochodu po spożyciu alkoholu, ani nie planował jazdy krótko po jego spożyciu, a policja nie zdobędzie dowodów potwierdzających przeciwne okoliczności, to nie powinien Pan odpowiadać za przestępstwo z art. 178a Kodeksu karnego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »