Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Picie alkoholu w samochodzie na parkingu i kontrola trzeźwości

Autor: Mateusz Rzeszowski

Podczas postoju na parkingu, przed wyjściem z samochodu wypiłem w samochodzie 200 mg alkoholu. Niestety zanim wysiadłem z samochodu, podjechała policja i zawiozła mnie na komendę na kontrolę trzeźwości. Wyszedł wynik 0,80 mg/l i zabrano mi prawo jazdy. Mam się wkrótce stawić na komendzie. Jak się bronić? Przecież na parking podjechałem trzeźwy!

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

„Art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Problem w opisanej sytuacji dotyczy dwóch płaszczyzn. W pierwszej kolejności wiele zależy od okoliczności przeprowadzenia badania. Jeśli policja otrzymała wcześniej zawiadomienie, że spożywał Pan alkohol, a następnie wsiadł do samochodu, lub jeśli dojdzie do świadków dysponujących taką wiedzą, to w przypadku skierowania sprawy do sądu, ten nie da najprawdopodobniej wiary Pańskim zapewnieniom co do spożycia alkoholu dopiero po zaparkowaniu samochodu. Sąd dokonuje bowiem w sprawie ustaleń na podstawie wszystkich przeprowadzonych dowodów, ocenianych swobodnie z uwzględnieniem zasad prawidłowego rozumowania oraz wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego. Jeśli zatem Pana wyjaśnienia nie będą zgadzać się z zeznaniami świadków oraz zasadami logiki, uznane zostaną za niewiarygodne.

Drugi problem polega na tym, czy policjanci mogli założyć, że będzie Pan chciał prowadzić pojazd w stanie, w jakim się Pan znajdował. Czyli przede wszystkim, czy parking, na jakim zaparkował Pan samochód, znajduje się przy Pana miejscu zamieszkania, czy też miał Pan gdzie przenocować, żeby skutki spożycia alkoholu minęły. Jeśli z okoliczności sprawy wynikać będzie, że planował Pan jazdę samochodem pod wpływem alkoholu, to policja może zakwalifikować zdarzenie jako usiłowanie, za które grozi co do zasady taka sama kara jak za dokonanie czynu.

Reasumując, Pana zeznania oceniane będą przez pryzmat wyżej przywołanych wytycznych. Jeśli wynikać będzie z nich, że nie prowadził Pan samochodu po spożyciu alkoholu, ani nie planował jazdy krótko po jego spożyciu, a policja nie zdobędzie dowodów potwierdzających przeciwne okoliczności, to nie powinien Pan odpowiadać za przestępstwo z art. 178a Kodeksu karnego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl