Kategoria: Alkohol, narkotyki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przywrócenie cofniętego prawa jazdy

Marek Gola • Opublikowane: 2018-10-29

W zeszłym miesiącu spowodowałem wypadek samochodowy, będąc pod wpływem alkoholu. Zabrano mi prawo jazdy na 3 lata (art. 178a § 1 Kodeksu karnego), dostałem zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Czy po upływie połowy wyroku mogę ubiegać się o przywrócenie cofniętego prawa jazdy? Czy mogę prowadzić chociaż skuter?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. oraz Kodeksu karnego wykonawczego zwanego dalej K.k.w.

Z treści Pana pytania wynika, że został Pan uznany za winnego czynu z art. 178a § 1 K.k. i w związku z powyższym orzeczono względem Pana m.in. zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat.

W chwili obecnej zasadnym jest zwrócenie uwagi na przepis art. 182a K.k.w., zgodnie z którym, jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 Kodeksu karnego przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 128 i 379 ze zm.), jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

Innymi słowy, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Po pierwsze – zakaz prowadzenia pojazdów musi być wykonywany przez co najmniej połowę orzeczonego wymiaru zakazu prowadzenia pojazdów. Po drugie – zakaz nadal obowiązuje w pojazdach niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, a po trzecie – muszą za takim skróceniem przemawiać właściwości i warunki osobiste sprawcy.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Trzecia przesłanka, jak Pan widzi, jest zatem bardzo ocenna. Nie ulega jednak wątpliwości, że to na Panu będzie ciążył ciężar wykazania, iż Pana dotychczasowa postawa, a w szczególności postawa po popełnieniu czynu zabronionego, właściwości osobiste przemawiają za tym, by taki zakaz został zastosowany: o ile będzie Pan zatem miał możliwość należałoby wziąć zaświadczenie od pracodawcy, powołać świadków na okoliczność Pańskiej zmiany w zachowaniu, poszanowaniu prawa, itp.

Reasumując, na ten moment zakazu prowadzenia pojazdów nie możne „skrócić”, albowiem nie upłynął jeszcze wymagany prawem okres, tj. co najmniej połowa orzeczonego wymiaru zakazu prowadzenia pojazdów. Bez wątpienia jednak winien Pan już teraz dążyć do kompletowania dokumentów, danych (imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania) świadków, którzy potwierdzą, iż Pańskie zachowanie było incydentem.

Jeżeli chodzi o możliwość poruszania się skuterem to wskazać należy, iż musiałby to być rower, czyli pojazd posiadający pedały, zaopatrzony jedynie w silnik pomocniczy do 50 cm3 pojemności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »