Indywidualne porady prawne
Autor: Marek Gola
W zeszłym miesiącu spowodowałem wypadek samochodowy, będąc pod wpływem alkoholu. Zabrano mi prawo jazdy na 3 lata (art. 178a § 1 Kodeksu karnego), dostałem zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Czy po upływie połowy wyroku mogę ubiegać się o przywrócenie cofniętego prawa jazdy? Czy mogę prowadzić chociaż skuter?
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. oraz Kodeksu karnego wykonawczego zwanego dalej K.k.w.
Z treści Pana pytania wynika, że został Pan uznany za winnego czynu z art. 178a § 1 K.k. i w związku z powyższym orzeczono względem Pana m.in. zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat.
W chwili obecnej zasadnym jest zwrócenie uwagi na przepis art. 182a K.k.w., zgodnie z którym, jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 Kodeksu karnego przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 128 i 379 ze zm.), jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
Innymi słowy, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Po pierwsze – zakaz prowadzenia pojazdów musi być wykonywany przez co najmniej połowę orzeczonego wymiaru zakazu prowadzenia pojazdów. Po drugie – zakaz nadal obowiązuje w pojazdach niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, a po trzecie – muszą za takim skróceniem przemawiać właściwości i warunki osobiste sprawcy.
Zobacz też: Czy można jeździć skuterem po zabraniu prawa jazdy
Trzecia przesłanka, jak Pan widzi, jest zatem bardzo ocenna. Nie ulega jednak wątpliwości, że to na Panu będzie ciążył ciężar wykazania, iż Pana dotychczasowa postawa, a w szczególności postawa po popełnieniu czynu zabronionego, właściwości osobiste przemawiają za tym, by taki zakaz został zastosowany: o ile będzie Pan zatem miał możliwość należałoby wziąć zaświadczenie od pracodawcy, powołać świadków na okoliczność Pańskiej zmiany w zachowaniu, poszanowaniu prawa, itp.
Reasumując, na ten moment zakazu prowadzenia pojazdów nie możne „skrócić”, albowiem nie upłynął jeszcze wymagany prawem okres, tj. co najmniej połowa orzeczonego wymiaru zakazu prowadzenia pojazdów. Bez wątpienia jednak winien Pan już teraz dążyć do kompletowania dokumentów, danych (imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania) świadków, którzy potwierdzą, iż Pańskie zachowanie było incydentem.
Jeżeli chodzi o możliwość poruszania się skuterem to wskazać należy, iż musiałby to być rower, czyli pojazd posiadający pedały, zaopatrzony jedynie w silnik pomocniczy do 50 cm3 pojemności.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne