Kategoria: Oskarżony

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekroczenie uprawnień przez ochroniarzy

Marek Gola • Opublikowane: 2016-11-22

Wczoraj ochrona meczu nie chciała wpuścić mojego syna na mecz, bo był po kilku piwach. Próbował kulturalnie przekonać ochroniarzy, ale ci rzucili go na ziemię i gwałtownie trzymali (ma obrażenia). Potem przyjechała policja. Przedstawiono mu zarzuty: niedostosowanie się do poleceń ochrony, za co grozi zakaz meczowy i wysoka grzywna. Jak syn ma się bronić? Gdzie może zdobyć nagranie z bramek? Uważamy, że doszło do przekroczenia uprawnień przez ochroniarzy.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Błyskawicznie udzielona porada prawna. Wyczerpujące omówienie problemu oraz wskazanie innej możliwości postępowania. Polecam eporady24.pl osobom zainteresowanym poradą prawną.
Bożena
Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego zwanego dalej K.p.k.

Z chwilą postawienia synowi zarzutu syn stał się stroną postępowania przygotowawczego. Powyższe rodzi po jego stronie szereg uprawnień, jak m.in. prawo do zapoznania się z aktami postępowania karnego, prawo zgłaszania wniosków dowodowych.

W chwili obecnej Pani syn winien w poniedziałek najpierw telefonicznie ustalić gdzie znajdują się akta główne postępowania karnego, tj. na policji, czy też w prokuraturze, a następnie udać się w miejsce ich przechowywania celem zapoznania się z ich treścią. Po analizie akt postępowania syn winien złożyć wnioski o przeprowadzenie dowodów o których Pani pisze, tj. m.in. o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z nagrań monitoringu przemysłowego zainstalowanego na hali sportowej, w której odbywały się zawody sportowe (mecz koszykówki). Im szybciej taki wniosek złoży tym lepiej dla niego, albowiem jak powszechnie wiadomo nagrania z monitoringu są przetrzymywane przez określony czas, w zależności od możliwości technicznych sprzętu IT.

Nadto złożenie takie wniosku także pozwoli wzbudzić wątpliwość u prowadzącego postępowanie prokuratora, albowiem ktoś kto wie, że jest winny niezwykle rzadko wnosi o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z nagrania.

Nie można także wykluczyć, że po analizie akt sprawy syn uzna, że są jeszcze jakieś czynności, które policja winna wykonać, by z należytą starannością dokonać oceny postępowania Pani syna. Osobiście radziłbym synowi w czasie dokonywania analizy akt sprawy, by uczynił notatki, kto był przesłuchiwany, na jaką okoliczność, jakie dowody prócz zeznań świadków dopuszczono w sprawie, a jakich nie przeprowadzono, a w ocenie Pani syna winne być przeprowadzone. Być może świadkowie naoczni, którzy zeznawać by mogli na korzyść Pani syna, także winni być słuchani w sprawie. Analogicznie sprawa wygląda z nagraniem z monitoringu. Nie ulega wątpliwości, że teraz, jak syn jest już stroną postępowania (co nastąpiło z chwilą postawienia mu zarzutu), winien czuwać nad tym, co się znajduje w aktach postępowania, i sprawdzać, jakie czynność prokuratura wespół z policja wykonują, a jakich nie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Syn musi sobie zadać pytanie, czy w jego pobliżu w czasie całego zajścia był ktoś dla niego znajomy. Powinien udać się na miejsce zdarzenia i sprawdzić, jak skierowane są kamery i jaki obszar monitorują. Jeżeli syn doznał na skutek zachowania ochrony jakiegoś uszczerbku na zdrowiu, powinien udać się do lekarza na obdukcję.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »