Kategoria: Sprawca
Baner RODO

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Promowanie nielegalnych leków a kodeks karny

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2018-01-31

Zajmuję się pozycjonowaniem stron. Zgłosił się do mnie klient, który zamierza handlować różnymi medykamentami, np. tabletami poronnymi. To jest chyba nielegalne, czy ja mogę taką stronę reklamować, nie narażając się na konsekwencje karne?

Joanna Korzeniewska

»Wybrane opinie klientów

Przedstawiony problem został wyjaśniony. 
Zdzisław, 62 lata
Szybko, sprawnie.
Justyna, 36 lat
Pan Mecenas Marek Gola udzielił kompetentnych i wyczerpujących odpowiedzi. Ponadto, okazuje się, że język Pana Mecenasa jest zrozumiały dla laików i nie ma potrzeby tłumaczenia z języka prawniczego na język polski. Jestem bardzo zadowolony z rzetelności podejścia do problemu przez Pana Mecenasa Marka Golę.
Paweł, nauczyciel akademicki, 63 lata
Szybko i profesjonalnie :))
Katarzyna, 56 lt
Wyczerpujące informacje pisane językiem zrozumiałym. Propozycje rozwiązania problemu. Polecam
Dorota
Sprawna, wyczerpująca odpowiedź.
Artur
Odpowiedzi, które otrzymałam były wyczerpujące i zrozumiałe. Polecam! Wycena porady? No cóż, porada prawnika kosztuje, ale zawsze można zrezygnować.
Małgorzata
Bardzo wyczerpująca odpowiedź, co istotne i bardzo pomocne odwołująca się do konkretnych zapisów w aktach prawnych.
Maryla
Bardzo dziękuję za wyczerpujące i jasne odpowiedzi. Rozwiały one wszelkie moje wątpliwości i wskazały co mam robić dalej. 
Włodzimierz
Chyba bardziej klarownie nie można. Prosta i jasna forma, szybkość komunikacji. Nie ma co tu poprawiać. Dzięki!
Zbigniew, 59 lat, śpiewak operowy
Dla mnie wszystko jest w porządku.
Rafał, 41 lat
Szanowni Państwo,Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Państwa opinia była bardzo przydatna.Jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji w poruszanej kwestii.Gdyby wyszły nowe okoliczności, pozwolę sobie na zadanie pytań dodatkowych.
Barbara, 40 lat, asystent zarządu
Super, jestem zadowolony.

Piotr, 55 lat
Dziękuję za wyczerpująca odpowiedz. W razie problemów będę się tutaj pojawiać i prosić o pomoc. Fachowe objaśnienie. 
Justyna, pracownik biurowy, 31 lat
Serdecznie dziękuję za tak szybkie przygotowanie odpowiedzi. Za profesjonalizm. Dziękuję Państwu za to, że służycie swoją pomocą ludziom. I Tak po prostu że jesteście na rynku. Pragnę złożyć Państwu z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wiele zdrowia i spokoju, a w nadchodzącym Nowym Roku wiele sukcesów zawodowych. Pozdrawiam i łączę wyrazy szacunku. Bernard Klyta
Bernard, pedagog, 50 lat
Ogromna pomoc ze strony e-porad w kontekście błędów popełnionych przeze mnie przy samodzielnym tworzeniu pozwu.
Marek, 56 lat
Bardzo dziękuję za poradę, bardzo pomoże nam w podjęciu decyzji jak dalej postępować z nieruchomością.
Beata
Nie byłam pewna czy zapłacę i uzyskam odpowiedz na wszystkie pytanie w tej cenie czy tylko na jedno i bardzo okrężne. Jestem bardzo zadowolona z uzyskanych informacji przekazanych bardzo zrozumiale dla zwykłego człowieka co nie ma styczności z regułkami czy słownictwem prawniczym. Zadawałam dodatkowe pytania i również otrzymałam dosyć szybko odpowiedzi. 
Alicja, kontrola jakości
Szybko, kompetentnie, jasno
Oktawian
Jestem usatysfakcjonowany odpowiedzią.
Piotr
Porada merytoryczna wystawiona przez odpowiednio dobranego konsultanta z doświadczeniem. Dziękuję. Jak będę potrzebował to zwrócę si znowu do Państwa. 
Robert, lekarz, 54 lata
Cóż tu opisywać. wszystko co prosiłem zostało wytłumaczone szczegółowo wiec polecam ta stronę jak najbardziej.
Leszek
Szczerze polecam korzystanie z usług serwisu. Kilka razy juz korzystałam i za kazdym razem otrzymuję konkretną i czytelną poradę.Jeszcze raz polecam i dziękuję
Magdalena
Profesjonalizm. Szacunek dla klienta i odpowiedzialność za jego problem. Szybki kontakt po dokonaniu zapłaty za usługę. Odpowiedź na każde dodatkowe pytanie w sposób satysfakcjonujący i szybko. Osobiście jestem bardzo wdzięczna Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion za profesjonalna poradę.
Halina, pielęgniarka, 56 lat
Możliwość zadawania dodatkowych pytań jest bezcenna. Człowiek jak nie ma do czynienia z przepisami nie zawsze je rozumie i nie rozumiem języka prawniczego. Upewnianie się za pomocą dodatkowych pytań odnośnie zrozumienia odpowiedzi jest na prawdę ważne. Również szybkość udzielania odpowiedzi jest na wysokim poziomie.
Monika
Dziękuję bardzo za opinię jest mi bardzo pomocna.
Janina, Urzędnik, 57 lat
Dziękuję za odpowiedź. 
Małgorzata
Bardzo dziękuję za wyczerpującą i zrozumiałą dla mnie odpowiedz.
Aleksandra
Informacja była rzetelna, szybka i konkretna. Bez chodzenia po urzędach czy prawnikach. Polecam
Leszek, 58 lat
Porada prawna bardzo profesjonalna i jestem z niej bardzo zadowolony.
Henryk, 46 lat

Prowadząc własną działalność należy być niewątpliwie ostrożnym i słusznie Pan postąpił zasięgając rady, aby nie narazić się na ewentualną odpowiedzialność, powziąwszy pewne wątpliwości dotyczące działań Pańskiego potencjalnego kontrahenta.

Podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi będą przepisy Kodeksu karnego (K.k.) oraz ustawy – Prawo farmaceutyczne (P.f.). Przede wszystkim ten potencjalny kontrahent, sprzedawca, naraża się na zarzut popełnienia przestępstwa pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy. Zgodnie z art. 152 K.k., kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Takiej karze podlega też osoba, która udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania. Tak więc w mojej ocenie ten sprzedawca może zostać skazany za popełnienie tego czynu. Dodatkowo naraża się również na zarzut złamania Prawa farmaceutycznego, bowiem zgodnie z art. 124 P.f. – kto wprowadza do obrotu lub przechowuje w celu wprowadzenia do obrotu produkt leczniczy, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Niewątpliwie sprzedaż takich tabletek może zostać i prawdopodobnie zostałaby uznana za pomoc w przerwaniu ciąży.

Na razie te uwagi dotyczyły samego sprzedawcy. Mimo że jest to nielegalne, można znaleźć w internecie wiele stron oferujących sprzedaż takich środków. Wiele z nich działa z zagranicy, aby nie zostać pociągniętym do odpowiedzialności. Nie wiem, jak to jest w tym przypadku, jednakże zakładam, że Pana potencjalny kontrahent jest z Polski.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Teraz przejdę do Pana ewentualnego udziału w tej sprawie. Co prawda sam nie dokonywałby Pan sprzedaży, jednakże można uznać, że w pewnym sensie pomagałby Pan sprzedawcy wprowadzać do obrotu nielegalne środki oraz doprowadzać do przerwania ciąży. Oczywiście nie bezpośrednio, jednakże Pańskie działania w jakiś sposób przyczyniałyby się do dokonywania tej sprzedaży. Kodeks karny przewiduje odpowiedzialność karną nie tylko za bezpośrednie popełnienie przestępstwa, ale również za kierowanie, podżeganie i pomocnictwo. Zgodnie z art. 18 § 3 K.k. – odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie. W art. 19 K.k. stwierdzono, że za pomocnictwo sąd wymierza karę w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo, jednakże istnieje możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary.

Co prawda, w mojej ocenie trudno byłoby Panu udowodnić, że działał Pan w zamiarze ułatwienia kontrahentowi popełnienia przestępstwa, jednakże faktycznie Pana działania stanowiłyby dla niego pewną pomoc w sprzedaży tych tabletek, gdyż dzięki pozycjonowaniu miałby on szansę dotarcia do większej ilości klientów. Nie można więc wykluczyć, że postawiono by Panu zarzut pomocnictwa. Owszem, mogłoby to być nieco naciągane i nie tak łatwe do udowodnienia, jednakże jeśli prokurator by się uparł, a sąd to podtrzymał, istnieje możliwość wydania wyroku skazującego również wobec Pana. Co prawda, nawet gdyby sprzedawca został ukarany, szansa jest mała, że dodatkowo by o Panu wspomniał i wymienił jako osobę, która mu pomagała, jednakże takiej możliwości nie można wykluczyć. Lepiej być ostrożnym, gdyż naprawdę jest to możliwe. Osobiście nie zetknęłam się z takim przypadkiem, nawet ze słyszenia, jednakże nie wyklucza to prowadzenia takiego postępowania w przyszłości.

Trudno mi jednoznacznie ocenić, czy zostałby Pan pociągnięty do jakiejś odpowiedzialności, czy szukano by tak daleko sprawców lub współsprawców. Jednakże istnieje potencjalna możliwość, że chcieliby postawić Panu zarzut, choć jest duża szansa, że prawnik pomógłby Panu wybronić się od takiego zarzutu.

Osobiście jednak uważam, że lepiej nie narażać się na niepotrzebne ryzyko i nie brać udziału w nielegalnym przedsięwzięciu, nawet jeśli tylko jako osoba z zewnątrz. Jeśli nie chce Pan ryzykować i woli Pan czuć się całkiem bezpiecznie, lepiej chyba nie podpisywać umowy z tym sprzedawcą.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Konsekwencje za przypadkowe wyniesienie produktu ze sklepu

Wyniosłem z marketu budowlanego przypadkowo produkt - małą część pewnego zestawu narzędzi. Zostałem zatrzymany za kradzież. Jak to będzie potraktowane? Czekam na wezwanie na policję i zastanawiam się, jakie konsekwencje mi grożą.

Prawa podczas składania zeznań

Dostałem wezwanie na komendę policji w celu złożenia wyjaśnień jako sprawca wykroczenia drogowego poprzez donos. W związku z tym chciałbym poznać, jakie przysługują mi prawa podczas składania zeznań, np. czy mogę ujrzeć dowód, na którego podstawie jestem podejrzany? Jako że obecnie policja nie jest skłonna do sprawiedliwości, chciałbym pójść na rozmowę, znając swoje prawa. Będę wdzięczny za szybką odpowiedź oraz wycenę.

Oszustwo pokrzywdzonego w kolizji

Miałem niewielką kolizję z mojej winy. Ponieważ nie było konieczności wzywania policji, kierujący pojazdem, w który „stuknąłem”, wycenił koszty naprawy swojego auta na 500 zł. Podjechaliśmy razem do bankomatu, wypłaciłem mu umówiona kwotę, nie spisując pokwitowania. Dwa dni po zdarzeniu pokrzywdzony zgłosił na policję, że odjechałem z miejsca stłuczki (szuka sprawcy), a następnie zgłosił do ubezpieczyciela likwidację szkody. Posiadam dowody na to, że nie odjechałem z miejsca stłuczki – w aucie jechała ze mną córka oraz wykonałem zdjęcia na parkingu przed bankomatem. Co robić, by nie ponieść konsekwencji i wykazać oszustwo pokrzywdzonego w kolizji?

Kradzieże w miejscu pracy, dowody z ukrytego monitoringu

Jestem właścicielem stacji benzynowej, od pewnego czasu zauważyłem braki przy spuszczaniu paliwa z autocysterny do zbiorników stacyjnych. Braki wynosiły ok. 100 litrów i pojawiały się systematycznie co 2 tygodnie. Zdecydowałem się na założenie ukrytego monitoringu w miejscach, gdzie nie dociera oficjalny. Przy jego pomocy wykryłem sprawcę. Ten monitoring dotyczył obszaru poza budynkiem stacji, czyli miejsc tankowania i rozładunku paliwa. Ponieważ pracownik, który dokonywał kradzieży, jest także pracownikiem sklepu stacyjnego, mam uzasadnione podejrzenie, że i tam kradnie. Czy miałem prawo założyć ukryty monitoring poza obrębem sklepu oraz czy w tej sytuacji mogę go również założyć w sklepie, gdzie także funkcjonuje oficjalny?

Wręczenie łapówki urzędnikowi

Wręczyłam łapówkę urzędnikowi w kwocie 1000 zł. Pan pieniądze zabrał i zgłosił to na policję. Teraz mam wezwanie na policję (Wydział Do Walki z Przestępczością). Czy mam się przyznać i co mówić?Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »