Indywidualne porady prawne
Autor: Marek Gola
Proszę o informacje czy nastąpiło przedawnienie wyroków karnych w zawieszeniu. Wyroki były w zawieszeniu, po czasie odwieszone. Od uprawomocnienia się trzech wyroków minęło 15 i pół roku, od czwartego 14 i pół. Trzy z nich powinny się przedawnić, jeden wkrótce. Proszę o informacje jak to wygląda i czy wyroki przedawniły się. Dodam że przebywam za granicą i chciałabym wrócić do kraju, tylko nie wiem czy po powrocie nie zostanę zaaresztowana.
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. oraz przepisy Kodeksu postępowania karnego zwanego dalej K.p.k.
W pierwszej kolejności godzi się podkreślić, że należy rozróżnić przedawnienie od zatarcia skazania.
„Nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:
1) 30 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą;
2) 15 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 5 lat;
3) 10 – w razie skazania na inną karę”.
Okres 10 lat stosuje się odpowiednio do środków karnych, środków kompensacyjnych oraz przepadku.
Zobacz też: Przedawnienie wyroku
Jeżeli chodzi o zatarcia skazania, to tutaj już jest przewidziane pewne ograniczenie. Owo ograniczenie zawarte jest w treści art. 108 K.k., zgodnie z którym „jeżeli sprawcę skazano za dwa lub więcej nie pozostających w zbiegu przestępstw, jak również jeżeli skazany po rozpoczęciu, lecz przed upływem, okresu wymaganego do zatarcia skazania ponownie popełnił przestępstwo, dopuszczalne jest tylko jednoczesne zatarcie wszystkich skazań”.
Tym samym jeżeli chodzi o kwestie przedawnienia, każdy z czynów przedawnia się niezależnie od siebie, podczas gdy w przypadku zatarcia skazania sytuacja taka nie występuje.
Przeczytaj też: Uprawomocnienie wyroku karnego
Spoczywanie biegu przedawnienia, które Pani nazywa zawieszeniem uregulowane jest w art. 104 K.k. i zgodnie z nim przedawnienie nie biegnie, jeżeli przepis ustawy nie pozwala na wszczęcie lub dalsze prowadzenie postępowania karnego; nie dotyczy to jednak braku wniosku albo oskarżenia prywatnego. Tym samym spoczywanie odnosi się do każdego rodzaju czynów. Samo przedawnienie nie stosuje się do zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości i przestępstw wojennych, jak również nie stosuje się również do umyślnego przestępstwa: zabójstwa, ciężkiego uszkodzenia ciała, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności łączonego ze szczególnym udręczeniem, popełnionego przez funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.
Zobacz również: Odwieszenie wyroku w zawieszeniu
W mojej ocenie wobec niewiedzy, jakie kary zostały orzeczone, na jakiej podstawie prawnej nastąpiło ich zawieszenie, zarządzenie itp., zasadne jest wystąpienie do KRK z zapytaniem o udzielenie informacji o Pani karalności. W odpowiedzi z KRK będzie pełna informacja o wszystkich wyrokach, karach i środkach karnych co z kolei pozwoli ustalić przedawnienie, względnie w najgorszym wypadku wydanie za Panią listu gończego.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika