Kategoria: Sprawca

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawa podczas składania zeznań

Marek Gola • Opublikowane: 2017-12-06

Dostałem wezwanie na komendę policji w celu złożenia wyjaśnień jako sprawca wykroczenia drogowego poprzez donos. W związku z tym chciałbym poznać, jakie przysługują mi prawa podczas składania zeznań, np. czy mogę ujrzeć dowód, na którego podstawie jestem podejrzany? Jako że obecnie policja nie jest skłonna do sprawiedliwości, chciałbym pójść na rozmowę, znając swoje prawa. Będę wdzięczny za szybką odpowiedź oraz wycenę.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Błyskawicznie udzielona porada prawna. Wyczerpujące omówienie problemu oraz wskazanie innej możliwości postępowania. Polecam eporady24.pl osobom zainteresowanym poradą prawną.
Bożena
Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż po odebraniu od Pana danych personalnych, które musi Pan podać, winien Pan otrzymać pouczenie z zestawieniem Pana praw i obowiązków. Najważniejsze jednak prawa to:

  • prawo do kłamstwa – jako obwiniony nie ma Pan obowiązku mówić prawdy,
  • prawo do zapoznania się materiałami postępowania – choć prawo to nie ma charakteru bezwzględnego i na pewnym etapie, jak choćby przed Pana przesłuchaniem, nie może Pan z niego skorzystać (wówczas bowiem nie jest Pan stroną postępowania),
  • prawo do składania wniosków dowodowych w toku postępowania.

W mojej ocenie, o ile w Pana ocenie istnieją szanse na uniewinnienie, o tyle na pierwszym przesłuchaniu winien Pan odmówić składania wyjaśnień i bezpośrednio po nim złożyć wniosek o zapoznanie się z aktami sprawy. Po zapoznaniu się z aktami sprawy może Pan wnioskować o ponowne Pana przesłuchanie. Wówczas będzie Pan miał pełną wiedzę, jaki materiał dowodowy znajduje się w aktach, co przemawia na Pana korzyść, a co na Pana niekorzyść.

Wyraźnie jednak podkreślić należy, iż policja może na pewnym etapie, mając na uwadze dobro postępowania, odmówić Panu wglądu do akt sprawy, z uwagi na podejmowane czynności. Takie postępowanie powinno być jednak szczegółowo wyjaśnione, by możliwe było zweryfikowanie takiej odmowy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »