Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Prawa podczas składania zeznań

Autor: Marek Gola

Dostałem wezwanie na komendę policji w celu złożenia wyjaśnień jako sprawca wykroczenia drogowego poprzez donos. W związku z tym chciałbym poznać, jakie przysługują mi prawa podczas składania zeznań, np. czy mogę ujrzeć dowód, na którego podstawie jestem podejrzany? Jako że obecnie policja nie jest skłonna do sprawiedliwości, chciałbym pójść na rozmowę, znając swoje prawa. Będę wdzięczny za szybką odpowiedź oraz wycenę.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż po odebraniu od Pana danych personalnych, które musi Pan podać, winien Pan otrzymać pouczenie z zestawieniem Pana praw i obowiązków. Najważniejsze jednak prawa to:

  • prawo do kłamstwa – jako obwiniony nie ma Pan obowiązku mówić prawdy,
  • prawo do zapoznania się materiałami postępowania – choć prawo to nie ma charakteru bezwzględnego i na pewnym etapie, jak choćby przed Pana przesłuchaniem, nie może Pan z niego skorzystać (wówczas bowiem nie jest Pan stroną postępowania),
  • prawo do składania wniosków dowodowych w toku postępowania.

W mojej ocenie, o ile w Pana ocenie istnieją szanse na uniewinnienie, o tyle na pierwszym przesłuchaniu winien Pan odmówić składania wyjaśnień i bezpośrednio po nim złożyć wniosek o zapoznanie się z aktami sprawy. Po zapoznaniu się z aktami sprawy może Pan wnioskować o ponowne Pana przesłuchanie. Wówczas będzie Pan miał pełną wiedzę, jaki materiał dowodowy znajduje się w aktach, co przemawia na Pana korzyść, a co na Pana niekorzyść.

Wyraźnie jednak podkreślić należy, iż policja może na pewnym etapie, mając na uwadze dobro postępowania, odmówić Panu wglądu do akt sprawy, z uwagi na podejmowane czynności. Takie postępowanie powinno być jednak szczegółowo wyjaśnione, by możliwe było zweryfikowanie takiej odmowy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl