Kategoria: Mandaty, wykroczenia

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mandatami lub wykroczeniami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podważanie wyników pomiaru prędkości

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-03-03

Dwa dni temu policja w nieoznakowanym radiowozie zatrzymała mojego męża w terenie zabudowanym z ograniczeniem prędkości do 50 km/h, gdyż jechał za szybko, na nagraniu prędkość wskazywała 95 km/h. Mąż nie przyjął mandatu, ponieważ twierdzi, że nie jechał z taką prędkością, oczywiście sprawa zastanie skierowana do sądu. Jak można bronić się w tej sytuacji? Zatrzymanie jest na podstawie nagrania, na którym widać przede wszystkim pędzący autobus, za nim jedzie mój mąż. Mąż podważa wyniki pomiarów.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Błyskawicznie udzielona porada prawna. Wyczerpujące omówienie problemu oraz wskazanie innej możliwości postępowania. Polecam eporady24.pl osobom zainteresowanym poradą prawną.
Bożena
Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD

Sprawa nie jest taka prosta. Zgodnie z art. 92a Kodeksu wykroczeń „przekroczenie prędkości Kto, prowadząc pojazd, nie stosuje się do ograniczenia prędkości określonego ustawą lub znakiem drogowym, podlega karze grzywny”.

Zgodnie z treścią art. 7 Kodeksu postępowania karnego przekonanie sądu winno zostać ukształtowane na podstawie wszystkich przeprowadzonych dowodów, ocenianych swobodnie z uwzględnieniem zasad prawidłowego rozumowania oraz wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego, a ponadto z uwzględnieniem zasady in dubio pro reo (z łac. niedające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego) wynikającej z art. 5 § 2. Punktem wyjścia muszą być zatem zgromadzone w sprawie dowody, na podstawie których, po dokonaniu oceny, zgodnej z art. 7 i art. 5 § 2, sąd nabiera przekonania o sprawstwie i winie obwinionego.

Według zasad obowiązującej procedury karno – wykroczeniowej, to nie obwiniony musi udowodnić swoją niewinność, lecz oskarżyciel udowodnić winę obwinionego (art. 5 § 1 Kodeksu postępowania karnego w zw. z art. 8 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia). Przy czym udowodnić, to znaczy wykazać w sposób nie budzący wątpliwości wiarygodnymi dowodami. Istota domniemania niewinności sprowadza się jak wiadomo do tego, że obwinionego uważa się za niewinnego, dopóki wina nie zostanie mu udowodniona, przy czym związana ściśle z domniemaniem niewinności zasada in dubio pro reo (art. 5 § 2) nakazuje rozstrzygnąć nie dające się usunąć wątpliwości na korzyść obwinionego. Oznacza to, że udowodnienie winy obwinionemu musi być całkowite, pewne, wolne od wątpliwości

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Nie będę ukrywać, że problemowe jest, że zarejestrował męża wideoradar. Tu można byłoby kwestionować jedynie sposób, w jaki dokonano pomiaru prędkości. Kwestionować czas, jaki upłynął pomiędzy pomiarem prędkości a okazaniem wyświetlacza urządzenia, co mogłoby uzasadniać jego wątpliwości odnośnie tego, czy mierzona była prędkość Państwa pojazdu. Można by powołać biegłego, aby wskazał, czy są jakieś wątpliwości co do wskazania pojazdu kontrolowanego, czy są szanse, że prędkość mogła odpowiadać innemu pojazdowi. Bez tego sąd zobaczy zarejestrowany obraz ze wskazaniem auta i prędkości i wyda wyrok. Bez podważenia ww. okoliczności nie ma szans na obronę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mandatami lub wykroczeniami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »