Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Oskarżenie kasjerki o kradzież

Marek Gola • Opublikowane: 2017-01-20

Moja żona pracowała w supermarkecie na kasie. Pewnego dnia zagadała się i po sprawdzeniu ceny produktu nie odblokowała kasy. Po dwóch tygodniach pracodawca wezwał ją do siebie i przedstawił nagranie z kamery. Posądził ją o kradzież i wezwał policję. W obecności policji powiedział, że jeżeli nie podpisze oświadczenia, że zrobiła to świadomie zostanie zatrzymana. Moja żona bojąc się o dzieci, które były wtedy same w domu, gdyż ja byłem w delegacji, podpisała to oświadczenie. Dziś dostała wezwanie na przesłuchanie. Co mamy robić?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Szybkie i profesjonalne odpowiedzi, które mnie satysfakcjonowały. Bardzo grzeczny stosunek do klienta. Dziękuje.
Barbara
Polecam. Szybka profesjonalna porada prawna.
Katarzyna
Szybka odpowiedź i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Lucyna, 62 lata, nauczyciel
Zagodnienie wyjaśnione obszernie, szczegółowo, wyczerpijąco. Odpowiedz przesłana szybko. Odpowiedzi na pytania dodatkowe również przesłano szybko. Porada bardzo pomocna w rozwiązaniu problemu.
Szymon, 55 lat
 Fachowa porada i błyskawiczna odpowiedź
Helena, 64 lata, sprzataczka

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego oraz Kodeksu postępowania karnego.

Z treści Pana pytania wynika, że Pana żona została posądzona przez pracodawcę o kradzież. Okoliczności zdarzenia budzą jednak sporo wątpliwości, albowiem Pana żona po sprawdzeniu ceny produktu zapomniała odblokować kasę. Zdarzenie to ma niby świadczyć o jej winie. Na miejsce zdarzenia, na prośbę pracodawcy, przybyła policja.

Zachodzi pytanie, czy zachowanie żony zostało zakwalifikowane jako przestępstwo, czy wykroczenie? Powyższe ma bardzo istotne znaczenie dla dalszych praw żony, a uzależnione jest od wartości mienia, które miało być przedmiotem kradzieży.

W pierwszej kolejności zasadnym jest ustalenie w jakim charakterze Pana żona ma się stawić na policji. Wyraźnie bowiem podkreślić należy, iż w zależności od tego jaki będzie to charakter różne prawa będą żonie przysługiwały.

Istotnym z punktu widzenia Pana żony interesu jest, iż jako świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, wówczas jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić ją lub osobę dla niej najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Jako podejrzana, w razie przedstawienia zarzutu, Pana żona może w ogóle odmówić złożenia zeznania.

W każdym przypadku musi się jednak stawić na policję, albowiem niestawiennictwo będzie skutkowało zatrzymaniem i doprowadzeniem żony na policję.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W mojej ocenie Pana żona, o ile nie ma sobie nic do zarzucenia, winna podjąć walkę o wykazanie swojej niewinności, mimo teoretycznego występowania zasady niewinności. Bez względu na zakwalifikowanie czynu Pana żony, to oskarżyciel winien wykazać winę Pana żony. Moim zdaniem żona winna jednak podjąć obronę, albowiem nie wiem co dokładnie podpisała na miejscu zdarzenia, zaraz po wezwaniu policji.

W chwili obecnej, żona powinna już na przesłuchaniu złożyć wniosek o dopuszczenie dowodu z nagrań kamer przemysłowych na okoliczność jej zachowania celem ustalenia zamiaru z jakim działała tego dnia o wskazanej przez pracodawcę porze. Obawiam się jednak, że pracodawca specjalnie zgłosił sprawę tak późno, by nie zachowało się nagranie z monitoringu, które jak wiadomo po pewnym czasie ulega zatarciu przez kolejne nagrania.

Powyższe jednak działanie winno wskazywać na niekorzyść pracodawcy, albowiem jak wskazałem powyżej, to oskarżyciel powinien wykazać winę Pana żony, a nie Pana żona fakt niepopełnienia przestępstwa.

Niestety, ale przy tego rodzaju zachowaniach pracodawcy, bierność nie jest wskazana. Po przedstawieniu zarzutu, o ile do tego dojdzie, Pana żona winna złożyć wyjaśnienia i wskazać na wnioski dowodowe. W szczególności żona powinna opisać całe zdarzenie, jak i sytuację jej towarzyszącą, a także okoliczności, które miały miejsce po przyjeździe policji do pracodawcy. Nadto winna złożyć wniosek o dopuszczenie dowodu z nagrania monitoringu przemysłowego znajdującego się w okolicy jej miejsca pracy, a także z zeznań koleżanek z pracy jako świadków jej zachowania.

Bierność nie jest wskazana. Pana żona powinna walczyć o swoje dobre imię, wskazując przy tym, że pracodawca niemal pod przymusem kazał jej podpisywać dokumenty. Dobrze byłby, gdyby na dzień przesłuchania żona dysponowała potwierdzeniem z Pana miejsca pracy o przebywaniu Pana na delegacji i niemożności stawiennictwa Pana w miejscu jej zatrudnienia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Ekshumacja zwłok w celu pobrania materiału do badań genetycznych

Kto wydaje zgodę na ekshumację zwłok w celu pobrania materiału do badań genetycznych? Mamy podejrzenie, że nasz zaginiony przed laty krewny został...

Co mi grozi za kradzież pieniędzy?

W firmie, w której pracuję na umowę o pracę przywłaszczyłem sobie kilka tysięcy złotych. Są to pieniądze za faktury, które wpisywałem jako...

Groźby ze strony nowego właściciela kamienicy

Po 20 latach zamieszkiwania wypowiedziano mi umowę najmu. Ponieważ wypowiedzenie było bezzasadne – nie spełniało wymogów ustawy o ochronie...

Szantaż za pomoc w dokonaniu aborcji

Pomogłem pewnej kobiecie w dokonaniu aborcji – dałem jej na to część pieniędzy. Do niczego jej nie namawiałem, ona sama chciała to zrobić. Teraz...

Przeszukanie mieszkania z powodu leków hormonalnych

W dniu wczorajszym policja przeszukała moje mieszkanie pod względem posiadania anabolików testosteronu. Po wejściu policji do mieszkania sam pokazałem im...

Podrobienie wpisu w książeczce wojskowej

Jakie konsekwencje poniesie osoba, która w książeczce wojskowej zmieniła datę zakończenia służby (podrobiła wpis) i została złapana podczas...

Odpowiedź na nielegalne ogłoszenie, ale bez realizacji zakupu

Odpowiedziałam na ogłoszenie dotyczące sprzedaży leku na receptę u sprzedawcy, który nie pracuje jako farmaceuta i nie wymaga dostarczenia recepty....

Wyłudzenie danych osobowych przez telefon - jak się zabezpieczyć

Miesiąc temu wyłudzono ode mnie dane osobowe (udając pewnego operatora telefonicznego), podałem m.in. PESEL i dane dowodu osobistego. Okazało się, że...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »