Indywidualne porady prawne
Autor: Małgorzata Zegarowicz-Sobuń
Wczoraj w nocy jechałem na skuterze elektrycznym po alkoholu (1 promil). Czy za okoliczności łagodzące wyrok uznać można to, że na ulicy było pusto, a ja jechałem wolno i współpracowałem z policją? Dodam, że nigdy nie byłem karany, nie miałem też punktów karnych ani mandatów.
W świetle ustawy – art. 135 ust. 1 pkt 1a Prawo o ruchu drogowym, policjant zatrzymuje, za pokwitowaniem, prawo jazdy w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu, a zgodnie z pkt 2 tego przepisu, może je zatrzymać w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Zatrzymane prawo jazdy policja przekazuje niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni, według właściwości, sądowi uprawnionemu do rozpoznania sprawy o wykroczenie, prokuratorowi lub staroście. Stanowi o tym art. 136 ustawy.
Stanem nietrzeźwości, w myśl art. 115 § 16 Kodeksu karnego (dalej K.k.) oraz art. 46 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest stan, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Natomiast o stanie po użyciu alkoholu, zgodnie z art. 46 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, należy mówić, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Rozróżnienie tych stanów skutkuje inną odpowiedzialnością karną.
Zgodnie z art. 178a § 1 K.k. prowadzenie w stanie nietrzeźwości pojazdu mechanicznego jest przestępstwem. Natomiast prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu nie jest przestępstwem, ale jest wykroczeniem z art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń.
Zawartość alkoholu w organizmie w granicach 1 promila świadczy, że istniał u Pana stan nietrzeźwości.
Pojazdem mechanicznym jest każdy pojazd wprawiany w ruch poprzez umieszczony na nim silnik, a więc taki, który z racji swojej konstrukcji jest poruszany siłą mechaniczną pochodzącą z silnika. Do pojazdów takich zalicza się również skuter elektryczny, co oznacza, że najprawdopodobniej zostanie Panu postawiony zarzut popełnienia przestępstwa z art. 178a § 1 K.k.: „Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
Oprócz powyższego, zgodnie z art. 42 K.k. sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
Sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa był w stanie nietrzeźwości.
Oczywiście może Pan podnosić wszelkie okoliczności mogące złagodzić odpowiedzialność karną. Niewątpliwie będzie miało znaczenie Pana zachowanie się po popełnieniu czynu, współpraca z policją, a przede wszystkim to, że nie był Pan karany, nie miał Pan też punktów karnych.
Sąd musi przestrzegać obowiązujących go dyrektyw wymiaru kary. Zgodnie z art. 53 K.k. sąd wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę, bacząc, by jej dolegliwość nie przekraczała stopnia winy, uwzględniając stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma osiągnąć w stosunku do skazanego, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.
Wymierzając karę, sąd uwzględnia w szczególności motywację i sposób zachowania się sprawcy, zwłaszcza w razie popełnienia przestępstwa na szkodę osoby nieporadnej ze względu na wiek lub stan zdrowia, popełnienie przestępstwa wspólnie z nieletnim, rodzaj i stopień naruszenia ciążących na sprawcy obowiązków, rodzaj i rozmiar ujemnych następstw przestępstwa, właściwości i warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa i zachowanie się po jego popełnieniu, a zwłaszcza staranie o naprawienie szkody lub zadośćuczynienie w innej formie społecznemu poczuciu sprawiedliwości, a także zachowanie się pokrzywdzonego.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika