Indywidualne porady prawne
Autor: Marek Gola
4 lata temu dostałam wyrok 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat (wyłudzenie kredytu). W okresie 4 lat miałam spłacić dług wobec banku. Niestety nie udało mi się wpłacić należnej do banku kwoty około 50 tys. zł. Teraz ma się odbyć rozprawa o odwieszenie wykonania wyroku. Czy można jeszcze przesunąć termin spłaty zadłużenia o około 6 miesięcy?
Istotne znaczenie dla Pani ma treść art. 75 § 2 Kodeksu karnego, zgodnie z którym sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone w § 1, albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku. Innymi słowy sąd może zarządzić, a nie zarządza. Mamy zatem do czynienia z fakultatywnością po stronie sądu.
Zanim jednak sąd zarządzi wykonanie kary pozbawienia wolności, jeżeli okoliczności, o których powyżej, zaistnieją, nastąpi udzielenie skazanemu pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego, chyba że przemawiają przeciwko temu szczególne względy. Innymi słowy w pierwszej kolejności kurator zawodowy udzieli skazanemu upomnienia pisemnego. Skazany będzie miał prawo ustosunkować się do takiego upomnienia i podać przyczyny opóźnienia.
Powyższe znajduje wyraz w literaturze, zgodnie z którą „stwierdzenie uchylania się od dozoru lub innych nałożonych obowiązków albo od wykonywania środka karnego nie wymaga żadnego formalnego orzeczenia i jest pozostawione decyzji sądu. Należy wszakże podkreślić, że omawiana przesłanka wiąże się z zawinionym zachowaniem sprawcy, a nie samym niewykonaniem nałożonego obowiązku, którego sprawca z obiektywnych przyczyn może nie być w stanie wykonać (tak trafnie SN w postanowieniu z dnia 25 czerwca 1996 r., V KKN 44/96, Prok. i Pr. 1997, nr 2, poz. 3). W takich sytuacjach, zgodnie z celem omawianej instytucji, sąd powinien rozważyć zmianę obowiązków, czy też uchylenie obowiązku niewykonalnego i ustanowienie innego (art. 74 § 2)”.
Reasumując, sąd na pewno będzie oceniał, czy Pani jako sprawca umyślnie uchyla się od egzekucji, czy też rzeczywiście sytuacja życiowa i majątkowa jest na tyle ciężka, że wyroku nie jest w stanie Pani wykonać. Jeżeli skazanemu towarzyszyć będzie zła wola, wówczas kurator skieruje względem niego pisemne upomnienie, a następnie powiadomi sąd, jeżeli uzna, że skazany wykazuje się daleko idącą złą wolą i przebiegłością. Zachodzi pytanie, czy dotychczas cokolwiek Pani spłaciła, a nadto jaka jest Pani sytuacja życiowa.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika