Kategoria: Procedury

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odroczenie rozprawy z powodu choroby adwokata

Marek Gola • Opublikowane: 2017-05-03

Czy oskarżony, który wcześniej zgodził się na dobrowolne poddanie się karze po jednym już przełożeniu terminu sprawy przez sąd (choroba adwokata), może liczyć na to, że kolejna rozprawa zostanie odroczona ze względu na nieobecność adwokata z powodu choroby? Czy sąd zważywszy na to, że jest to rozprawa, na której ma zapaść wyrok o dobrowolne poddanie się karze i tak zdecyduje o tym, by rozprawa się odbyła, bez obecności adwokata?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Przystępny sposób omówienia problemu, poparty paragrafami. Dziękuję serdecznie Panu Adamowi Dąbrowskiemu.

Danuta, 59 lat
Błyskawicznie udzielona porada prawna. Wyczerpujące omówienie problemu oraz wskazanie innej możliwości postępowania. Polecam eporady24.pl osobom zainteresowanym poradą prawną.
Bożena
Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego zwanego dalej K.p.k.

Z treści Pana pytania wynika, że poddał się Pan dobrowolnie karze – art. 335 § 1 K.p.k. Akt oskarżenia jest już w sądzie, a poprzednia rozprawa nie odbyła się. Zastanawia się Pan, czy oskarżony może liczyć na kolejną zmianę terminu – odroczenie – z powodu choroby obrońcy.

W mojej ocenie, oskarżony nie powinien wyrazić zgody na rozstrzyganie sprawy pod nieobecność swojego obrońcy, albowiem nie ma pewności, czy posiedzenie będzie obejmować jedynie orzeczenie – uwzględnienie poddana się karze, czy też będzie obejmowało inne zagadnienia, co do których nie będzie Pan mógł na bieżąco reagować lub też nie będzie Pan wiedział w jaki sposób się bronić.

Z uwagi na powyższe, jeżeli uprzednio rozprawa została odwołana z uwagi na chorobę obrońcy, to na dzień dzisiejszy stan faktyczny i podstawy takiego wniosku nie uległy zmianie, co z kolei powoduje, że nie widzę powodów, by sąd nie zechciał takiego wniosku uwzględnić. Jeżeli dobrowolnie poddał się Pan karze jeszcze przed odroczeniem uprzedniego terminu rozprawy, to w mojej ocenie rozprawa pod nieobecność obrońcy nie powinna się odbyć.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »