Kategoria: Mandaty, wykroczenia

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mandatami lub wykroczeniami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2018-06-15

Zostałem złapany w terenie zabudowanym na tzw. suszarkę z prędkością 102 i 107 km/h. Policjant chciał mi zabrać prawo jazdy. Odmówiłem przyjęcia mandatu, prawka nie oddałem, sprawa została skierowana do sądu. Jakie mam szanse wygrać?

Joanna Korzeniewska

»Wybrane opinie klientów

Rzetelność, szybkość odpowiedzi, możliwość zadawania dodatkowych pytań
Ewa, 34 lata
Otrzymałam bardzo konkretną odpowiedź dotyczącą meritum sprawy, a przy tym powołanie się na wiele paragrafów prawnych.
Ewa
Za dotychczas otrzymana odpowiedz bardzo dziękuje. Odpowiedz na dodatkowe pytanie pozwoli mi dopiąć sprawe by zgłosić przestępstwo lub wykroczenie.
Zofia, 66 lat, księgowa
Dziękuję. Bardzo pomocna porada.
Grzegorz
Pan Marcin Sądej wykazał się bardzo dobrą znajomością zagadnień podatkowych i pomimo moich wielu dodatkowych wykazał wielką cierpliwość w wyjaśnieniu mojego problemu. Wyrazy szacunku. Wielki PLUS dla serwisu eporady24 za nieodpłatną możliwość zadawania dodatkowych pytań, co w wielu przypadkach pozwala znaleźć rozwiązanie sprawy.
Jerzy, emeryt
Opinia bardzo dobra. Szybko, profesjonalnie i zrozumiale - z dobrym wyjaśnieniem dla laika.
Wojciech
Dziękuję za merytoryczną i rzeczową odpowiedź. Oczywiście kluczowym elementem są źródła przepisów. 
Nauczyciel, 56 lat
Dziękuję za fachową pomoc. POLECAM
Teresa, nauczyciel, 50 lat
Profesjonalizm, rzetelność pani adwokat. 
Joanna
Odpowiedź szybka i wyczerpująca. Bardzo pomocna możliwość zadawania pytań dodatkowych. Super!
Teresa
Bardzo dziękuję. Dokładna analiza przepisów zarówno Ustawy o Wspólnotach Gruntowych Jak i Ustawy o podatku dochodowym. Pełen profesjonalizm .
Ewa, emeryt, 61 lat
Zadowolona jestem z odpowiedzi. Pomogła mi uporządkować moje wątpliwości. 
Gabriela
Uważam serwis za bardzo profesjonalny oraz przyjazny zleceniodawcom
Elżbieta
 Szybkie odpowiedzi, ogromna wiedza, profesjonalne podejście.
Magda
Wiele godzin udzielanych mi odpowiedzi zasługuje na mój podziw i szacunek. Pełen profesjonalizm i duża cierpliwość okazana mi podczas wspólnej pracy To dla Mnie Zaszczyt. Koszt usługi niewyobrażalnie niski. P O L E C A M wszystkim.
Janusz, emeryt po studiach
Jestem zadowolony
Arkadiusz
Polecam Pana Mecenasa Lukasza Marciniak. Usluga solidna ,kompetentna ,odpowiedz wyczerpujaca i zrozumiala i mila.
Lidia
Odpowiedź wyczerpująca jak najbardziej jednak dobre jest to że w ramach jednej opłaty można zadawać dodatkowe pytania w obrębie zagadnienia.
Piotr, 54 lata
Jestem bardzo zadowolona. Odpowiedź na pytania była szybka i wyczerpująca. Nigdy podczas porady prawnej nie uzyskałam tyle wiadomości. Każdemu polecę skorzystać z serwisu.
Agnieszka, księgowy, 49 lat
Gorąco polecam korzystanie z panelu ePorady24. Uzyskane informacje są rzetelne i udzielone w bardzo szybkim terminie. 
Monika, 43 lata
Dziękuję Panu. Odpowiedział Pan w sposób bardzo jasny i wyczerpujący. 
Andrzej, właściciel firmy, 55 lat
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź oraz klarowne wyjaśnienie dodatkowych wątpliwości.
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolony, że zwróciłem się do Państwa o poradę. Jesteście naprawdę potrzebni. 
Sławomir
Dziękuję za rzeczową i dokładnie wyjaśnioną sprawę. Kolejny raz skorzystałem z Państwa usług i nie zawiodłem się .
Mariusz, ratownik medyczny kierowca, 46 lat
Dzień dobry Odpowiedz jest dokładna i rzetelna ,dużo mi wyjaśniono .
Urszula
Rzetelność, szybka odpowiedź, profesjonalizm i duża wiedza prawnicza
Jolanta, PIELĘGNIARKA
Dziekuje za wyczerpujace wyjasniene sprawy i pozdrawiam
Marzanna
Bardzo profesjonalne podejście do tematu klienta. Wysoka merytoryka i szybka obsługa. Prawnicze zawiłości przełożone na język zwykłego człowieka. Pozdrawiam panią adwokat Kingę Karaś. 
Arleta
Bardzo obszerna i jasna odpowiedź - DZIĘKUJĘ
Rafał
Wyczerpująca porada prawna, która w 100% potwierdziła moją własną opinię w przedmiotowej sprawie. Jestem zadowolony i bardzo dziękuję za tak dobrą i wyczerpującą odpowiedź. Serdecznie polecam cały serwis.
Marek

W ostatnich latach rzeczywiście znacząco zmieniły się przepisy dotyczące wykroczeń i przestępstw w ruchu drogowym, w tym te dotyczące przekroczenia prędkości. W związku z tym rzeczywiście zwiększyła się liczba odebranych czasowo praw jazdy w związku z naruszeniem przepisów.

W art. 92a Kodeksu wykroczeń przewidziano, iż kto, prowadząc pojazd, nie stosuje się do ograniczenia prędkości, podlega karze grzywny. Inne konsekwencje opisano zaś w ustawie o kierujących pojazdami, a konkretnie w art. 102 ust. 1 pkt 4 – mianowicie starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy w sytuacji, gdy kierowca przekroczył dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. Decyzję taką wydaje starosta z reguły na okres 3 miesięcy.

Nie znam Pana motywacji, dlaczego nie przyjął Pan mandatu, czy ma Pan jakąś wizję, plan swojej obrony. Według obecnie obowiązujących przepisów postępowanie policjantów wydaje się prawidłowe i prawdopodobnie wyrok podtrzyma mandat i zabranie prawa jazdy. Tak naprawdę są możliwe dwie opcje.

Po pierwsze, w wyroku z dnia 11.10.2016 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepis dotyczący zabierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym jest niekonstytucyjny w takim zakresie, w jakim nie przewiduje sytuacji usprawiedliwiających, to jest stanu wyższej konieczności. Czyli mógłby Pan bronić się, że istniał naprawdę ważny powód, dla którego musiał Pan tak szybko jechać (tym samym przyznaje Pan, że jechał za szybko). Powód jednak musi być poważny, nie na zasadzie, że nie chciałem się spóźnić do kina czy na jakieś spotkanie, ale w rodzaju, że ktoś z rodziny nagle zachorował, jakiś mały wypadek w domu, coś, co jest obiektywnie poważne i usprawiedliwiające. Gdyby się Pan na to zdecydował, należy być dobrze przygotowanym, gdyż sąd może chcieć jakiegoś potwierdzenia zdarzenia, na które się Pan powołuje, chociażby zeznania jakichś świadków.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Drugim sposobem jest kwestionowanie prawidłowości dokonanego pomiaru. Wymaga to jednak nieco wiedzy technicznej, również na temat tego czym posługiwali się policjanci, jakim urządzeniem. Istnieje rozporządzenie Ministra Gospodarki z 9 listopada 2007 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym. Tak więc:

„§ 7. 1. W skład przyrządów mogą wchodzić urządzenia dodatkowe, w szczególności:

1) rejestrujące datę, czas dokonania pomiaru prędkości i inne dane o pojeździe oraz zmierzoną prędkość kontrolowanych pojazdów;

2) wskazujące zmierzoną prędkość;

3) zdalnie sterujące pracą przyrządu.

2. Urządzeniami dodatkowymi rejestrującymi, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą być:

1) aparat fotograficzny;

2) kamera wideo z magnetowidem;

3) kamera z cyfrowym urządzeniem rejestrującym;

4) drukarka.

3. Urządzenia dodatkowe i ich działanie nie mogą wpływać na wskazania przyrządu podczas wykonywania pomiaru. (…).”

„§ 15. 1. Przyrząd radarowy powinien:

1) wskazywać i utrzymywać wynik pomiaru;

2) blokować możliwość wykonania następnego pomiaru;

3) wskazywać upływający czas utrzymywanego wyniku pomiaru od momentu zmierzenia prędkości pojazdu, przy czym:

– żadne zdarzenie ani inne działanie w trakcie tego czasu nie może wpływać na zmianę tego wyniku oraz

– zakres wskazań upływającego czasu powinien być nie mniejszy niż 10 minut, a wartość działki elementarnej nie większa niż 1 s.

2. Jeżeli przyrząd radarowy lub jego urządzenie dodatkowe wskazuje albo wskazuje i rejestruje datę i czas wykonania pomiaru, a wykonanie następnego pomiaru możliwe jest wyłącznie po skasowaniu poprzedniego wyniku pomiaru, wymagania, o których mowa w ust. 1, nie muszą być spełnione”.

Trudno w tej kwestii wyrokować, ale może rzeczywiście w tej sferze uda się znaleźć jakieś argumenty na obronę, co bywa częste przy tego typu sprawach, ale niejednokrotnie się nie udaje. Należy przy tym zaznaczyć, że sąd ma obowiązek badać i brać pod uwagę wszystkie okoliczności, zarówno na korzyść, jak i niekorzyść obwinionego, a wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego. Tutaj jednak sprawa wydaje się dość prosta i z punktu widzenia policjantów, a może i sądu „ewidentna”. Dlatego też jest bardzo możliwe, że sprawa zostanie rozstrzygnięta w postępowaniu nakazowym, gdzie sąd wydaje wyrok bez przeprowadzenia rozprawy i bez obecności stron. Wówczas pocztą otrzymałby Pan wyrok, od którego będzie Pan mógł złożyć w ciągu 7 dni od doręczenia sprzeciw, a wówczas wyrok nakazowy straci moc, a sprawa będzie rozpoznana na zasadach ogólnych, czyli na rozprawie. W sprzeciwie należy wskazać okoliczności, na które zamierza się Pan powołać i dowody, jakie chce Pan przeprowadzić.

Trudno jest ocenić szanse na obronę, przewidzieć, jaki sąd wyda wyrok, gdyż to trzeba zawsze oceniać indywidualnie, a każdy sędzia (jak każdy człowiek) jest inny, ma inne zdanie i ocenę sytuacji. Jednakże trzeba się na rozprawę przygotować i mieć konkretne, racjonalne argumenty – dwa Panu przytoczyłam i każde ma szansę na uwzględnienie, jednak potrzeba do tego dobrego przygotowania i dowodów. W takich sprawach najczęstszym argumentem (i najczęściej pozwalającym na uzyskanie pozytywnego wyroku) jest kwestionowanie prawidłowości pomiaru, ale to wymaga właśnie zdobycia trochę wiedzy technicznej na ten temat.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mandatami lub wykroczeniami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy policjant zatrzyma zagraniczne prawo jazdy za jazdę z nadmierną prędkością?

Mam angielskie prawo jazdy, a teraz jadę do Polski. W świetle nowego przepisu o zabieraniu prawa jazdy za jazdę z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym – czy moje zagraniczne prawo jazdy może być zabrane? A jeżeli nie, to jakie konsekwencje mogą mnie spotkać?

Szkolenie redukujące punkty karne a przekroczenie 24 punktów

Wczoraj zostałem ukarany mandatem za przekroczenie prędkości i 4 punktami karnymi. Zdarzenie to spowodowało, że przekroczyłem dopuszczalną liczbę 24 punktów karnych. Mam możliwość już jutro wziąć udział w kursie redukującym punkty karne w liczbie 6. Dodam, że nie otrzymałem jeszcze żadnego pisma ze starostwa w tej sprawie. Czy odbycie takiego kursu umożliwi mi zachowanie prawa jazdy?

Konsekwencje potrącenia rowerzystki

Dzisiaj mój brat potrącił lekko rowerzystkę. Kobieta nie miała żadnych obrażeń. Bolała ją jedynie lekko ręka. Brat od razu wyskoczył z auta, chciał kobiecie pomóc. Brat ma wstrzymane prawo jazdy do wyjaśnienia sprawy. Co może mu grozić i jakie poniesie konsekwencje? Brat ma 18 lat, dopiero trzy miesiące temu odebrał prawo jazdy. Kobieta na rowerze wyjechała zza zakrętu.

Kolizja przy wyjeździe z mostu - kto jest winien?

Wyjeżdżałem z mostu, gdzie było zwężenie drogi. Miałem pierwszeństwo, gdyż przewidywał to znak „ustąp pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom z przeciwka”. Pojazd jadący z przeciwnej strony zatrzymał się za tym znakiem, co ostatecznie doprowadziło do zderzenia bocznego obydwu pojazdów. Gdy na miejsce przyjechała policja, drugi kierowca nie potwierdził tego, że wjechał za znak. Tłumaczył się, że to ja w niego uderzyłem. Dodam, że zarówno ja, jak i drugi kierowca mamy świadków kolizji. Sąd już uprzednio uznał mnie winnym, opierając się na informacjach podanych przez policję. To przeciwko mnie policja skierowała wniosek o ukaranie do sądu. Wkrótce mam rozprawę. Co mogę w tej sprawie zrobić?

Drobne wykroczenie drogowe

Mój problem dotyczy drobnego wykroczenia drogowego. Otóż, rowerzysta wtargną mi przed samochód. Byłem przesłuchiwany na policji, a następnie dostałem pismo z policji, że jestem pokrzywdzonym, a sprawca wymuszenia pierwszeństwa został ukarany mandatem. Ku mojemu zdziwieniu trzy tygodnie później dostałem z sądu wyrok nakazowy w tej samej sprawie informujący, że to ja jestem winny. Wniosłem sprzeciw i będzie sprawa w sądzie. Co dalej robić? Czy mogę zwrócić się do policji, aby wycofała swój „pomyłkowy” wniosek?

Kolizja z pojazdem wyprzedzającym podczas manewru skrętu

Uznano mnie sprawcą zdarzenia drogowego: dostałem mandat za czyn z art. 86 § 1 Kodeksu wykroczeń i 6 punktów karnych. Skręcałem zaprzęgiem konnym w lewo poza terenem zabudowanym, sygnalizując manewr skrętu ręką, zostałem uderzony przez samochód osobowy, którego kierowca zamierzał mnie wyprzedzić. Policjant stwierdził moją winę, mówiąc, że zaprzęg to pojazd wolnobieżny i że powinienem wszystkich przepuścić, nawet tych z tyłu, i dopiero skręcić. Czy są podstawy, aby odwoływać się od mandatu? Jak ta sytuacja wygląda w świetle prawa?

Dziecko oskarżone o demoralizację, jak należy się bronić?

Mój nieletni syn (skończył 14 lat i posiada prawo jazdy), jadąc motorem, spowodował kolizję z samochodem. Wezwano Policję, a ta skierowała sprawę do sądu dla nieletnich (czyli sądu rodzinnego), pisząc, że mój syn jest zdemoralizowany. Jestem tym zszokowany, gdyż syn nigdy nie miał zatargów z prawem, jest bardzo dobrym uczniem, w czasie zdarzenia był trzeźwy i nikt nie doznał uszczerbku na zdrowiu. Motor syna jest ubezpieczony. Uważam, że powinienem jakoś bronić chłopaka, gdyż nic złego nie zrobił, tylko nie wiem jak. Czy gdyby został uznany winnym, zostanie odnotowany w kartotece skazanych? Czy sąd może sprawę umorzyć? Czy grozi mu nadzór kuratora?

Zatrzymany za jazdę po pijanemu - co grozi i jaka jest procedura?

Zostałem zatrzymany za jazdę po pijanemu. Miałem 2,5 promila alkoholu. Co mi za to grozi? Jak wygląda dalsza procedura w takiej sprawie?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »