Indywidualne porady prawne
Autor: Marek Gola
Otrzymałem wyrok 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat oraz obowiązek naprawienia szkody. W wyroku nie jest zaznaczony okres naprawienia szkody. Dwa razy w roku dostaje wezwanie do sadu na posiedzenie i za każdym razem mnie straszą, że następnym razem zarządzą wykonanie kary. Ja regularnie spłacam zadłużenie w ratach, jednak kwoty te są niewielkie, ponieważ nie stać mnie. Czy działania sądu są zgodne z prawem?
Wyraźnie podkreślić należy, iż dopóty nie upłynie okres próby, tj. 5 lat od uprawomocnienia się wyroku skazującego, sąd może prowadzić postępowanie w przedmiocie zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności. Tego rodzaju zachowanie jest powszechnie stosowaną praktyką, szczególnie w przypadku wysokich odszkodowań i jednocześnie niewielkich możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego do naprawienia szkody.
Sąd bowiem chce sprawdzić, czy uchyla się Pan od wykonania środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody, czy też nie. Najważniejsze jest, by przy niewielkich możliwościach majątkowych wpłacał Pan choć minimalne kwoty. Powyższe znajduje wyraz w literaturze, zgodnie z którą „stwierdzenie uchylania się od dozoru lub innych nałożonych obowiązków albo od wykonywania środka karnego nie wymaga żadnego formalnego orzeczenia i jest pozostawione decyzji sądu. Należy wszakże podkreślić, że omawiana przesłanka wiąże się z zawinionym zachowaniem sprawcy, a nie samym niewykonaniem nałożonego obowiązku, którego sprawca z obiektywnych przyczyn może nie być w stanie wykonać (tak trafnie SN w postanowieniu z dnia 25 czerwca 1996 r., V KKN 44/96, Prok. i Pr. 1997, nr 2, poz. 3). W takich sytuacjach, zgodnie z celem omawianej instytucji, sąd powinien rozważyć zmianę obowiązków, czy też uchylenie obowiązku niewykonalnego i ustanowienie innego (art. 74 § 2)” (Andrzej Marek, Komentarz do art. 75 Kodeksu karnego, 01.03.2010).
Zobacz też: Przedawnienie obowiązku naprawienia szkody z wyroku karnego
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika