Kategoria: Przedawnienie, zatarcie skazania

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem lub zatarciem skazania?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obcowanie płciowe z nieletnią siostrą – przedawnienie

Marek Gola • Opublikowane: 2016-08-05

Za namową 18-letniego brata, jego 13-letnia siostra odbyła z nim kilkakrotnie stosunek seksualny. Od tych zdarzeń minęło 15 lat, czy czyn brata uległ już przedawnieniu?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.).

Opisany czyn wypełnia znamiona dwóch przestępstw, po pierwsze z art. 201 K.k., a po drugie z art. 200 § 1 K.k.

Zgodnie z art. 201 K.k.: „Kto dopuszcza się obcowania płciowego w stosunku do wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Zgodnie natomiast z art. 200 § 1 K.k.: „Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”.

Każdy z tych czynów przedawnia się w innym czasie. Pierwszy czyn z art. 201 K.k., jako że podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, przedawnia się po upływie 10 lat od dnia popełnienia przestępstwa.

W przypadku przestępstwa określonego w art. 200 § 1 K.k., co do zasady czyn taki przedawnia się z upływem 15 lat od dnia popełnienia przestępstwa. W przypadku jednak kiedy pokrzywdzonym jest osoba małoletnia, jak w tym przypadku, przedawnienie karalności przestępstwa nie może nastąpić przed ukończeniem przez nią 30. roku życia.

Dodać należy, że jeżeli w okresie, o którym mowa powyżej, wszczęte zostałoby postępowanie przeciwko sprawcy (zostałby postawiony zarzut), karalność popełnionego przestępstwa przedawniłaby się z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem lub zatarciem skazania?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »