Indywidualne porady prawne
Autor: Łukasz Marciniak
Moja synowa wyrokiem z 2010 r. została ukarana karą pozbawienia wolności na okres 6 miesięcy z warunkowym zawieszeniem na okres 2 lat. Czy wyrok uległ przedawnieniu oraz czy nadal istnieje obowiązek naprawienia szkody? Synowa wraz z synem i dwojgiem dzieci wyjechali za pracą w 2011 r. do Anglii. W niedługim czasie chcieliby mnie odwiedzić. Czy synowa może mieć problem na lotnisku i czy ewentualne naprawienie szkody na rzecz wierzyciela rozwiąże problem?
Zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby (art. 76 § 1 Kodeksu karnego).
Skazanie więc winno ulec zatarciu, pod warunkiem, że wyrok ten nie został w międzyczasie odwieszony. Jednakże w przedmiotowej sprawie został zasądzony środek kompensacyjny, tj. obowiązek naprawienia szkody. W takiej sytuacji zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania (art. 76 § 2 Kodeksu karnego).
Przedawnienie realizacji świadczenia naprawienia szkody przedawnia się z 10 lat od jego prawomocnego orzeczenia (art. 103 § 2 Kodeksu karnego). Zatem jeżeli synowa do tej pory nie uregulowała tego świadczenia, to nadal widnieje w rejestrze jako osoba skazana. Zasadnicze pytanie brzmi: czy zakład energetyczny poinformował sąd o tym, iż synowa nadal nie zrealizowała wyroku oraz czy zakład złożył do sądu wniosek o odwieszenie kary pozbawienia wolności? Jeśli tak, to faktycznie synowa może mieć problem na granicy. Oczywiście naprawienie szkody jest jak najbardziej wskazane.
Proszę mięć jednak na uwadze, że czasami dochodzi do „rozminięcia się pism” i może być tak, iż sąd wszczął już postępowanie dotyczące odwieszenia kary (lub zarządził jej wykonanie), a w tym samym czasie synowa naprawi szkodę, to i tak może dojść do pewnych nieprzyjemności na granicy. Dlatego dobrze jest zapoznać się z aktami sprawy w sądzie, w których toczyła się sprawa, i ustalić, czy coś się w tej sprawie zmieniło.
Zobacz też: Odwieszenie wyroku za nie naprawienie szkody
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika