Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nakłanianie do napisania bezpodstawnej skargi

Marek Gola • Opublikowane: 2017-10-18

Dowiedziałem się, że mój pracodawca nakłaniał zleceniodawcę do napisania na mnie skargi (oczywiście byłaby to bezpodstawna skarga). Zleceniodawca odmówił twierdząc, że nie widzi podstaw do napisania takiej skargi. Co powinienem zrobić? Czy ów czyn kwalifikuje się do zgłoszenia do prokuratury?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Przystępny sposób omówienia problemu, poparty paragrafami. Dziękuję serdecznie Panu Adamowi Dąbrowskiemu.

Danuta, 59 lat
Błyskawicznie udzielona porada prawna. Wyczerpujące omówienie problemu oraz wskazanie innej możliwości postępowania. Polecam eporady24.pl osobom zainteresowanym poradą prawną.
Bożena
Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego.

Z treści Pana pytania wynika, że Pana pracodawca próbował wymusić na zleceniodawcy, by ten napisał skargę na Pana. Zleceniodawca nie wyraził na to zgody wskazując, iż nie widzi podstaw do sporządzenia skargi. Zastanawia się Pan, czy powyższa sytuacja wypełnia znamiona czynu zabronionego.

W pierwszej kolejności, w mojej ocenie, nie mamy tu do czynienia z czynem zabronionym, a co najwyżej z zachowaniem nieetycznym. Pomimo tej świadomości powinien Pan jednak złożyć pisemne zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury właściwej dla miejsca zamieszkania zleceniodawcy lub siedziby Pana firmy. Choć postępowanie takie zakończy się postanowieniem o odmowie wszczęcia postępowania z uwagi na brak znamion czynu zabronionego (na 99%, chyba że są inne istotne dla sprawy szczegóły), to jednak będzie Pan miał papier z prokuratury, że pracodawca próbuje postępować względem Pana nieetycznie.

Takie postanowienie może być dowodem w sprawie choćby pracowniczej, gdyby chciał się Pan odwoływać od wręczonego Panu wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym (z winy pracownika). Mniemam bowiem, że takie zachowanie pracodawcy może mieć związek z chęcią poszukiwania na Pana tzw. haków, by rozwiązać z Panem umowę o pracę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia z Pana winy.

Pana zachowanie winno zatem w chwili obecnej zmierzać do stworzenia dokumentów na przyszłość, niejako na wszelki wypadek. Jeżeli bowiem będzie Pan dysponował takim postanowieniem z prokuratury (choć de facto niekorzystnym dla siebie, bowiem bez pociągnięcia do odpowiedzialności karnej), to może Pan wskazać, że taka sytuacja miała miejsce, i że przyczyny podane w wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (Pana) są być może nieuzasadnione, nierealne.

Ponadto takie postanowienie uwiarygodni Pana twierdzenia i Pana linię obrony w razie ewentualnego postępowania sądowego – pracowniczego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »