Kategoria: Pokrzywdzony

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kradzież wyposażenia samochodu pozostawionego na przechowanie

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 2018-08-06

Postawiłem auto w garażu firmy transportowej celem przechowania. Dogadałem się z kierownikiem i nie miał zastrzeżeń, nie żądał też zapłaty. Po upływie pół roku dostałem telefon, że z auta ktoś skradł felgi aluminiowe z oponami, głośniki, zmieniarkę płyt i skrzynkę z narzędziami. Czy mogę coś zdziałać w tej sprawie, wzywając policję?

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Kluczowe znaczenie w tej sytuacji ma to, czy między Panem a właścicielem garażu doszło do zawarcia umowy przechowania, czy dorozumianym zawarciem umowy najmu miejsca do pozostawienia auta na określony czas. O ewentualnej odpowiedzialności przesądza rodzaj umowy.

Umowa przechowania może być zawarta w dowolnej formie, także w formie dorozumianej.

Zgodnie z art. 835 Kodeksu cywilnego (K.c.) – przez umowę przechowania przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie niepogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie. Istotą umowy jest zobowiązanie przechowawcy nieodpłatnie lub za wynagrodzeniem utrzymać tę rzecz w stanie niepogorszonym i wydać w każdym czasie na żądanie składającego.

Istotą przechowania jest więc obowiązek pieczy nad rzeczą – strzeżenia jej przed utratą lub jakąkolwiek szkodą, aby w każdej chwili była do jego dyspozycji w takim stanie, w jakim oddał ją na przechowanie. Zgodnie z art. 838 K.c. przechowawca jest uprawniony, a nawet obowiązany zmienić określone w umowie miejsce i sposób przechowania rzeczy, jeżeli okaże się to konieczne dla jej ochrony przed utratą lub uszkodzeniem. Jeżeli uprzednie uzyskanie zgody składającego jest możliwe, przechowawca powinien ją uzyskać przed dokonaniem zmiany.

Tak więc, jeżeli ta osoba przyjęła na siebie zobowiązanie do przechowania rzeczy w stanie niepogorszonym, które może Pan potwierdzić np. dokumentem, kwitem, inaczej mówiąc – udowodnić, że była to jednak umowa przechowania (a może firma transportowa świadczy usługi przechowania?) – a jej zachowanie nie odpowiada treści tego zobowiązania, to może Pan wystąpić do tej osoby z roszczeniem odszkodowawczym za spowodowane zniszczenia.

Jeżeli natomiast w tej konkretnej sytuacji nie ma przesłanek, które świadczyłyby o zawarciu dorozumianej umowy przechowania samochodu, to przeciwko osobie, która zgodziła się na udostępnienie części garażu na postawienie auta na pewien okres czasu, nie ma podstaw do wystąpienia z roszczeniem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »