Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Konsekwencje zeznania nieprawdy w sądzie

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2019-11-25

Na sprawie sądowej (sprawa cywilna – sąd rodzinny) jestem stroną (powódka). Zostałam zapytana, czy dom na zdjęciu jest mój, zaprzeczyłam – zeznałam nieprawdę. Powiedziałam, że mam dom, ale w gorszym stanie, tj. jeszcze bez elewacji. Sąd pytał mnie dwukrotnie, czy mój dom ma elewację – zaprzeczyłam. Jak mogę to sprostować? Byłam na silnych lekach i dodatkowo wzięłam jeszcze inne uspokajające. Ta sprawa nie daje mi spokoju, z uwagi na fakt, że nigdy mi się to wcześniej nie zdarzyło. Wiem że zeznałam nieprawdę w sądzie i chciałabym to sprostować. Bardzo mi na tym zależy. Jakie konsekwencje poniosę za ten czyn?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Konsekwencje zeznania nieprawdy w sądzie

Każdemu z nas czasem zdarza się popełnić błąd. Czasem niestety jednak konsekwencje tych błędów potrafią być poważne. Rozumiem, że żywi Pani obawy, że sprawa może wyjść na jaw. Nie można wykluczyć takiej możliwości. Nie mogę, co prawda, ocenić prawdopodobieństwa tego, że sprawa zostanie ujawniona i że zostałaby Pani oskarżona, gdyż to zależy od wielu okoliczności.

Niestety za zeznanie nieprawdy grozi rzeczywiście odpowiedzialność karna. Zgodnie z art. 233 Kodeksu karnego, „kto, składając zeznanie mające posłużyć za dowód w postępowaniu sądowym lub też innym prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Warunkiem odpowiedzialności jest, aby sprawca został pouczony o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań (czynią to praktycznie wszyscy sędziowie).

Oprócz tego warto zauważyć, że sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary lub odstąpić od jej wymierzenia, jeśli zeznanie dotyczy okoliczności niemogących mieć wpływu na rozstrzygnięcie sprawy lub też gdy sprawca dobrowolnie sprostuje zeznania zanim nastąpi, choćby nieprawomocne rozstrzygnięcie sprawy.

Widać z tego, że możliwe jest poniesienie takiej odpowiedzialności, nie można tego wykluczyć z całą pewnością. Jednakże Pani szanse w tej sytuacji znacznie by wzrosły, gdyby Pani dobrowolnie sprostowała swoje zeznania na następnej rozprawie. Choć może to być przykre i trudne dla Pani, można również rozważyć opowiedzenie tego, co mi Pani napisała dotyczące brania lekarstw. Większość przestępstw można popełnić tylko umyślnie, a tylko niektóre, konkretnie wskazane również nieumyślnie. Tutaj nie zawarto informacji, że można je popełnić z winy nieumyślnej, byłoby to zresztą nielogiczne, gdyż jeśli się czegoś nie wie, powie się nieprawdę nieświadomie, wówczas trudno mówić o celowym wprowadzaniu w błąd.

Jeśli Pani dobrowolnie to sprostuje, gdyby doszło do procesu karnego przeciwko Pani, jest bardzo duża szansa na nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpienie. Jeśli nie ma Pani nic przeciwko, może Pani również wytłumaczyć, jak do tego doszło, opowiedzieć o lekach, dobrze by było, gdyby Pani miała np. zaświadczenie od lekarza, receptę, wyciąg z karty od lekarza – cokolwiek, aby móc potwierdzić, że Pani to rzeczywiście brała.

Nie mogę Pani zagwarantować, że rzeczywiście nie poniesie Pani żadnej odpowiedzialności, ale jest możliwość jak największego złagodzenia skutków dla Pani. Jeśli postępowanie się jeszcze nie zakończyło, to można to uczynić na dwa sposoby. Można złożyć w sądzie pismo, gdzie będzie napisane, że chce Pani sprostować tamtą informację z wytłumaczeniem, dlaczego i na czym to polega, albo też na następnej rozprawie gdy na wstępie może Pani zabrać głos, może Pani powiedzieć, że chciałaby Pani sprostować informację, jakiej Pani udzieliła na poprzedniej rozprawie i tutaj opowiedzieć, jak do tego doszło.

Rozumiem, że to dla Pani trudna sytuacja i musi Pani powziąć decyzję, czy chce się Pani do tego przyznać, czy też woli Pani zostawić ten temat. Oba rozwiązania są obarczone ryzykiem, nie będę tego ukrywać, gdyż ryzyko jest zawsze.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »