Indywidualne porady prawne
Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2021-06-21
Rok temu zostałem zatrzymamy pod wpływem alkoholu i zostało mi zabrane prawo jazdy na 3 lata. Wczoraj jechałem autem i policja mnie zatrzymała, miałem 1,25 promila, za drugim pomiarem 1,13 – pomimo zakazu sądowego i brak uprawnień byłem pod wpływem alkoholu. Co mi za to grozi i jakie poniosę za to konsekwencje? Czy pójdę do więzienia? Mam stałą pracę i utrzymuję partnerkę oraz opiekuję się babcią w wieku 88 lat.
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. Godzi się podkreślić, iż popełnił Pan dwa przestępstwa, tj. z art. 244 K.k. i z art. 178a § 4 K.k.
Zgodnie z art. 244 K.k. „kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
Znacznie większe konsekwencje będzie miał dla Pana art. 178a § 4 K.k., bowiem zgodnie z jego treścią „jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
Niemniej w tym przypadku zakaz prowadzenia pojazdów jest dożywotni. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie popełnienia przestępstwa określonego w art. 178a § 4 lub jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 lub w art. 355 § 2 był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.
Zachodzi zatem pytanie, czy sąd będzie w Pana przypadku łaskawy i odstąpi od tego z uwagi na wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami? Co się takiego stało, że będąc w stanie nietrzeźwości, znowu Pan wsiadł do samochodu i naruszył zasady ruchu drogowego?
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne