Indywidualne porady prawne
Autor: Łukasz Marciniak
Jeżeli prokurator wystąpił do sadu o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania na osobę, która ma zostać tymczasowo aresztowana, i sąd wyznacza termin posiedzenia, to czy o tym terminie jest powiadamiany obrońca, który prowadzi sprawę poszukiwanego podejrzanego? Czy gdy sąd podejmie decyzję o wystawienie ENA, jest możliwość odwołania i ile dni jest na złożenie tegoż odwołania?
Sąd Okręgowy wydaje ENA na posiedzeniu, w którym mogą uczestniczyć strony, jednak sąd nie ma obowiązku zawiadamiania ich o tym. Wydanie postanowienia o ENA opiera się wyłącznie na ocenie, czy osoba ścigana przebywa na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej (pozytywna przesłanka) oraz gdy nie występuje żadna z poniższych kwestii (brak negatywnej przesłanki):
Nadto, oprócz zaistnienia przesłanki pozytywnej i barku wystąpienia przesłanki negatywnej, konieczne jest, aby za wydaniem ENA przemawiała zasada proporcjonalności.
Na postanowienie w przedmiocie wydania ENA nie przysługuje zażalenie – wynika to z uchwały Sądu Najwyższego z 20 stycznia 2005 r. (sygn. akt I KZP 29/04). Uzasadnieniem powyższego, jest m.in. fakt, że takie postanowienie nie dotyczy bezpośrednio środka zabezpieczającego ani nie zamyka drogi do wydania wyroku.
Sprawa nie jest zamknięta, gdyż celem wykonania ENA sąd w innym państwie członkowskim przeprowadza posiedzenie, w którym ścigana osoba może wyjaśnić swoje stanowisko, może w nim również uczestniczyć jego obrońca. Dopiero po wysłuchaniu sąd innego kraju wydaje decyzję, czy wydać daną osobę, czy też nie. W przypadku decyzji o wydaniu przysługuje odwołanie od tej decyzji.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika