Kategoria: Procedury

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA)

Łukasz Marciniak • Opublikowane: 2018-01-15

Jeżeli prokurator wystąpił do sadu o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania na osobę, która ma zostać tymczasowo aresztowana, i sąd wyznacza termin posiedzenia, to czy o tym terminie jest powiadamiany obrońca, który prowadzi sprawę poszukiwanego podejrzanego? Czy gdy sąd podejmie decyzję o wystawienie ENA, jest możliwość odwołania i ile dni jest na złożenie tegoż odwołania?

Łukasz Marciniak

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Sąd Okręgowy wydaje ENA na posiedzeniu, w którym mogą uczestniczyć strony, jednak sąd nie ma obowiązku zawiadamiania ich o tym. Wydanie postanowienia o ENA opiera się wyłącznie na ocenie, czy osoba ścigana przebywa na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej (pozytywna przesłanka) oraz gdy nie występuje żadna z poniższych kwestii (brak negatywnej przesłanki):

 

  1. wniosek prokuratora nie jest w związku z prowadzonym przeciwko osobie ściganej postępowaniem karnym o przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do roku; lub
  2. wniosek prokuratora nie ma na celu wykonania kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze do 4 miesięcy albo innego środka polegającego na pozbawieniu wolności na czas nieprzekraczający 4 miesięcy.

 

Nadto, oprócz zaistnienia przesłanki pozytywnej i barku wystąpienia przesłanki negatywnej, konieczne jest, aby za wydaniem ENA przemawiała zasada proporcjonalności.

 

Na postanowienie w przedmiocie wydania ENA nie przysługuje zażalenie – wynika to z uchwały Sądu Najwyższego z 20 stycznia 2005 r. (sygn. akt I KZP 29/04). Uzasadnieniem powyższego, jest m.in. fakt, że takie postanowienie nie dotyczy bezpośrednio środka zabezpieczającego ani nie zamyka drogi do wydania wyroku.

 

Sprawa nie jest zamknięta, gdyż celem wykonania ENA sąd w innym państwie członkowskim przeprowadza posiedzenie, w którym ścigana osoba może wyjaśnić swoje stanowisko, może w nim również uczestniczyć jego obrońca. Dopiero po wysłuchaniu sąd innego kraju wydaje decyzję, czy wydać daną osobę, czy też nie. W przypadku decyzji o wydaniu przysługuje odwołanie od tej decyzji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »