Kategoria: Sprawca

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje prawne za podrobienia podpisu córki

Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2018-10-31

Moja córka wykonała pracę dla pewnej firmy. Nie mogła osobiście odebrać pieniędzy i poprosiła mnie, abym w jej imieniu pojechał do tej firmy i je odebrał. Na miejscu podpisałem w imieniu córki umowę i odebrałem pieniądze (800 zł) za wykonaną przez nią pracę. Mój podpis był nieczytelny, ale nie wypieram się tego. Teraz ktoś z tej firmy chce mnie zgłosić do prokuratury. Jakie są konsekwencje prawne za podrobienia podpisu córki?

Joanna Korzeniewska

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Każdemu czasem zdarza się popełnić jakiś błąd, choć niestety niektóre błędy potrafią wywołać dość poważne konsekwencje. Niestety rzeczywiście tutaj można rozważać popełnienie przestępstwa i prowadzenie postępowania przygotowawczego przez prokuraturę.

Prawdopodobnie może zostać Panu postawiony zarzut popełnienia przestępstwa z art. 270 Kodeksu karnego (dalej K.k.). Zgodnie z jego treścią, kto w celu użycia za autentyczny podrabia, przerabia dokument lub go za taki używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. W mojej ocenie tutaj zachodzi właśnie taki przypadek mniejszej wagi (choć każdy może to interpretować inaczej), ze względu na niewielką wartość umowy, a także fakt, że strony wiedziały o tym fakcie i akceptowały to.

Podpisanie się za kogoś innego również wypełnia znamiona przestępstwa fałszerstwa, jak stwierdził Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 25 października 1979 r., o sygnaturze II KR 10/79, gdzie uznał on, że dokument jest podrobiony również wówczas, gdy nie pochodzi od osoby, w imieniu której został sporządzony i gdy zostanie on uzupełniony tylko o jeden obcy element, taki jak podpis. Fakt, że był to nieczytelny podpis nie ma tutaj znaczenia, gdyż podpis ten miał być w imieniu Pana córki.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Gdyby nikt o tym nie wiedział, można próbować się wypierać, choć możliwe, że to i tak wyszłoby na jaw, zwłaszcza gdyby przedstawiano dowód z opinii biegłego. Skoro jednak, jak zrozumiałam, inna osoba wie o tym, że to Pan podpisał tę umowę zamiast córki, nie ma sensu zaprzeczać, gdyż to prawdopodobnie i tak wyjdzie na jaw. W tego typu sytuacjach do rzadkich wyjątków należy, gdy orzekana jest kara pozbawienia wolności bez jej zawieszenia. W tej sytuacji można raczej spodziewać się kary grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia, ale w zawieszeniu.

Istnieje w tej sytuacji kilka możliwości. Może Pan się nie przyznawać i czekać na wyrok, czy też udowodnią Panu winę lub też nie. Może Pan podczas postępowania przyznać się. Można również spróbować zminimalizować konsekwencje dla Pana i maksymalnie uprościć postępowanie. Otóż zgodnie z art. 66 K.k. sąd może warunkowo umorzyć postępowanie, jeśli wina i społeczna szkodliwość nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste przemawiają za tym, że sprawca nie popełni przestępstwa. Jest to możliwe wobec przestępstw zagrożonych karą pozbawienia wolności do lat 5, a więc tutaj warunki są spełnione. Jest to o tyle korzystne, że pozostaje się osobą niekaraną, co niewątpliwie jest korzystne. Prokuratorzy oraz sędziowie, z którymi się zetknęłam, często zgadzają się na taki „układ”, gdyż jest korzystny dla obu stron i pozwala im na uniknięcie prowadzenia postępowania. Gdyby postawiono Panu zarzuty, polecam takie rozwiązanie, gdyż pozwala uniknąć stresów związanych z procesem, a także sprawia właśnie, że odstępuje się od wymierzenia jakiejkolwiek kary.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »