Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Konsekwencje potrącenia pieszego

Autor: Łukasz Marciniak

Popełniłem wykroczenie potrącenia pieszego. Policja zabrała mi dokument prawo jazdy za pokwitowaniem. Odebrałem wyrok nakazowy, który skazuje mnie na grzywnę 1000 zł + zakaz prowadzenia pojazdów przez 6 miesięcy. Chciałbym napisać zażalenie na wyrok, w związku z tym mam pytania. 1. Czy w przypadku zażalenia proces rozpatrywania sprawy przez są może trwać dłużej niż 6 miesięcy (czyli okres zakazu prowadzenia pojazdów)? Czy w tym czasie mogę prowadzić auto? 2.Co w wypadku, gdy nie złożyłem zażalenia, a dziś złapała mnie policja, dostałem tylko mandat za brak dokumentu – 50 zł? Czy w takim wypadku grożą mi jeszcze jakieś konsekwencje prawne? Mogą przedłużyć okres zakazu prowadzenia pojazdów i nałożyć dodatkową grzywnę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakaz prowadzenia pojazdu jest środkiem karnym, który nie ma charakteru prewencyjnego. Oznacza to, iż obowiązuje on dopiero w momencie uprawomocnienia się wyroku. Zatem do czasu wydania wyroku przez sąd odwoławczy środek karny wydany w pierwszej instancji jeszcze nie obowiązuje. Samo zabranie dokumentu prawa jazdy nie oznacza jeszcze, że kierowca utracił uprawnienia do kierowania pojazdem – stanie się tak dopiero po uprawomocnieniu się orzeczenia nakładającego taki środek karny.

Odnosząc się teraz do Pańskich pytań. Co do zasady sąd zalicza na poczet zakazu okres od faktycznego zatrzymania dokumentu prawa jazdy. Zatem gdyby nie skarżył Pan wyroku nakazowego, to okres zakazu prowadzenia pojazdu upłynąłby pod koniec maja 2019. Oczywiście może złożyć Pan sprzeciw i, jak wspomniałem wyżej, będzie mógł Pan prowadzić pojazd do czasu wydania wyroku przez sąd. Proszę mieć jednak na uwadze, iż w przypadku sprzeciwu sąd nie jest związany wyrokiem nakazowym i może wydać karę według swojego uznania, tj. może orzec wyższą grzywnę, czy też dłuższy okres zakazu prowadzenia pojazdów. Proszę mieć na uwadze, iż kodeksowo okres zakazu prowadzenia pojazdów sąd orzeka w wymiarze od roku do 15 lat (art. 43 Kodeksu karnego). Zatem półroczny wymiar tego środka jest dla Pana dość korzystny.

Nadto, biorąc pod uwagę realia sądowe, rozstrzygnięcie w tej sprawie może zapaść nawet dopiero za rok, a przez cały ten czas będzie miał Pan zatrzymany dokument prawa jazdy.

Jeżeli się Pan nie odwoła i wyrok się uprawomocni, to nakaz i zakaz prowadzenia pojazdów wejdzie w moc. Proponowałbym w tym przypadku ustalić w sądzie dokładną datę uprawomocnienia się wyroku, żeby wiedzieć, do kiedy zakaz będzie obowiązywał. W sytuacji zatrzymania przez policję w okresie przed uprawomocnieniem się wyroku jedyną sankcją będzie mandat karny za brak dokumentu prawa jazdy. Jednakże czym innym byłaby sytuacja zatrzymania przez policję już po uprawomocnieniu się wyroku. Wówczas dopuszcza się Pan przestępstwa z art. 180a Kodeksu karnego, które zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo wówczas sąd orzeknie kolejny zakaz prowadzenia pojazdów, niejako przedłużając okres jego obowiązywania. Jednak będzie to miało miejsce w ramach osobnego postępowania sądowego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl