Kategoria: Mandaty, wykroczenia

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mandatami lub wykroczeniami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje potrącenia pieszego

Łukasz Marciniak • Opublikowane: 2019-04-26

Popełniłem wykroczenie potrącenia pieszego. Policja zabrała mi dokument prawo jazdy za pokwitowaniem. Odebrałem wyrok nakazowy, który skazuje mnie na grzywnę 1000 zł + zakaz prowadzenia pojazdów przez 6 miesięcy. Chciałbym napisać zażalenie na wyrok, w związku z tym mam pytania. 1. Czy w przypadku zażalenia proces rozpatrywania sprawy przez są może trwać dłużej niż 6 miesięcy (czyli okres zakazu prowadzenia pojazdów)? Czy w tym czasie mogę prowadzić auto? 2.Co w wypadku, gdy nie złożyłem zażalenia, a dziś złapała mnie policja, dostałem tylko mandat za brak dokumentu – 50 zł? Czy w takim wypadku grożą mi jeszcze jakieś konsekwencje prawne? Mogą przedłużyć okres zakazu prowadzenia pojazdów i nałożyć dodatkową grzywnę?

Łukasz Marciniak

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Zakaz prowadzenia pojazdu jest środkiem karnym, który nie ma charakteru prewencyjnego. Oznacza to, iż obowiązuje on dopiero w momencie uprawomocnienia się wyroku. Zatem do czasu wydania wyroku przez sąd odwoławczy środek karny wydany w pierwszej instancji jeszcze nie obowiązuje. Samo zabranie dokumentu prawa jazdy nie oznacza jeszcze, że kierowca utracił uprawnienia do kierowania pojazdem – stanie się tak dopiero po uprawomocnieniu się orzeczenia nakładającego taki środek karny.

Odnosząc się teraz do Pańskich pytań. Co do zasady sąd zalicza na poczet zakazu okres od faktycznego zatrzymania dokumentu prawa jazdy. Zatem gdyby nie skarżył Pan wyroku nakazowego, to okres zakazu prowadzenia pojazdu upłynąłby pod koniec maja 2019. Oczywiście może złożyć Pan sprzeciw i, jak wspomniałem wyżej, będzie mógł Pan prowadzić pojazd do czasu wydania wyroku przez sąd. Proszę mieć jednak na uwadze, iż w przypadku sprzeciwu sąd nie jest związany wyrokiem nakazowym i może wydać karę według swojego uznania, tj. może orzec wyższą grzywnę, czy też dłuższy okres zakazu prowadzenia pojazdów. Proszę mieć na uwadze, iż kodeksowo okres zakazu prowadzenia pojazdów sąd orzeka w wymiarze od roku do 15 lat (art. 43 Kodeksu karnego). Zatem półroczny wymiar tego środka jest dla Pana dość korzystny.

Nadto, biorąc pod uwagę realia sądowe, rozstrzygnięcie w tej sprawie może zapaść nawet dopiero za rok, a przez cały ten czas będzie miał Pan zatrzymany dokument prawa jazdy.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli się Pan nie odwoła i wyrok się uprawomocni, to nakaz i zakaz prowadzenia pojazdów wejdzie w moc. Proponowałbym w tym przypadku ustalić w sądzie dokładną datę uprawomocnienia się wyroku, żeby wiedzieć, do kiedy zakaz będzie obowiązywał. W sytuacji zatrzymania przez policję w okresie przed uprawomocnieniem się wyroku jedyną sankcją będzie mandat karny za brak dokumentu prawa jazdy. Jednakże czym innym byłaby sytuacja zatrzymania przez policję już po uprawomocnieniu się wyroku. Wówczas dopuszcza się Pan przestępstwa z art. 180a Kodeksu karnego, które zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo wówczas sąd orzeknie kolejny zakaz prowadzenia pojazdów, niejako przedłużając okres jego obowiązywania. Jednak będzie to miało miejsce w ramach osobnego postępowania sądowego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mandatami lub wykroczeniami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »