Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Kolizja dwóch rowerów na ścieżce rowerowej

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2016-11-07

Syn, będąc po spożyciu alkoholu, był uczestnikiem kolizji z innym rowerem na ścieżce rowerowej, na przesłuchaniu w komendzie policji zasugerowano mu, że bez względu na to, kto był sprawcą kolizji, on jest winny. Proponowano poddanie się karze. Sąd otrzymał zawiadomienie z prokuratury. Poszkodowany zwrócił się do nas o zadośćuczynienie w kwocie 1800 zł. Co syn powinien zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. oraz przepisy Kodeksu postępowania karnego – K.p.k.

W mojej ocenie Pani syn winien skorzystać z instytucji opisanej w art. 59a § 1 K.k. i wypłacić poszkodowanemu zadośćuczynienie w kwocie 1700 zł.

Zgodnie z art. 59a § 1 K.k. „jeżeli przed rozpoczęciem przewodu sądowego w pierwszej instancji sprawca, który nie był uprzednio skazany za przestępstwo umyślne z użyciem przemocy, pojednał się z pokrzywdzonym, w szczególności w wyniku mediacji i naprawił szkodę lub zadośćuczynił wyrządzonej krzywdzie, umarza się, na wniosek pokrzywdzonego, postępowanie karne o występek zagrożony karą nieprzekraczającą 3 lat pozbawienia wolności, a także o występek przeciwko mieniu zagrożony karą nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia wolności, jak również o występek określony w art. 157 § 1”.

Z treści pytania wynika, że do rozpoczęcia przewodu sądowego jeszcze nie doszło. Przewód sądowy rozpoczyna się od zwięzłego przedstawienia przez oskarżyciela zarzutów oskarżenia. Jak na razie do sądu został skierowany akt oskarżenia. Nie jest zatem za późno na skontaktowanie się z pokrzywdzonym i podjęcie z nim mediacji, celem umorzenia postępowania karnego. Warunkiem umorzenia jest jednak niekaranie uprzednio za przestępstwa umyślne, a także zadośćuczynienie krzywdzie.

Czyn z art. 177 § 1 K.k. podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, a zatem spełniona jest przesłanka górnej granicy obostrzenia karą.

Powyższe pozwoli Pani synowi na naprawienie krzywdy poszkodowanego przy jednoczesnym umorzeniu postępowania. Umorzenie postępowania nastąpi jednak na wniosek pokrzywdzonego. Należy przygotować się na ewentualne zwiększenie żądania ze strony poszkodowanego, ale osobiście radziłbym np. zapłatę do 5000 zł, bowiem umarzając postępowanie, sąd nie skazuje syna i ten nie jest karany.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »