Kategoria: Przedawnienie, zatarcie skazania

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem lub zatarciem skazania?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy następuje zatarcie skazania?

Marek Gola • Opublikowane: 2017-09-22

W 2013 r. mąż został zatrzymany przez policję i ta odebrała mu prawo jazdy na rok. Miał jeszcze wyrok w zawieszeniu na dwa lata, karę grzywny i świadczenie pieniężne na FPP. W 2015 r. została uregulowana kara grzywny, jednak przeoczyliśmy wpłatę tego świadczenia. Kiedy nastąpi zatarcie skazania?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k.

Z treści Pani pytania wynika, że w 2013 r. Pani mąż został zatrzymany przez policję (domniemywam, że za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości). Za ten czyn został skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu, zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku, karę grzywny oraz świadczenie pieniężne na rzecz FPP. Grzywna została przez Pani męża uregulowana w 2015 r. Nie zostało zapłacone świadczenie na rzecz FPP, albowiem zapomnieliście Państwo o nim. Zastanawiacie się, kiedy dojdzie do zatarcia skazania.

Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe; wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych. Odpowiedź na Pani pytania zawarta jest w treści art. 107 § 6 K.k., zgodnie z którym, jeżeli orzeczono środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania. Zatarcie skazania nie może nastąpić również przed wykonaniem środka zabezpieczającego.

Świadczenie pieniężne jest środkiem karnym, co powoduje, że dopóty nie dojdzie do spełnienia tego świadczenia lub przedawnienia jego wykonalności (co nastąpi po upływie 10 lat od dnia uprawomocnienia się wyroku) to zatarcie skazania nie nastąpi. Jeżeli świadczenie zostanie spełnione, wówczas zatarcie nastąpi.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem lub zatarciem skazania?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »